Yeni Marmara Gazetesi BURSA
ANASAYFA TÜRKİYE BURSA SİYASET EKONOMİ YAŞAM SPOR HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER İLETİŞİM
İLÇELER BÜYÜKORHAN GEMLİK GÜRSU HARMANCIK İNEGÖL İZNİK KARACABEY KELES KESTEL
MUDANYA MUSTAFAKEMALPAŞA NİLÜFER ORHANELİ ORHANGAZİ OSMANGAZİ YENİŞEHİR YILDIRIM

Internette sansür yasası

H.TAŞDEMİR

30 Ocak 2014, 14:10

H.TAŞDEMİR

     Ülkemizde neredeyse hemen her ailenin fertleri arasında internet üzerinden iletişim, bilgilenme ve gereğinde kendini ifade etme imkanlarından faydalanan milyonlarca insanlarımız var.

Youtube, Twitter, Facebook, gmail, mynet, hotmail kelimeleri gökten zembille iner gibi indiler dünyamıza.. Ve herkes hararetle kullanıyor bunları.. Eskiden  “ağzı olan konuşuyor”  denilirdi, şimdi örneğin “bir twitter ya da Facebook hesabı olan herkes bangır bangır bağırıyor” denilse yeridir.

 

     Son yıllarda ya iş çığırından çıktı bu piyasada, ya da birileri bu kadar pervasızca yayılan bu çok sesli sanal platformdan ürktüler.. Ve devlet eliyle  kısıtlama, engelleme ya da daha açık tabirle sansür ve cezalandırma konuları geldi gündeme.. Sunuluş şekli de bu suçlara ilişkin alınan mahkeme kararlarının uygulanma zemini bulamayışı olarak ifade ediliyor.

 

     Geçen hafta TBMM. Plan ve Bütçe Komisyonunda taslağı kabul edilen TORBA YASA tasarısı içine de dahil edildi bu konu..

 

     Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer’de de bir telaş..

     Adamı bu sansür yasasını şimdiden aklama ve tanıtma noktasında bir heyecan aldı yürüdü..

 

     Bakın zat-ı muhteremin ınternette sansür yasası konusundaki açıklamalarına;

     “İnternetteki şikayetler konusunda vatandaş mahkemeye gidip karar alıyor, fakat bu kararı uygulayacağı bir merci yok..  Sadece Facebook’un Türkiye’de 34 milyon abonesi var. Bunların yüzde 10’undan şikâyet gelse bile nasıl uğraşılacak..  

Siz elinizdeki mahkeme kararıyla erişim sağlayıcıya gidiyorsunuz. Ancak onlar bizim ülkemizdeki mahkeme kararını tanımıyor, çünkü sizin ülkenizde suç olarak tanımlanan şey, onların merkezinde (ülkelerinde) suç unsuru teşkil etmiyor.

Bu şirketlerin Türkiye’de temsilcisi olmadığı için de mahkeme kararını uygulayacak bir merci yok.. Şimdi mahkeme, ister kişilik haklarının ihlali olsun, ister özel hayatın gizliliğinin ihlali olsun, URL’yi engelle şeklinde karar çıkaracak.. Torba yasaya eklenen hükümlerde sadece kişilik haklarının ihlali ve özel hayatın gizliliğinin ihlali konusunda düzenlemeler var. Burada ekstra bir kısıtlama yok, sansür yok..”

 

     Evet Sayın Acarer, mahkeme kararlarının çıkmazı noktasında anlattıklarınızda tamamen haklısınız;

     Sanal platformda örneğin başka bir şahsa hakaret eden birisinin hakkında şikayette bulunsanız ve lehinize mahkeme kararı almış olsanız da, anılan Twitter, Youtube ve Facebook sitelerinin servis sağlayıcısı yabancı firmalara yönelmeniz mümkün değil.. Zira onlar bizim kanunlarımızı tanımıyorlar, Bu noktayı net bir şekilde biliyoruz ve burada haklısınız.. Başkanlık yaptığınız Kurumun mevzuatında katalog suçları, çocuk pornosu, müstehcenlik, intihara teşvik, Atatürk’e hakaret gibi konularda önlem almanın mevzuatı da mevcut.. Ancak bunlar yeterli değil.. Bu yönden mutlaka ki internetten işlenen suçlarla ilgili yasal uygulamalar yeterli hale gelmeli.. Ve buraya kadar eyvallah..

 

     Ancak; unutulmamalı ki toplumumuz tarihin her döneminde devlet müdahalesine, sansüre, bireysel ya da toplu kullanım haklarının devlet eliyle kısıtlanmasına hep karşı durmuştur.. Yasal hakları noktasından engellenmeyi, hatta “yasak” kelimesini bile bir türlü içine sindirememiştir.

Şimdi sizler, yeni bir yasal müeyyide imkana kavuşuyorsunuz ki ; bunu da “URL’ yi ENGELLE” komutuyla yapacaksınız.. Yani Internet kullanıcısının paylaşım imkânını gereğinde durduracaksınız..

 

     İyi, güzel de kimin adına, hangi hukuki çerçevede ve hangi sürelere kadar..?

     Yasa metnine bu noktalarda konulan insiyatif kullanım tehlikesinin de farkında mısınız ?

     Böylesine bir Torba Yasaya apar topar yapılan eklemeler, daha köklü ve şümullü bir hukuki yapılanmayı ötelemiş olmuyor mu ?

     Bir seçim sürecindeki bu çıkışınız bu yönden son derecede manidar değil mi?

     Böyle bir yasal imkan, yine siyasetin elinde yanlı kullanılırsa ne olacak?

 

     Gibi sorular ve doğal olarak bunlarla birlikte bir elma ile bıçak teşbihi de geliyor aklımıza;

     “Bildiğiniz basit bir bıçakla elma keserseniz bıçak yararlı bir alettir ve fayda verir; bir adam keserseniz bu defa bir cinayet aletidir ve zarar verir.. Yani bıçağa sıfatını veren, onu kullanan ellerdeki niyettir..”

 

     Diyor ve ınternette sansür ve cezalandırma konularının da çoğu konu gibi, özellikle şu seçim arifesinde siyaseten istismar edilmemesini, yani kirletilmemesini;  özellikle insan haklarına karşı bir “siyasi taraf gücü” yapılmamasını diliyorum. Esen kalınız. 

  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
KEREVIZ YETISTIRICILIGI20 Nisan 2014

GALERY

HABER ARA


Gelişmiş Arama

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Marmara Gazetesine aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
 

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi