Loading...

“Bursa sanat müziğinin başkenti”

Bursa 8 Kasım 2019 10:11
Videoyu Aç “Bursa sanat müziğinin başkenti”
A
a

Bursa Dostluk Gezek Musiki Derneği Başkanı Ömer Lapacı ve gazeteci yazar İhsan Bölük On TV’e özel açıklamalarda bulundu.

 

Özel Haber / Engin Özkonuk

On TV’nin sevilen programı Can Ertan ile Türkiye Gündemi programının bu haftaki konukları Bursa Dostluk Gezek Musiki Derneği Başkanı Ömer Lapacı ve gazeteci yazar İhsan Bölük oldu. Can Ertan’ın sorularını yanıtlayan Lapacı ve Bölük sanat müziği ve korolar hakkında önemli değerlendirmeler yaptılar. Almanya’dan mezun olduğunu aktaran Lapacı, “Almanya’da makine mühendisliğini bitirdim. 80 senesinde de Türkiye’ye döndüm. Bu müzikle ilgilenmem 15 sene oldu. 15 seneden beri bu gezeklerin içindeyim. Benim bütün ailem müzik ile ilgilenirmiş. Halalarımız teyzelerimiz kimisi ud kimisi keman çalarmış. Bize de müzik sevgisi oradan geçmiş. Türk Sanat Müziği’ne babam, amcalarım, ağabeylerim aşinadırlar onlar da çok güzel söylerler. Ben müziğin her türlüsünü severim. Batı müziğini de severim, Türk halk müziğini de severim, Türküleri de severim ama Türk Halk Müziği’nin yeri başkadır” dedi. Musiki ilgisinin nereden geldiğini aktaran İhsan Bölük, “Ebeveynler içlerinde ukde kalan bir takım şeyleri çocukları yapsın isterler ya benim de müzik içimde ukdeydi. Çocukluk yıllarımda müzik derslerinde enstrüman yoktu hatta hiçbir şey yoktu. Müzik öğretmenleri sadece sesi güzel olan çocuklara şarkı söyletirdi, ben de onlardan biriydim. Annemin de halamın da sesi çok güzeldir. Biz radyolu yıllarda büyüdük. Radyoda Türk Sanat Müziği eğitimi verdik. Oradan kulağıma aşinalık var. Ama koşullar beni o yola sürüklemedi. Hatta bir babalar gününde babama dedim ki ‘Baba seni suçlamak için söylemiyorum ama keşke vizyonunuz geniş olsaydı da yeteneklerimizi keşfedip yönlendirebilseydiniz.’ Ama nerede o koşullar… Orhangazi’nin Narlıca köyünde büyüdük, olmadı. Oğlum henüz 6 yaşındayken kulağına biraz müzik çalınsın diye belediye konservatuarının çocuk korosuna götürmeye başladım. Dedim buraya büyükleri de alıyor musunuz? Şansım varmış geçen yıl yönetmelik değişti, yaş sınırını kaldırdılar. Ben de girmek isteyince sınav yapacaklarını söylediler. Nitekim sınavı geçtim, konservatuarı 4 yıl okudum, sertifikamı aldım. Bursa Belediyesi’nin konservatuarın akademik bir şeyi yok ama notayı öğrendim. Enstrümanla tanışmam şöyle; konservatuarda okurken kanuna başladım. Fakat bir hata ettim. Kötü bir kanunla başladım. O beni soğuttu. 65 tel var sanıyorum. Akordunu yaparken daralıyordum. Onu bıraktım. Az telli ve akordu kolay bir müzik aletine yönelmek istedim. Böylelikle ud çalmaya başladım. Şansım da yaver gitti. İstanbul Klasik Türk Müziği Korosu’ndan kulakları çınlasın Necati Çelik hocamla tanıştım. Ondan ders almak için sürekli İstanbul’a gidip geldim. Ve fırsat buldukça da gidiyorum. Bursa dostluk gezimizde dâhil olduğum Bursa Barosu Korosu’nda diğer sazende arkadaşlarıma eşlik ederek hızlandırmaya çalışıyorum, öğrenmeye çalışıyorum” şeklinde konuştu.

“2 Büyük zevkim var biri Türk Halk Müziği, biri de futbol”

Çocukluk yıllarında Fenerbahçeli olduğunu söyleyen Lapacı, “Bursaspor 63’de kuruldu. 13 yaşımıza kadar biz Fenerbahçeliydik. Biz onların tesisinde kalarak, ama 63 senesinden sonra tabi Bursa şehri olarak Bursa’ya döndüğümüzde maçtaydık. Ben bazı tribünlerdeki küfürden dolayı uzun süre maça gitmedim. Geçen sene niyet ettim gideyim diye ama bu sene gerçekten zevkli bir şekilde gittim. İlk maçta da galip geldik, evvelsi gün Balıkesir’le berabere kaldık. Bursaspor’un durumunu hala içime sindiremiyorum. Şampiyon olmuş bir takımın küme düşmesini hala kabullenemiyorum. Bursa ki  alt yapısıyla beraber bir spor şehridir. Bugün Türkiye’de alt yapı olarak en fazla futbolcu veren bir şehirdir Bursa. Alt yapısı şampiyon olmuştur. Bu alt yapıyı kullanamadık. İyi idarecilerimiz maalesef gelmedi. İyi antrenörlerle çalışamadık bunun için bu hallere geldik. Ben de eski bir futbolcuyum. Yenişehirspor’da oynadım. Futbola Acarspor’da başladım. Sonra Bursa’yla Güvenspor’da oynadım. Bursaspor alt yapısındaydık. Sonra ben Almanya’ya gittim. Almanya’da futbol hayatıma devam ettim. Orada Hannover diye bir takımda oynadım. Zevk aldığım bir spordu. Türkiye’ye geldiğim zaman 30 yaşındaydım dedik herhalde biz yaşlandık bizi kimse oynatmaz. Meğersem 35-36 yaşlarında oynamaya başlıyorlarmış. Kendine iyi baktıktan sonra güzel” ifadelerini kullandı. Bursaspor ile ilgili fikirlerini aktaran Bölük, “Aslında çok fazla futbol tutkunu değilim. Gazetecilik yaparken tabii ki futbol maçlarına gittim. Hatta maç yazıları da yazdım. Muhabirlik de yaptım, yorum yaptıklarım da oldu. Ben farklı bir şeyler yazmaya çalıştım. Bizim klasik maç yorumları gibi değildi yazdıklarım. Okuyanlar yazılarım hakkında ne düşündüler bilmiyorum. Futbola aşırı ilgili değildim. Sayın Başkan’ın dediği gibi Bursaspor’un durumu içler acısı.  Bursa’ya yakışmıyor. Bursa İstanbul’un gölgesinde kalmış bir taşra şehri. Dinamikleri de geniş değil dar bir açıdan bakıyor. Bu bakış açısının da sonucudur bu” şeklinde konuştu.

“GEZEKİ TANITMAYA BURSA’DAN BAŞLADIK”

Musiki Derneği Başkanı Ömer Lapacı: “Musiki derneğinin kuruluş aşamasında şöyle düşündük.  Daha önce Bursa Dostlar gezekindeydik.  1980 senesinde kurulan köklü bir gezektir. Dışarı çıkıp Sıra Gecesi’ni sorduğunuzda herkesin bildiğini anlıyorsunuz. Gezekin ne olduğunu sorduğunuzda ise kimsenin haberi yok. 600 senelik bir gelenek. Sadece 4-5 tane gezek grubunun ve yöneticilerin gayretleriyle ilerletiliyor. Biz farklı bir şey uygulayalım dedik. Teklif ettik ama olmadı. Gruptan ayrıldık. Gezeki tüm Türkiye çapında tanıtmaya nereden başlayabiliriz diye düşündük. Bursa’dan tanıtmaya başladık.  Bu tanıtımı sokağa çıkarak değil de mevcut olan korolara, müzikle ilgilenen gruplara tanıttık. O zamanlar 150’ye yakın koro vardı. Müzik aşinalığından dolayı gezek kültürünü tanımış olurlar belki de ileride bu gezek grupları çoğalır. Çoğaldıkça da bizim misyonumuz öne çıktı. İlk Musiki cemiyetini davet ettik. Çok ilgi gördü. Bir bakmışız 4 bine yakın izleyici grubumuz oldu. Ülke genelinde 81 ilden, dünya genelinde 61 ülkeden izleniyoruz. Değerli şeflerimizin yetiştirdiği diğer grupları da davet etmeye başladık. Nilüfer Belediyesi Karaman yerleşkesinde bize bir yer verdi. Gezekimizi orada yapıyoruz. Bütün Gezek formatlarını orada uyguluyoruz. Misafirperverlik  gösteriyoruz arada yemek davetleri veriyoruz. Tüm gezek geleneklerini uyguluyoruz” şeklinde konuştu.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat