Loading...

Zor zanaat DEMİRCİLİK

Bursa 14 Ocak 2018 22:00
Videoyu Aç Zor zanaat DEMİRCİLİK
A
a

Emek, alın teri ve kömür karası elleri… Bir demiri dövmek, o demire şekil vermek ve 2 bin derece sıcaklığın altında ortaya bir eser çıkarmanın mutluluğunu yaşamak. 67 yaşındaki demirci ustası Mehmet Zeki Baran çocukluktan beri içinde bulunmuş olduğu demircilik mesleğini ve zorluklarını gazetemize anlatarak bu işin alın teri ile yapıldığını söyledi.

Yaşı kadar mesleğine ömür veren demirci ustası Mehmet Zeki Baran mesleğinin bir zanaat olduğunu ve kendini bildi bileli bu işin içinde olduğunu anlattı. Baran, “İlkokuldan bu zamana kadar bu işin içindeyim. Önce yaşım küçük olduğu için çırak olarak çalıştım. Zanaatı sevdiğim için hiç bırakmadım hep devam ettim ve bu işi bir zanaat olarak görüyorum. Demiri döverek bir eser meydana getiriyorum ve bu beni son derece mutlu ediyor. Balta, kazma, çapa ve benzeri gibi bir çok alet yapıyorum. En güzeli de kalıcı eserler çıkarıyorum ortaya. Yaptığım eserler bir ömürlük oluyor” diye anlattı.“BU İŞ ALIN TERİDİR”

Bir aleti ortaya çıkarmak için oldukça çaba sarf edilmesi gerektiğini söyleyen demirci ustası Mehmet Zeki Baran bu işin altın teri bir iş olduğunu da vurguladı. Baran, “Bir aleti ortaya çıkarmak ona şekil vermek kolay değil, bir takım işlemlerden geçmesi gerekiyor. Yaptığınız malzemeye göre demiri bazen saatlerce dövüyorsunuz. Ateşin başında 2 bin derecenin olduğu bir sıcaklıkta ortaya bir eser çıkarıyorsunuz. Bazen yarım saat bir saatinizi alırken bazen daha uzun sürebiliyor. Birde biz fabrikasyon çalışmıyoruz. Bu iş alın teridir. Öyle de olunca kazandığınız 10 lira bin liraya bedeldir” dedi.“MESLEK ÖĞRENMEK ÖNEMLİ”

Meslek öğrenmenin özellikle de son yıllarda çok önemli olduğunu anlatan Baran, “Şimdiki gençler iş beğenmiyor ama meslek öğrenmek çok önemli. Ben bu iş sayesinde 6 çocuk büyüttüm. Yıldırım bölgesinde sıcak demirci olarak ben tekim.  Çırak yetişmeyince de geriden gelen de yok. Teknoloji ilerledikçe el aletlerine olan ilgi de azaldı ama bağı bahçesi olanlar için, ekip dikmeyi sevenler için yani bu toprak var olduğu müddetçe o toprağı işleyecek el aletlerine de ihtiyaç olacaktır. Meslek ölmez, mesleği öldüren yine insanlardır onların ilgisizliğidir. Gençlere buradan tavsiyem meslek öğrensinler. Ne demiş Peygamberimiz Hz. Muhammed  (S.A.V) “En güzel insan insanlara faydalı olan insandır” bizlerde faydalı olabilmek ümidiyle diyelim” dedi.Kaynak : MERVE ÖZDEMİR / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat