Loading...

Zekâ testi WISC-R

Bursa 21 Ekim 2017 14:29
Videoyu Aç Zekâ testi WISC-R
A
a

Birçok kişinin ismini ilk kez duyacağı ama özellikle de ebeveynleri yakından ilgilendiren bir test olan WISC-R Zekâ Testi’nin, nasıl bir test olduğunu Aile Danışmanı ve Çocuk Terapisti Diğdem Kural Keskin ile konuştuk.

 Ofisinin kapılarını gazetemize açan Terapist Diğdem Kural Keskin konuşmasında test hakkında bilgi verirken, çocuklar için çok önemli olduğunun altını çizerek ebeveynleri bu konuda uyarmayı da ihmal etmedi. Her anne baba çocuğunun okuyup başarılı olmasını ister. Bunun için çocuğunun en iyi eğitim alabilmesi için her türlü çabayı sarf eder. Ebeveynler bu telaşın içindeyken çoğu zaman çocukta sağlıklı gözlemleyemediği davranışları yanlış yorumlayıp kaygıya düşerek ‘Çocuğumda bir sıkıntı mı var? Zekasında bir şey mi var? Dikkat dağınıklığının sebebi ne?’ gibi sorularla hemen bir doktora ya da psikologa başvurur. Konu ile ilgili kendisine danışmış olduğumuz ve isminin toplumda çok fazla bilinmediği WISC-R Zekâ Testi hakkında açıklamada bulunan Aile Danışmanı ve Çocuk Terapisti Diğdem Kural Keskin bu ve benzeri olaylarda bu testin uygun bir test olduğunu söylerken açıklamada bulundu.YAŞ ARALIĞI 6 İLA 16

WISC-R Zekâ Testi’nin 6-16 yaş arası çocuk ve gençlere yönelik sözel-performans zekâ testi olarak yapıldığını söyleyen Terapist Diğdem Kural Keskin, “Şu an ülkemizde uygulanan geçerliliği ve güvenirliği en yüksek test olan bu zeka testi 6 ila 16 yaş arası çocuk ve gençlere yönelik yapılmaktadır. 5 +1 sözel,5+1 performans bölümlerini içerir” diye anlattı.

ÖNCESİNDE HAZIRLIK YOK 
Çocukların bu testlere özel olarak hazırlanmalarını istemediklerini söyleyen Diğdem Kural Keskin, “Bizler bu testi yaparken ebeveynleri uyarıyoruz. Çünkü özel bir hazırlık istemiyoruz. Bu testin genel bilgilerle yapılması gerekiyor” diyerek konunun hassasiyetini vurguladı. Yapılan testin bilimsel bir test olduğunu söyleyen Diğdem Kural Keskin test süresi hakkında bilgi verdi. Keskin, “Testin süresi yaklaşık 1.5 – 2 saat kadar sürüyor. Rapor genelde birkaç gün içerisinde aileye ya da kuruma teslim ediliyor. Bu testin sonuçları bilimsel sonuçlardır. Test sonucu eğer üstün çıkarsa ilgi alanları ve üstün olan becerileri yönünde bir program oluşturulabilir. Tam tersi test sonucu zekâ düzeyi sınırının altında olursa çocuğun geliştirilmesi gereken alanlar tespit ediliyor” şeklinde açıkladı. TESTİN AMACI 

WISC-R Zekâ Testi’nin amacını bireyin zekâ düzeyinin yanı sıra sözel ve performans bölümlerini de ayrı ayrı ölçmek olduğunu söyleyen Aile Danışmanı ve Çocuk Terapisti Diğdem Kural Keskin içeriği hakkında bilgilendirmede bulundu. Keskin, “Bu testin amaçlarından biri de zeka düzeyinin yanı sıra sözel ve performans dediğimiz bölümleri ayrıca ölçmek. Sözel bellek dediğimiz şey bireyin eğitim geçmişini, performans bellek ise sözel olmayan algısal organizasyon tepkilerini ölçer” açıklamasında bulundu.

“UZMAN KİŞİLER YAPMALI”
WISC-R ZekâTesti’nin eğitim almış ve uygulayıcı sertifikası olan uzman kişiler tarafından uygulandığını söyleyen Aile Danışmanı ve Çocuk Terapisti Diğdem Kural Keskin bu başvuruların ailelerin ve çocuğun okulunun isteğiyle gerçekleştiğini söyledi. Keskin, “Bu testi sadece bu konuda eğitim almış sertifikası olan uzman kişiler yapabilir. Yine bu test ebeveynler talep ettiği takdirde ya da okul tarafından önerildiğinde yaptırılır. Bu zaman kadar yapılan testlerin sonuçlarında şimdiye kadar, zekâ düzeyi üstün sınırları içerisinde yer alan çocuklar ailelerinin başvurularıyla gerekli yerlerden çeşitli eğitimler almakta ve zekalarını oradaki uzmanların da tavsiyeleri doğrultusunda kullanma ve geliştirme fırsatı bulmaktadır” diye konuştu.

Kaynak : Merve ÖZDEMİR / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat