Loading...

Yeni evlenenlere tüyolar

Bursa 22 Ocak 2018 22:00
Videoyu Aç Yeni evlenenlere tüyolar
A
a

Evlilik üzerine konuştuğumuz Aile Danışmanı ve Çocuk Terapisti Diğdem Kural Keskin evliliklerde çatışmaların yaşanmaması için yapılması gereken şeyleri söylerken çiftlerin birbirlerine gösterdikleri saygı ve sevginin evliliği güzel kılan en güzel şey olduğunu anlattı.

Aile Danışmanı ve Çocuk Terapisti Diğdem Kural Keskin aynı evi paylaşan çiftlerin çok farklı huylara sahip olabildiklerini, önemli olan şeyin birbirlerine karşı saygılarını korumaları gerektiğini, çatışmaların yaşanmaması içinse bazı püf noktaların yerine getirilmesi gerektiğini anlattı. Keskin, “ Her insanın karşısındakine göre çok farklı huyları vardır. Buna göre sabır oranları da çok farklı olabilir. Hayatlarını birleştiren iki çiftte de bu durum aynıdır. Çiftler evlilikleri boyunca bazen birbirlerine tahammül edemediklerinde çatışma yaşarlar. Öfke kontrolü genelde herkesin değişik yöntemlerle yaptığı bazen de yapmadığı, zaman zaman savunma mekanizmalarının işe yaramadığı bir şeydir. En kolay yol genelde öfke anında sessizliği koruyabilmektir. Çünkü söylenen kelimeler öfkeliyken çok kırıcı olabilir. O an insanın kendini tutabilmesi işe yarar bir metottur.  Bunun için tavsiye edilen metotlar içinden 10’a kadar sayması, bulunduğu alandan başka bir yere geçmesi, nefes egzersizleri yapması gibi hareketler genelde anlık öfkenin dışa vurumunu engelleyicidir. Bir de anlık olamayan uzun süre etkisini gösteren yaşam tarzı haline getirilmiş hobi, spor ya da iç huzuru artıran metotlar vardır. Evlilikte eşlerin birbirlerini bu yönde anlaması ve destek vermesi evliliğin iyi gitmesine uzun süre geçse de yıpranmadan olumlu yönde gelişmesinde en önemli faktördür” dedi.DEĞER VERMEK, ANIN TADINI ÇIKARMAK

Evliliğin karşımızdaki insana değer verip onu anladığımız sürece güzel olduğunu söyleyen Keskin, monotonlaşan evliliklerin de evliliği çıkmaza sürüklediğini ifade etti. Keskin, “ Karşımızdaki insana değer verip onu anladığımız müddetçe evlilikler son derece güzeldir. Fakat evliliğin bir süre geçtikten sonra monoton bir hale gelmesi en yakınılan, en çok zorlanılan, bazen çıkmaza da giren bir süreçtir. Hayatımızda genellemelere bakarsak evliliği de bu yönde kabul edilebilir bir şey olduğunu düşündüğümüzde bunlara takılıp kalmamak gerektiğini anlamak bunu aşmanın bir yoludur. Evliliğin hedefleri en başta belirlenirse evlilik daha kolay olur. Çok yaşlı, uzun yıllar birlikte olan çiftler gördüğümüzde birbirlerine olan saygıları gözümüzden kaçmaz. Saygı korunursa sevgi devam eder. Ama saygının korunmadığı bir evlilikte sevgi de çoktan yitip gitmiştir. Evlilik zamanla bir ayna yansıması halini alır. Mesela gülümsersek gülümser. İş ya da yaşam stresini dışarıda bırakıp birlikte olduğumuz anların tadını çıkartmak, birlikte yenilen yemeklerin, geçirilen zamanların değerini bilmek ve zamanın bir daha geri gelmeyeceğinin bilincinde olmak değerlerimizi anlamanın en güzel yoludur” diye anlattı.

Kaynak : MERVE ÖZDEMİR / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat