Loading...

‘17 AĞUSTOS’U UNUTMADIK’

Bursa 17 Ağustos 2019 09:28
Videoyu Aç  ‘17 AĞUSTOS’U UNUTMADIK’
A
a

17 Ağustos depremi üzerinden geçen zamana rağmen unutulmuyor. Türkiye tarihinin en büyük depremlerinden olan ve çok sayıda insanın hayatını yitirdiği 17 Ağustos depremi (Gölcük Depremi) bugün anılıyor.

ELİF KUŞ BEŞİK 

Türkiye'nin deprem konusunda en kötü tecrübelerinin başında gelen 7.5 büyüklüğündeki Gölcük depremi, binlerce kişinin ölümüne, yaralanması ve evsiz kalmasına neden olmuştu.

HAFIZALARDAN SİLİNMİYOR

Türkiye'de deprem denilince ilk akla gelen 17 Ağustos depremi (1999 Gölcük Depremi, İzmit Depremi, Marmara Depremi) oluyor. Çok acı sonuçları olan bu deprem aradan geçen onca yıla rağmen hafızalardan silinmiyor. Vatandaşlar da bu depremden kalan kötü tecrübeyi unutmuyor, gelecek adına bundan ders çıkarmaya çalışıyor.

 

KARA GECE YAŞANDI

Türkiye, 17 Ağustos 1999 tarihinde kara geceyi yaşadı. Yerel saatle 03.02'de merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan ve Richter ölçeğine göre 7.5 büyüklüğünde gerçekleşen deprem, tüm Marmara Bölgesi'nden Ankara ve İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedilirken, etkileri de yine geniş bir alanda yıkıcı oldu.

 

18 BİN KİŞİ ÖLDÜ

Depremi yaşayan vatandaşlar, o günleri hiç unutmadıklarını söylediler. üç "Kibrit kutusu gibi bir yerlerden çıkıyorduk. 18 saat enkaz altında kalanlar oldu. O acıyı unutmak mümkün değil. Çok sayıda vatandaş hayatını kaybetmişti. Ancak 2010 yılında Meclis Araştırma Raporu'nda can kaybının 18 bin 373 olarak güncellendiği açıklandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat