Loading...

“Fahiş fiyatların sebebi aradaki komisyoncular”

Bursa 30 Ekim 2019 09:33
Videoyu Aç “Fahiş fiyatların sebebi aradaki komisyoncular”
A
a

55 yıldır sebze ve meyve satan Aziz Akbayır, gazetemize açıklamalarda bulundu

Özel Haber / Elif Kuş Beşik

Bursa’da doğan Akbayır, 1892 yılında kurulan tarihi Tuz Pazarında meyve ve sebze satarak geçimini sağlıyor. Tuz Pazarı’nda Osmanlı’dan günümüze kadar gelen bir kalite var müşterilerin çoğu da bunun bilincin de olaraktan pazar alışverişini yapıyor. Alım gücünün günden güne azaldığını vurgulayan Akbayır, Türkiye’de tarım politikası olmaması ve bununla ilgili önemli çalışmalar yapılmadığı sürece fiyatların her zaman her mevsim yüksek olacağını belirtti. Bu mevsimde bile çoğu meyve olması  gereken fiyatın 3-4 katı üstünde satıldığını vurgulayan Akbayır, “Bu mevsimde  salatalık 5 lira, biber 8 ile 10 lira arası değişiyor, barbunya  10, fasulye 8, ıspanak da 5 lira, bir demet maydanoz  1.5 lira civarında satılıyor. Türkiye’de Tarım politikası olmadığı müddetçe bu fahiş fiyatların önüne geçilmez daha da yükselir. Tarım ülkesinde yaşıyoruz ama iş güç yok.  Köylü aç, diktiği ağaçtan verim alamıyor. Alsa da ucuza satmak zorunda kalıyor. Fahiş fiyatların sebebi aradaki komisyonculardan kaynaklanıyor. Köylü mecburen meyve ve sebzesini komisyoncuya götürüyor.

Komisyoncu köylüden %18 komisyon alıyor. Türkiye’de Tarım politikası uygulanarak tüccar ve komisyoncunun ikiye ayrılması lazım. Bursa’da 120 dükkân var bu dükkânların 2 tanesi komisyonculuk yapıyor.  Kalan 118 dükkân ise kabzımaldır. Türkiye’de Tarım politikası yeniden düzenlenmedikçe bu fiyatlara günümüzde şaşırmamak lazım. İlerleyen günlerde sera başladığı zaman fiyatların önüne geçilemeyecek. Asgari ücret ve emekli maaşları ortada iken bu meyve ve sebze fiyatlarından sonra ev geçindirmek çok zor oldu. Gelen zamlarla da kışa hazırlık yapmaya başlayan halk pazardan alışveriş yapamaz hale geldi.
Aynı pazarda satış yapan daha önce inşaat sektöründe çalışan şu an ise geçimini pazarcılık yaparak sağlayan Mehmet Korkmaz bu mesleğin daha rahat olmasından dolayı inşaat sektöründe çalışmayı bıraktığını ifade etti. İnsanlarla iç içe olmayı seven ve bu yüzden de işinden memnun olup uzun yıllar pazarcılık yapacağını ifade etti. Korkmaz pazara gelen müşteri potansiyelinin iyi olmasından dolayı satışları da iyi olduğunu geçimini bu tezgâhtan sağladığını söyledi. 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat