Loading...

"Bu iş ilk turda biter"

Bursa 22 Nisan 2018 22:02
Videoyu Aç "Bu iş ilk turda biter"
A
a

Bursa’da erken seçim kararı öncesi Referans Araştırma Şirketi yaptığı anketi gazetemiz Yeni Marmara’yla paylaştı. Paylaşılan anket sonucunda 24 Haziran 2018’de Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda Cumhurbaşkanı seçilmesi öngörülüyor.

Erken seçim öncesi Referans Araştırma’nın anketine göre seçimlerin ilk turda bitme ihtimali çok yüksek. AK Parti- MHP ittifakının oy oranı %56,  Recep Tayyip Erdoğan’ın oy oranı ise %53,1 Referans Araştırma Şirketi adına gazetemize açıklamalarda bulunan Onur Karaduman, “Karar vermek için henüz erken cevabını verenler ağırlıklı olarak muhalefet seçmeni. Erken seçim kararı, Muhalefet partilerinin dağınık ve hazırlıksız görüntüsünü birleştirdiğimizde 24 Haziran 2018’de Recep Tayyip Erdoğan’ın Bursa oy oranının %56-57’lere Türkiye oy oranının ise %54-55’e yükselterek ilk turda Cumhurbaşkanı seçilmesini bekliyoruz…”


MHP VE İYİ PARTİ’DE ARTIŞ VAR
Referans Araştırma Şirketi’nin bir önceki çalışmasına göre MHP’de 1,5 puanlık artış olduğunu belirten Karaduman, “Bir önceki anketimizdeki 7 olan oy oranı 8.5’a yükselmiş durumda. Oy oranındaki artış AK Parti –MHP ittifakı ve Afrin operasyonu sonrası kararsız MHP seçmeninin partisine dönüşünden kaynaklanıyor. İYİ Parti’de ise bir önceki çalışmamıza göre 2 puanlık bir artış var. Bir önceki anketimizdeki 8.5 olan oy oranı 10.5’a yükselmiş durumda. Oyların büyük kısmı liderine kızgın CHP seçmeninden geliyor. Seçim sathında bu tepki oylarının geri dönmesi de mümkün. Bursa’nın bu dönem iki seçim bölgesine ayrılacağını dikkate aldığımızda, İYİ partiye CHP’den geçecek oyların İkinci Bölge’de, yani Batı bölgesinde olacağını görüyoruz. Bu da CHP’nin daha iddialı olduğu bu bölgede hayal kırıklığı yaşamasına sebep olabilir. AK Parti’nin ve CHP’nin kararsızlar dağıtıldıktan sonra 3-4 puanlık oy kaybı çalışmada dikkat çeken detaylardan” ifadelerini kullandı.
 
“CUMHUR İTTİFAKI SEÇİME HAZIR-
MUHALEFETTE BELİRSİZLİK SÜRÜYOR”
“Cumhur ittifakı seçime hazır” diyen Karaduman, “Yol haritaları belli, liderler partilerine hâkim. Sadece vekil listelerini belirleyecekler. Muhalefet için ciddi bir sıkıntı var. Ortada ne aday ne de seçime dair bir hazırlık var. Meral Akşener adaylığını açıklayarak bir bakıma muhalefetin ittifak görüşmelerini de başlamadan bitirdi.  Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçmeni ile uzun süredir arası açık. HDP’nin 2015’deki rüzgârı yok.  Muhalefetteki bu hazırlıksız görüntü Cumhur ittifakının ilk turda işini kolaylaştıran unsurlar olarak öne çıkıyor” dedi.

 
“YENİ TEŞKİLATLARIN İLK CİDDİ SINAVI…”
 AK Parti’de yaklaşık bir yıldır değişim rüzgârlarının estiğini belirten Karaduman, “16 Nisan 2017 Referandumu’nda alınan düşük oylar, Belediye Başkanlarının bir kısmının istifasını ve teşkilatlarda büyük değişimi beraberinde getirdi. 24 Haziran 2018 seçiminde Yeni teşkilatlar ilk ciddi sınavını verecek. Uzun süredir başarısız kabul edilen birçok belediye başkanında yerel seçim öncesi koltuklarını kurtarmak için son şansı. Olası başarısızlık, oy düşüşü yeni teşkilatların hanesine eksi yazar, Belediye başkanlarının ise koltuklarını kaybetmesine sebep olur. Bursa’da Recep Tayyip Erdoğan’a çıkacak  %56 üzeri oy oranı başarı ,%53 altı oy ise başarısızlık anlamına gelir” şeklinde konuştu.
AK PARTİ-MHP İTTİFAKINA DESTEK ARTIYOR
“Cumhurbaşkanı ittifakı MHP’li seçmenler tarafından kabul görmeye başladı” diyen Karaduman, şöyle devam etti: “MHP’li seçmenin %54’ü ittifakı destekliyor. Bu oran Ak Partili seçmenlerde %90’ı buluyor. Seçmenin %60’ı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda Cumhurbaşkanı seçilecek yeterli oyu alacağını düşünüyor. Bu oran bir ay önceki çalışmamızda yüzde 53 bandında idi. MHP- AK Parti ittifakının parti tabanlarında onaylanmaya başlaması ve Afrin operasyonun olumlu etkileri ile oran sadece 1 ayda 6-7 puan artma eğilimi göstermiş durumda… Seçmen sadece AK Parti –MHP ittifakını olası görüyor ve bu ittifakın başarılı olacağını düşünüyor. CHP ve HDP’yi olası herhangi bir ittifak senaryosunda konumlandıramıyor. Bugün cumhurbaşkanlığı seçimi olsa oyunuzu kime ya da hangi parti adayına verirsiniz sorusuna yüzde 53,1’i Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 11,1’i CHP’nin adayı, yüzde 10,1’i İYİ Parti adayı, yüzde 19,7’si ise henüz karar vermek için erken cevabı vermiştir.  AK Partili seçmenin yaklaşık yüzde 90’ı, MHP’li seçmenin ise yüzde 38’i Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip ERDOĞAN’a oy verme eğiliminde olduğunu belirtiyor. CHP seçmeni incelendiğinde partisine tepkisi açık olarak görülüyor. CHP seçmeninin sadece yüzde 39’u CHP adayına oy vereceğini ifade etmiş. Yüzde 20’si İYİ Parti adayına oy vereceğini, yüzde 34’ü ise karar vermek için erken cevabını veriyor. Bursa’nın geçmiş seçim oranları incelendiğinde Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 53,1 oranı da biraz düşük gözüküyor. Ancak bu düşüklük çok belirgin ve anlamlı olmayabilir. Özellikle kırsal kesimden gelen görece yüksek oranlı desteklerin anketlere yeterince yansımamasından da kaynaklanabilir.

BUGÜN SEÇİM OLSA?
Karaduman, son olarak: “Biz araştırma şirketleri olarak onlarca parametreyi ve eğilimi araştırıp en sağlıklı sonucu çıkarmaya çalışsak da, siyasetçiler de kamuoyu da hep klasik “bugün seçim olsa kime oy verirsiniz?” sorusunun cevabını merak ediyor.
Bu konudaki tablomuzu da paylaşalım. Tabii en çok itiraz da bu tablolara geliyor. Herkes, mensup olduğu ya da oy verdiği partisinin oranını düşük buluyor ve memnun olmuyor. Ama anketin sonucu böyle! Unutmamak gerekir ki, önümüzdeki 7 haftalık sürede mutlaka bu eğilimler değişecektir. Zaten eğilimlerin değişme ihtimali olmasa partiler bu kadar büyük seçim kampanyaları yapmaz. Tabloyu hazırlarken Kararsızlar kısmını özellikle dağıtmadık. Matematiksel olarak dağıtımdan ziyade, kararsızların oranının görülmesi de önemli. Tabii ki kararsızlar dışında da tercih değiştirenler olacaktır. Bunu en somut olarak 7 Haziran – 1 Kasım 2015 seçimleri arasındaki farkta gördük. Seçim tarihi yaklaştığında yapacağımız çalışmalarla bu noktada daha sağlıklı öngörülerde bulunabileceğiz. Bu konuda dikkat çeken önemli bir nokta, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’a oy verenlerle parti tercihinde AK Parti’ye oy verenler arasındaki korelasyon. Henüz milletvekili aday listelerinin oluşmadığını dikkate almak önemli, zira büyük kaymalar olmasa da belli bir oranda aday isimleri de her partiye oy katıyor veya oy kaybettiriyor. Daha da önemlisinin ise “Cumhur İttifakı” içerisinde olabileceğini düşünüyoruz. Recep Tayyip Erdoğan’ı seven ve “AK Parti adaylarını beğenmese bile” Tayyip Bey hatırına AK Partiye oy veren bir seçmen kitlesi var. Bu seçimde ilk kez bu tip seçmenin farklı bir yol izleme seçeneği oluştu! “Reis’in hatırı için Cumhur İttifakı’na, AK Parti adaylarını beğenmediği için MHP’ye” oy verecek kırgın ve kızgın kitle, AK Parti için büyük bir handikap olabilir! Kamuoyu araştırmamızda bunun bazı ifadeleri ile karşılaştık. AK Parti seçmeninin kendisini tanımlarken % 33,3’ünün Milliyetçi, % 33,6’sının Muhafazakâr ve % 20,9’unun Dindar olarak tanımlaması çok dikkat çekiciydi. “Reis için Cumhur İttifakı’na, AK Parti adaylarını beğenmediği ya da partisine kızdığı için MHP’ye”oy verecek seçmen sayısının çok az ya da çok fazla olmasının kilit noktası listeler, anahtarı da AK Partinin aday belirleme seçici kurulları ve son karar verici olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın elinde…” ifadelerini kullandı.
 
 
Kaynak : Özlem ATAÇ - ÖZEL HABER
1000
icon
Okan özkan 22 Haziran 2018 12:09

Ben akp mhpye verıyorum

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat