M G R T
Dinlemek İçin Tıkla

 
Yeni Marmara Gazetesi BURSA
ANASAYFA TÜRKİYE BURSA SİYASET EKONOMİ YAŞAM SPOR HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER İLETİŞİM İLANLAR
İLÇELER BÜYÜKORHAN GEMLİK GÜRSU HARMANCIK İNEGÖL İZNİK KARACABEY KELES KESTEL
MUDANYA MUSTAFAKEMALPAŞA NİLÜFER ORHANELİ ORHANGAZİ OSMANGAZİ YENİŞEHİR YILDIRIM

TÜRK METAL VE MESS İÇİN YARIN, ARTIK BUGÜNDÜR…

Türker DENİZ

27 Mayys 2013, 17:59

Türker DENİZ

 

   İçinde bulunduğumuz 2013 yılı, Türk Sanayisinin lokomotifi ‘otomotiv sektörü’ için oldukça önemli bir zaman diliminde bulunuyor. Ancak, otomotiv ile birlikte demir çelik ve beyaz eşya sektörlerinde ve yan sanayide çalışan 115 bin metal işçisi adına Türk Metal Sendikası ile MESS arasında 9 Ocak 2013 tarihinde başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde halen bir anlaşma sağlanmış değil. Bugün 28 Mayıs 2013… Aradan geçen 140 gün sadece metal işçileri ve işverenler için değil, Türk sanayisi için de bir kayıp olarak değerlendirilmeli.

   Bunun nedenlerini Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın Türk Metal Dergisi’nin Nisan -2013 sayısındaki ‘İşverenlerimize Sesleniyorum’ başlıklı başyazısını okuyanlar anlayacaklardır.

   Pevrul Kavlak, işverenlere seslenirken, Avrupa Birliği ülkelerinde var olan ekonomik durgunluktan hareketle şunları söylüyor:

   “Bugün Avrupa hem sosyal hem de ekonomik anlamda büyük sancılar çekiyor.Avrupa’da Şubat ayından bu yana ekonomik üretkenlik yavaşladı…Ekonomiler zayıfladı..Euro bölgesinde işsizliğin giderek  genişlemesi, Avrupa’nın en temel sorunu olarak gündemin birinci sırasında yer alıyor..

   Üreticilerin güven düzeyini gösteren  endeks(Satın Alma Yöneticileri Endeksi), Avrupa’da her geçen gün düşüyor..Endeks, yüzde 50’nin altına düştüğünde ise sektörlerde tehlike çanları çalıyor.Bu endeks, Avrupa’da son 20 ayda 20 kez düştü..Mart ayında bu endeks, yüzde 46.8’ya geriledi…Üretim kötü..İstihdam kötü…Güven kötü…Kısaca söylemek gerekirse, Avrupa’da ekonomik tablo kötü…

   Türkiye’de otomotiv  sektörü gerçekten iddialı.. Bir taraftan güçlü sermaye yapısı, yabancı ortaklıklar ve coğrafi konum, diğer taraftan nitelikli işgücü, kalitenin sağlanmış olması ve güçlü bir yan sanayi olması, Türkiye’nin otomotivde ‘üretim üssü ‘ olacağını daha şimdiden işaret ediyor. Avrupa’nın içinde bulunduğu ekonomik tablo, bizim için bir avantaj olmalı…”

   Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, niyetlerinin bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek olduğunu açık açık ilan ediyor. Kaldı ki eğer niyetleri, başkalarının yaptığı gibi ‘bağcıyı dövmek’ olsaydı, otomotiv sektörü, bırakın şampiyon olmayı, bugün klasmana bile giremezdi.

   Şimdi metal işçileri, böyle bir düşüncede olduğunu, amacının hem ‘üretmek’, hem ‘kazandırmak’ hem de ‘kazanmak’ olduğunu ilan etmişken, bu sektörü, grev veya lokavtla adeta bir cadı kazanına çevirmek, üzerinden kalkılacak bir ‘vebal’ değildir.

   Dolayısıyla masada oturan tarafların, sorumluluğu ağırdır. Ancak buna rağmen taraflar, bu sorumluluğu taşıyacak yetenektedir. Beklenen bu yeteneğin masada, kırmadan, dökmeden, incitmeden sergilenmesidir.

   Avrupa’nın içinde bulunduğu durum, gerçekten de sektörlerimiz için büyük bir fırsattır. Ve bu fırsatın değerlendirilmesi konusunda Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, metal işçilerinin ‘insanca yaşaması’ ve ‘insanca çalışması’ koşuluyla “ Biz, üzerimize düşeni yaparız” demiş ve pası işverenlere atmıştır…

   Tofaş’ın, Renault’un, Bosch’un, Man Türkiye’nin, Delphi’nin, Çolakoğlu’nun, Mercedes Benz’in, Erdemir’in, Arçelik’in , Grammer’in  ve daha ismini sayamadığımız  birçok işyerinin, işvereni, işçisi, sendikası bu takımın oyuncusudur.

   Şimdi bu pası gole çevirmek işverenlerin bileceği iştir… Bu golü atmak, için gösterilecek çaba, sadece metal işçilerinin insanca yaşamasına ve çalışmasına yönelik bir katkıda bulunmaktan ibarettir. Bizim dileğimiz, bu pasın, böyle bir çabayla birlikte golle sonuçlanmasıdır. Çünkü bu gol, işçisiyle, işvereniyle Türkiye’nin dünya otomotiv liginde de ilk sıralara çıkmasını sağlayacaktır.

   Metal işçilerinin mutluluğu, ‘sektörün mutluluğu’ demektir. Dolayısıyla MESS ve Türk Metal tarafları, kaprislerden, ince hesaplardan, komplekslerden arınarak birbirlerine ellerini uzatmalı ve  özellikle metal işçilerinin insanca yaşamasını ve çalışmasını sağlayacak ve onları zorlaşan hayat koşulları karşısında ‘mutlu’ edecek bir sözleşmeyi imzalamak için tokalaşmalıdır.

   Bu sektörün kaderini elinde tutanlar eğer gerçekten çarkların yine eskisi gibi istekle, heyecanla dönmesini ve bacaların tütmesini istiyorlarsa, daha fazla zaman kaybetmemelidir.

   Unutmasınlar ki yarın artık bugündür.

 
  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HABER ARA


Gelişmiş Arama
[1] |2 |3 |
Albay Riza Vuruskan El Koyuyor!09 Temmuz 2014

GALERY

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Marmara Gazetesine aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
 

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi