Loading...

“Futbolda eski coşku yok”

Bursa 23 Ekim 2019 09:44
Videoyu Aç “Futbolda eski coşku yok”
A
a

ON TV' de yayınlanan Spor Gündemi programına konuk olan Bursa'nın eski amatör futbolcuları Bursa Futbolu'nu konuştular.

Özel Haber / Ruhi Berber

ON TV’de yayınlanan Spor Gündemi programının bu haftaki konukları Bursa’nın eski amatör futbolcuları oldu. Cevat Türe ve Batuhan Ersek’in sorularını yanıtlayan eski kramponlar, Bursa Futbolu’nu konuştular.

Bursa amatörünü değerlendiren Salih Fındıkkaya “Bursa futbolu özellikle amatör kulüplerimizle ilgili benim gözlemlediğim kadarıyla yani 70-80 yılları arasındaki o coşku, o istek yok. Biz yaklaşık 1.5 sene önce bir grup oluşturmuştuk. Zaten etkindik ama son zamanlarda bu camianın içine girmeye çalıştık, güzel insanlar tanıdık güzel insanların varlığına da inanıyorum fakat şuna üzülüyorum ki o coşku, o istek yok. Birkaç tane kulübümüz var onlar da altyapılara çok güzel ilgi gösteriyorlar. Ben de bunları eski bir krampon olarak memnuniyetle izliyorum mutlu oluyorum. Dolayısıyla profesyonel anlamda derseniz işte bir İnegölsporumuz var TFF 2. Ligi’nde bir de son zamanlarda büyük bir çıkış yakalayan Karacabey Belediyesporumuz var gerçekten çok iyi gidiyorlar. İnşallah diğer amatör kulüplerimizden de böyle başarıyı bize alıştıracak düzenin oluşturulmasını istiyorum” açıklamasını yaptı. Cevat Türe’nin Bursa futbolu nerede gördüğünü sorması üzerine Vahit İleri, “Televizyondan seyrettiğim kadarıyla, 89 yılında şampiyon olduğumuz bir takım vardı. O takımın içerisinde ben de bir hoca olarak vardım. Bursaspor’da yapılan transferlerin pek uyum sağlayamadığı imkanlarını gördüm. İnşallah daha ileride bu arkadaşlarımız uyum sağlar ve o uyumla beraber de Bursaspor istediğimiz bir yere gelir diye umuyorum” cevabını verdi.
Geçmiş dönem futbolu ile günümüz futbolunu kıyaslayan Süreyya Temel, “Çok büyük farklar var. Ben 1973 yılında genç milli takım kampından geldikten sonra Ali Fuat Abi beni duymuş. Beni bir yerde buldu ve Süreyya seni Yıldırımspor’da görmek istiyoruz dedi.  Şimdi bizim zamanımızda 2 grup vardı Kırmızı Grup- Beyaz Grup diye 20 tane kaliteli takım vardı ama şimdi çok takım var” açıklamasını yaptı.

Nuri Temel ise “Ben 73 yılında rahmetli sayın Necmi Güzay’ın sokaktan bulduğu ender futbolculardan biriyim. 73 ten 80 yılına kadar Tofaş’ın her kademelerinde görev yaptım. Süreyya Temel, Nurdan Temel ve Nuri Temel, Temel kardeşler olarak abim ve kardeşim hakem camiasına bende antrenör camiasına hizmet etmekten büyük gurur duyduk. 80’den 84 yılına kadar Isparta Spor’da 84 yılından sonra döndüm evlenene kadar Mustafakemalpaşa Spor’da futbol oynadım daha sonra hocalığa başladım. Abim ile kardeşim hakemlik yaparken amatör kümenin en üst seviyelerine kadar geldiler bende antrenör yolunu tercih ettim” diye konuştu.

Amatör kümeyle ilgili en önemli olgunun müessese olduğunu söyleyen Zafer Mete; “Benim 70 li yıllarda başladığım amatör küme zevkim maç seyretme alışkanlığım 70 li yılların başı, 67 de Atatürk Stadın’da şampiyonluk maçımızı seyrettim Bursaspor’un Toprak Spordu yanılmıyorsam. Bugünkü adı Süperlig olan lige çıkmıştık. Gözümüzden kaçırmamamız gereken amatör kümeyle ilgili en önemli olgunun müessese takımlarının devreden çıkmış olması. Şimdi müessese takımları 70 li yılların başında Tofaş, Reno, İpekiş, Flament vs.”

Orhan Turan ise, 2 profesyonel takım hoca bulsa yetiyor mu sorusuna şöyle cevap verdi: “ Az önce Zafer Mete çok güzel bir konuya değindi. Bu benim zaten söyleyeceğim konularımın arasındaydı. Müessese kulüplerinin aradan çekilmesi mali kulüplerinin bir şekilde fedakar bir yöneticini kulübü ayakta tutmak için mücadelesi ama kendi cebinden ama kulübe katkı sağlaması için bir şeyler yapmasıyla onlarla kulübü ayakta tutmaya çalışıyor. Bu eksikliği zaten Bursaspor’da yönetimlerden kaynaklanan ta ki amatör kümelere doğru giden büyük bir problem o artık amatör kümeleri de aşan bir problem o amatör kümelere kadar yansıyor. Bursaspor’un yada diğer profesyonel takımların yöneticilerin sahip çıkmamasından dolayı amatör kümeye kadar yansıdığı için işte belediye takımları belediyeye yardım ediyor. Belediye takımları bir şekilde ayakta kalmaya çalışıyor. Özellikle şu son iki seneden beri benim dikkatimi çeken bir konu var altyapılar daha çok yönelmeye başladı mahalle takımları da olmuş olsa altyapılara daha çok yönelmeye başlandı. Çünkü A takımda belli bir yaşa gelmiş topçunun belli bir yaşa gelmiş oluyor maddi olarak bunu karşılayamıyor. Ne yapıyor altyapıdaki çocukların kafasında maddiyatla ilgili bir problem yok onu düşünmüyorlar. Acaba diyorlar ben ileride iyi topçu olabilir miyim? Bursaspor’da oynayabilir miyim? Düşüncesiyle bir şekilde o hızla futbolun içerisine giriyorlar, hocalarda işte bunların iyi olan futbolcuları bir şekilde değerlendirip gerçi genelde hep yarışmacı pozisyonunda müsabakalar geçiyor. İşte bu müessese kulüplerinin olayları da olmadığı için bir şekilde hocaların yöneticilerinden gerçekten futboldan anlayan yöneticilerin o futbolcuları alıp da iyi yerlere İnegöl Spor da işte Bursaspor’da iyi yerlere götürmesi için mücadele ediyorlar. Yani amatör küme gerçekten anlamda çok vahlar içerisinde bunu gerçek anlamda böyle bir amatör kümenin içinde olan güzide kulüplerimizden yöneticileri de gerekirse yöneticileri ile de böyle güzel bir toplantı yapabiliriz.” 

Bursaspor’a neden destek yok

-Bursaspor hakkın konuşacak şey olduğunu söyleyen Mete, şunları dile getirdi; “Şimdi Bursaspor’u masaya yatırırsak üç saat buradan kalkamayız ama İbrahim Yazıcı’nın ölmesi şampiyon başkanın ölmesi bizim negatif manada miladımız oldu ondan sonra yine öyle yada böyle bir şekilde Erkan Köristan, Recep Bölükbaşı, yönetimleri ta ki Ali Ay’a gelinceye kadar. Ali Bey Bursaspor’un temel taşlarıyla oynadı, temelini oydu. Yani AliBey’e dediler ki; Sayın başkan kendinize futbol altlı bulun bir futbol altlını getirin olayın içine girmeyin bu futbol altlığı size bu konuda yardımcı olsun. Tabi bunda VAR uygulamasının federasyonun yeni başlamasının da çok büyük etkisi vardı şimdi bu sezon VAR sanıyorum biraz daha yumuşatılmış hakemlere verilen eğitimler neticesinde. Oysa biz çok kadre uğradık VAR’ın kadrine uğradık ama bunlar tabi yan türevler olayın şeyi değil. Tabi Bursaspor’un bu kadar borçlandırılmaması gerekiyordu bunu her gelen yönetim üstüne koyarak yabancıları getirerek.

Bursaspor ‘un çok fazla kart görmeye başladığından bahseden Salih Fındıkkaya, yöneltilen soruları  şöyle yanıtladı. ; “Şimdi ben yıllardan beri Bursaspor’u izleyen birisiyim son olarak Ümraniye maçını tribünden izledim. Gençlerle başladık güzel gidiyorduk işte ondan sonra transferler oldu bunlar hep güzel şeyler benim açımdan çünkü biz bu çocuklarla daha böyle 8.-10. haftalarda belki şey yapabilirdik. Şunu söylemek istiyorum kalecimiz Ataberk çok yetenekli çok iyi bir çocuk, İsmail, Vedat, Emirhan bunlar hakikaten bunlar farklı çocuklar daha da iyi olacaklar ama şu etapta TFF 1. Liginde bi Ali Akman’ı 17-18- yaşındaki bir çocuğumuzu işte TFF 1.Ligimizin müdavinleri işte Süper Ligde oynamış müdavinleri stoperlerin önüne seremezsiniz Atarsanız bu çocuğun önün kapatırsınız açık ve net. Bir de şöyle bir gerçek var Kubilay gerçeği bu çocuk olacak ben özellikle bizim taraftarlarımıza söylüyorum ufacık bir top kaybında bir uğultu oluyor bir ıslıklama gibi bir hal alıyor bu yakışmıyor. Bu çocuklar bizim çocuklarımız. Biz Bursaspor’luyuz  Bursaspor varsa bizde varız.”
Vahit İleri ise,   Bursaspor size ışık veriyor mu? sorusuna şu şekilde cevap verdi;

“Şimdi oyunun başından sonuna kadar oyuna fena başlamadık fakat alınan yeni transferler var hala takıma uyum sağlamış değiller ama yetenekli adamlar izlediğim kadarıyla yeteneklerine sözümüz yok belirli takımlarda oynadılar iyi takımlarda oynadılar ama Bursaspor’ a ne düzeyde katkı verebilirler? Yani bu bakımdan ilk kurulan takıma yenilmemize rağmen 90 dk 10 kişi kalmasına rağmen koşan mücadele eden 90 dakika maçı bırakmayan bir takım vardı. Aksine 10 kişi ile golü bulduk. Bu bakımdan benim kişisel görüşüm; isteyen daha doğrusu 90 dakika koşan mücadele eden hep Bursalı çocuklardı bir tek Doktor Kemal yabancı gerisi hepsi bizim altyapımızda yetişen kardeşlerimiz ve onlarla gece gündüz yattık kalktık ve 1.Lige çıktık. Bu Bursaspor’daki hepsi yetenekli oyuncular ama hepsi uyum meselesi bu gençlere nasıl uyum sağlar bu gençlerle beraber daha uyum sağlayabilir bunları oynatabilir. Başındaki hoca izleyecek görecek yönlendirecek maçına göre adam oynatacak hep bu yaptığımız şeyler artık onlara diye düşünüyorum. İnşallah ileride iyi olur dediğim şekilde Bursalı kardeşlerimiz futbolcularımızı neden amatör kümeden yukarı çıkılmıyor? Çünkü dışarıda çalışan antrenör arkadaşlarımız yok.” 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat