Loading...

Yöresel ürünlere büyük ilgi

Mustafakemalpaşa 21 Ekim 2017 18:24
Videoyu Aç Yöresel ürünlere büyük ilgi
A
a

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde düzenlenen 'Yöresel Ürünler Günleri' ilgi gördü.

Başta Mustafakemalpaşa tatlısı olmak üzere salçalık biber, domates, kırmızı biber ve süt üretiminde son yıllarda bölgenin lokomotifi haline gelen Mustafakemalpaşa, kırsal kalkınmanın temeli olan doğal gıda ürünlerinden orman ürünlerine kadar sahip olduğu lezzetleri, 'Elimizden yöremizden' sloganıyla açılan sergiyle tanıttı. Kırsalda yetişen ürünlere yeni pazarlar sağlanması maksadıyla gerçekleştirilen 'Yöresel Ürünler Günleri'nin Adnan Menderes Meydanı'ndaki açılışına protokol mensupları ile vatandaşlar katıldı.Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, “Mustafakemalpaşa, Bursa'nın en büyük bölgelerinin başında geliyor. 131 mahallesiyle üretimde pozitif değer taşıyan bir çok özelliği var. Biz, bize ait değerlerle özeliz. Ürettiğimiz her şeyi paylaştığımız kadar değerliyiz. Dağında ayrı, ovasına ayrı ürünlerin yetiştiği bu coğrafyada üreten her insanı destekliyoruz. Bu da doğal yaşamı ve oradan yetiştirilen ürünleri fark etmekle, üreticilerimize yeni ekonomik alanlar açmakla oluyor.

İlki düzenlenen bu tanıtım günlerinde 140 iştirakçi var. Akçapınar'ın kara incirini, Paşalar'ın yoğurdunu, Çeltikçi'nin biberini artık bütün Türkiye tanıyacak. Bunun yanında ustaların elinden çıkan baston, kasnak ve yayık gibi el emeği ürünler de bir miras olarak geleceğe taşınacak. Yöresel Ürün Tanıtım Günleri, kıyıda köşede kalmış mahallî lezzetlerin coğrafi işaretler başta olmak üzere benzeri belgelendirmelerle tescil edilmesine ve daha geniş pazarlarda değer bulmasına yardımcı olacak" dedi. 
Kaymakam Mustafa Masatlı ise incir ve zeytinin aynı bölgede yetiştiğini, 20 çeşide ulaşan biber üretiminin bölge ekonomisine değer kattığını kaydetti.

Kaynak : İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat