Yıldırım’da stratejik yönetim zirvede

Yıldırım 5 Ekim 2016 20:10
Videoyu Aç Yıldırım’da stratejik yönetim zirvede
A
a

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, yönetim anlayışında yaptıkları reformlarla stratejik plan uygulama başarı oranını yüzde 88’e çıkardıklarını söyledi.

Türkiye’de Strateji Geliştirme Müdürlüğü’nü oluşturan ilk yerel yönetim kurumlarından birisi olan Yıldırım Belediyesi, iç kontrol mekanizması reformu ile performans takip ve performans program izlemesi gibi uygulamalarıyla hizmet çıtasını yükseltmeye devam ediyor. Tüm araştırmalar ışığında Yıldırım Belediyesi misyon ve vizyonu belirlenirken, ‘Kentsel gelişimi referans alan, katılımcı, kültürel, sosyal, çevre dostu ve hizmet odaklı belediyeciliği esas aldıklarını aktaran Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, proaktif yaklaşımla Yıldırımlıların memnuniyeti için kaliteli ve güler yüzlü hizmet sunma’ hedefi misyonu oluşturduklarını ifade ederek, “Medeniyetlerin buluşma noktası olan Yıldırım’ı tarihsel mirası ve tabiatı ile bütünleştirerek yeniden inşa etmek ve ideal bir şehir kimliğine kavuşturmayı kendimize öncelikli vizyon olarak belirledik” dedi.
‘GERÇEKÇİ HEDEFLERİMİZ VAR’
Edebali, “Teknoloji ve küreselleşmenin hızla yayılmasıyla dünyadaki gelişmelere ayak uydurmak ve bunu sürdürülebilir hale getirmek çağı yakalamanın önemli bir şartı oldu. Daha hazırlıklı olan ve geleceği şekillendirmeyi başaracak vizyonu bulunan yöneticiler değişimi yönetmeyi başarmaktadır. Başarılı olmanın yolu da çevreyi iyi analiz etmek, stratejik lider olmak, takım ruhuyla çalışmak, belirlenen vizyon ve misyonlar ışığında gerçekçi amaç ve hedefler belirlemekten geçiyor. Biz de yerel yönetimde bu başarıları yakalamak için Türkiye’de yenilikçi belediyeler arasında öncü olarak strateji yönetim ve strateji geliştirmeye verdiğimiz önemle Strateji Geliştirme Müdürlüğü’nü hayata geçirdik” diye konuştu. Edebali, “Stratejik yönetimde plan, kamu kuruluşlarının orta ve uzun vadeli amaçlarını, temel ilke ve politikalarını, hedef ve önceliklerini, performans ölçütlerini ve bunlara ulaşmak için izlenecek yöntemler ile kaynak dağılımını içeren çalışmalar olarak belirlenmiştir. Biz de klasik yönetim anlayışı yerine tercih ettiğimiz stratejik yönetim anlayışımızla, geleceği görebilen, belirsizlikler karşısında alternatif çözümler ortaya koyan, sorunları önceliklendirerek çözümü kolaylaştıran, kaynak ve potansiyeli harekete geçiren bir stratejik plan çerçevesinde hareket ediyoruz” ifadelerini kullandı.
‘YÜZDE 80 TAMAMLANDI’
Kamu gelir, gider, varlık ve yükümlülüklerinin etkili ve verimli bir şekilde yönetilmesinin en önemli araçlarından birinin de İç Kontrol Sistemi olduğunu ifade eden Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “İyi yönetişim ilkesi çerçevesinde daha kaliteli hizmet sağlanması amacıyla hesap verilebilirliğin temini, saydamlığın geliştirilmesi, yönetsel esneklikler sağlanarak yetki ve sorumlulukların devri, sonuç odaklı yönetim ve bütçeleme anlayışı ile vatandaş beklentilerinin karşılanması ön plana çıkan unsurlar olmuştur. İç Kontrol Standartları’na Uyum Eylem Planı’nda daha verimli hizmetlerin sağlanması amacı ile 3 yıl için 125 eylem öngörüldü ve yoğun çalışmalarımız sonucunda kısa sürede yüzde 80 oranında eylemler tamamlanmıştır” diye konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat