Loading...

’35 derecede klimamı açılır?’

Bursa 26 Haziran 2019 09:18
Videoyu Aç ’35 derecede klimamı açılır?’
A
a

Bursa’nın dev ulaşım ağını yöneten Bursa Ulaşım Toplu Taşıma İşletmeciliği Şirketi denetimindeki otobüslerde hizmette adeta sınır tanınmıyor.

İşine, okuluna, evine kısacası A noktasından B noktasına gitmek isteyen her Bursalı, bu sıcak yaz günlerinde otobüslerde her gün tatlı bir sürprizle yolculuk ediyor. Açılmayan klimalar sayesinde sıcaklık ve nemin tavan yaptığı otobüslerde adeta sauna keyfi yaşanıyor. Ter içinde kalan vatandaş ise uygulamadan oldukça memnun(!).

‘NOSTALJİK BİR YOLCULUK YAPIYORUZ’

Otobüslerde klimanın olmadığı 1920’li yıllara atıfta bulunan vatandaşlar, “Her gün sabah, öğle, akşam istisnai durumlar haricinde klimasız yolculuk yapıyoruz. Bu da yolcuklarımızda nostaljik bir hava estiriyor. Düzensiz servis saatleri, havasız ortam biraz zor da olsa insan alışıyor” dedi.
Çalı’dan kalkan 6K/1 hat şoförünün klima açmamasının ise daha makul, akla yatkın, tartışılamaz bir sebebi bulunuyor: ‘ÇALIŞMIYOR!’ Bu kısa ve öz yanıtın ardından vatandaşlar, ufak pencereleri açarak kendi havalandırma sistemini yaratıyor. Ayrıca sıcak havaya alternatif çözümler yaratmak isteyen birçok yolcu da beraberinde getirdiği yelpazeleri sallayarak yolculuklarında spor yapma imkanı buluyorlar. Konu hakkında konuşan bir vatandaş, ‘Yelpazesiz kolumuzu sallasak garip karşılanır ancak bu şekilde hem doğal görünüyor hem serinletiyor hem de biz spor yapmış oluyoruz’ ifadelerini kullandı.

SICAKLIK KAVRAMINA YEPYENİ BİR BAKIŞ

Organize Sanayi-Bademli ringini gerçekleştiren otobüslerin yarattığı alternatif gerçeklikte ise durum bambaşka bir hal alıyor. Vatandaşın dün sabah saat 9’da Organize Sanayi’den kalkan B/36 aracında ‘şoför bey klima açar mısınız?’ sorusuyla gelen talebine, ‘abla, hava serin, daha sıcak havalarda klima açıyoruz’ cevabı geldi. Bu cevabın hemen akabinde gözlerin çevrildiği göstergedeki rakam 35 dereceyi gösteriyordu. 

BURSALILARIN GERÇEK GÜNDEM MADDESİ

Her gün milyonlarca Bursalı bu ulaşım ağını kullanıyor.Otobüslerde şoförlerin keyfi kararına bırakılmış gözüken havalandırma işe-okula gidiş-geliş saatlerinde bir zulme, halkın parasıyla halka eziyete dönüşüyor. Özel halk otobüsleri veya Belediye otobüsleri fark etmeksizin karşılaşılan bu muamelenin neden önüne geçilemediği merak konusu. Hamile, yaşlı ve hastaların sağlığına ve tüm diğer vatandaşların refahına vurulan bu ucuz darbenin önüne kısa sürede geçilmesi tüm kentin arzusu.
Araçlarının havalandırmasına dikkat eden meslektaşlarını da töhmet altında bırakan vurdumduymaz şoförler için ciddi bir uyarının gelmesi elzem gözüküyor.
 
Kaynak : Engin Özkonuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat