Yenişehirli avcıların kota sıkıntısı

Yenişehir 21 Aralık 2016 12:09
Videoyu Aç Yenişehirli avcıların kota sıkıntısı
A
a

Yenişehirli avcılar av sezonu olmasına rağmen başta domuz olmak üzere bazı av hayvanlarının avlanılmasına kota konması karşısında sıkıntı yaşadıklarını belirterek ilçede artan kaçak avcıların varlığını da şikayet ediyorlar.

Av mevsimi süresince özellikle kota konma nedeniyle domuz sayısının arttığına dikkat çeken Yenişehir Merkez Avcılar Derneği Başkanı Mehmet Ali Kolay, “Sayıları çoğalan domuzların çiftçilerin ürünlerine zarar verdiğini bu nedenle kotanın kaldırılmasını istediklerini” dile getirdi. Tavşan, keklik, bıldırcın, üveyik, çulluk ve ördeklerin avlanmasına getirilen kotanın yerinde olduğunu ancak ilçede son günlerde artan kaçak avcıların konmuş olan kotaya uymadıklarından yakınan Kolay, ”Dernek üyesi olan 300’ün üzerinde sertifikalı avcının sıkıntı yaşadığını” söyledi. Diğer yandan Avbis üzerinden kota alımı için 150 lira avlanma izini alınması içinde 150 lira toplam iki kez vergi alındığına değinen Kolay, ”Bu vergileri ödemek için vergi dairesine gidildiğini, oysa tek seferde 200 lira ödenmesinin daha uygun olacağını” vurguladı.

 “AVCILIKTA EĞİTİMİN ÖNEMİ
Av ve avcılığın öncelikle bir spor olduğuna dikkat çeken Yenişehir Merkez Avcılar Kulübü Başkanı Mehmet Ali Kolay, avcıların eğitimli olmalarının önemli ve gerekli olduğunu savunarak, lisanslı avcı olabilmek için Halk Eğitim ve Çevre Koruma Müdürlüğü ile avcılar kulübünün müştereken düzenlemiş oldukları bir haftalık eğitime katılmaları gereğine vurgu yaptı. Bu eğitim sürecinde av türlerine göre kullanılacak olan tüfek çeşitlerinin belirlendiği domuz, kurt, çakal gibi hayvan avlarında otomatik av tüfekleri ile tek kurşun atımı fişeklerin kullanıldığı vurgulanırken diğer avlar için süper pozer çiftelerle kuş türlerine göre kullanılacak olan saçmaların numaralandırılması da bu eğitim sürecinde belirtiliyor.

“KAÇAK AVCILAR SIKINTI YARATIYOR”
İlçede belgesiz, izinsiz kaçak avcıların sıkıntı yarattığına dikkat çeken Kolay, belgesiz izinsiz ve kaçak avcılığın önlenebilmesi için denetimlerin daha sıklaştırılması böylelikle kaçak avcılığın önlenmesine vurgu yapıyor. İlçede avlanabilmek için avlakların yetersiz olduğunu savunan Yenişehir Merkez Avcılar Kulübü Başkanı Mehmet Ali Kolay, “Kaçak avcıların av türü ayrımı yapmadan diledikleri gibi avlanarak kotaya uymuyorlar” dedi. Başkan Kolay, avcı olmanın ve avcıyım diyebilmenin ilk şartını ise şöyle açıklıyor; ”Avcılığın yazılı ve yazılı olmayan kurallarına uymak. Avın gereği olan av hayvanlarını, korumak, sevmek ve avcı büyüklerine saygı, küçükleri sevgi gibi kavramlara sıkı sıkı sarılmaktır. Unutulmaması gereken ise “Altın ateşte insan avda belli olur” deyimidir.


1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat