Yıldırım Belediyesi'nden yaşamı kolaylaştıran destek

Yıldırım 19 Aralık 2016 14:23
Videoyu Aç Yıldırım Belediyesi'nden yaşamı kolaylaştıran destek
A
a

Suriyeli anneler, kucaklarında çocuklarıyla Türkçe öğreniyor.

Suriye’deki iç savaş milyonlarca insanı mağdur etmeye devam ederken, Yıldırım Belediyesi mazlumların yaralarına merhem olmaya devam ediyor. Savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan 3 milyona yakın göçmenin 60 bini Yıldırım’da ikamet ediyor. Göç dalgasının başladığı ilk günden itibaren sığınmacıların ihtiyaçlarını karşılamak için adeta seferberlik başlatan Yıldırım Belediyesi, Suriyelilerin hayatını kolaylaştırmak için ücretsiz Türkçe kursları düzenliyor. Yıldırım Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (YIL-MEK) bünyesindeki Değirmelikızık, Demetevler, Çınarönü, Beyazıt, Vatan ve Duaçınarı mahallelerindeki 6 kurs merkezinde 21 sınıfta 291 kadın ve 199 erkek olmak üzere toplam 490 kişiye Türkçe okuma-yazma ve konuşma eğitimi veriliyor. Anneleri Türkçe öğrenirken çocuklara ise Okul Öncesi Eğitim sınıflarında eğitim öğretim veriliyor.“MAZLUMLARI  MAĞDUR  EDİYOR”

Suriyeli mültecilerle YIL-MEK kurslarında bir araya gelen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Suriye’de yıllardır yaşanan drama ilk günden itibaren sessiz kalmadıklarını hatırlatarak, “Dünyamız  çok  sancılı bir dönemden geçiyor.  Şeytani  ve  azgın  emperyalist güçlerin menfaatleri doğrultusunda  milyonlarca  insan  yerlerinden yurtlarından  edildi. Yüzbinlerce  çocuk yetim kaldı. Suriye’de yıllardır devam  eden iç savaş yine  her zaman olduğu gibi  mazlumları mağdur ediyor. Yüzbinlerce  insanın hayatını kaybettiği, milyonlarcasının da vatanlarından olduğu bu  insanlık ayıbı karşısında  sözde  medeni dünya  adeta  üç  maymunu  oynarken, Türkiye  her zaman olduğu gibi ilk günden itibaren mazlumların  yanında yer almaya devam ediyor” dedi. Ülke olarak 3 milyon Suriyeliye kucak açarken, 100 binin üzerinde Suriyelinin de Bursa ve özellikle Yıldırım’a sığındığını hatırlatan Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde dünyanın neresinde olursa olsun mazlumların yanında oluyoruz. Biz de Yıldırım Belediyesi olarak tarihimizin bize yüklediği sorumluluk neticesinde ilçemize sığınan muhacirlere karşı  ensar olarak ilk günden itibaren hem insani hem de İslami görevimizi yerine getiriyoruz. Ensar olarak muhacirlere destek olmak bizim en büyük sınavımız. Bizde bu sınavdan yüzümüzün akıyla çıkmak için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu. Batılı ülkelerin Suriye Halep’te yaşanan insanlık ayıbına sessiz kalmalarını da eleştiren Başkan Edebali, “İnsani değerleri savunduğunu söyleyen devletlerin Suriyeli bir kişiye bile tahammülleri yok. Biz  Suriyeli kardeşlerimize kucak açtık açmaya da devam edeceğiz. Tüm dünyaya insani değerlerin ölmediği mesajını en güzel şekilde vermeyi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.“HALEP VE ŞAM DA BİZİMDİR”

Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Suriye’ye onlarca yardım TIR’ı gönderdik. Muhacir kardeşlerimizle iftar programlarında bir araya geldik. Çocuklarını sünnet ettirdik. Şimdi de onların hayatlarını kolaylaştırmak maksadıyla YIL-MEK bünyesinde 490 kişiye okuma yazma eğitimi, 119 çocuğa okul öncesi eğitimi veriyoruz. Bundan sonra da dün olduğu gibi kardeşlerimizin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. Unutmayalım ki  İstanbul ve Bursa nasıl Suriyelilerin ise, Halep ve Şam da bizimdir” ifadelerini kullandı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat