Loading...

‘Hakkımızı arıyoruz!’

Bursa 26 Ağustos 2019 09:05
Videoyu Aç ‘Hakkımızı arıyoruz!’
A
a

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (EYTSYDD) federasyonlaşma kararı doğrultusunda açılan il derneklerine bir yenisi daha eklendi. Bilecik'in ardından Bursa Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği de (BEYTD) törenle açıldı.

Büşra Çakır/Özel Haber

Derneğin Uluyol Adliye karşısındaki merkezinin bulunduğu Bilgi İş Merkezi önünde düzenlenen törene EYTSYDD Başkanı Gönül Boran Özüpak, Başkan Yardımcısı Mustafa Avcı ve İl Temsilcileri Koordinatörü Alper Özüpak'ın yanısıra CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, siyasi partilerin ve sendikaların Bursa'daki temsilcileri ve çok sayıda EYT'li katıldı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, emeklilikte yaşa takılanların güçlüden değil, haklıdan yana olduğunu söyledi. Erdursun, Türkiye'de emekçi kesimin kendilerini satmayacak kişileri aradığını belirterek, "Birileriyle konuşurken mikrofonları kapatmayacak kişileri arıyorlar. Onlar da EYT'lilerdir" dedi.

ÖZÜPAK: “BİZİM ALNIMIZ AK!”

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak, EYT'nin büyük bir aile olduğunu belirterek, "Bizim alnımız ak, bizim davamız hak mücadelesi davası... Elimizden alınan, yıllardır hayalini kurduğumuz emekliliğimizin davası, çocuklarımızın geleceğinin davası. Sizlerle bu davayı sürdürebilmek ve bu davada yol almak gurur verici, onurlandırıcı. Davanıza sahip çıktığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Ben kendi hakkım için yola çıkmıştım, şimdi kocaman bir aile olarak, biz olarak devam ediyoruz" dedi.

Sözleri "Dik dur eğilme, EYT seninle" sloganlarıyla kesilen Özüpak, şöyle devam etti: "Bu dik duruşu yaratılan algılarla, üzerimizdeki 'erken emeklilik istiyorlar, bütçeye yük' diyorlar ya da sosyal medyada olumsuz durumlarla bizi ekarte etmeye çalışan gruplar var, kesimler var, büyüklerimiz var. Bizim alnımız ak, bizim davamız hak mücadelesi davası. Elimizden alınan, yıllardır hayalini kurduğumuz emekliliğimizin davası, çocuklarımızın geleceğinin davası."

'YILMAYACAĞIZ PES ETMEYECEĞİZ'

Dernek tüzüğünde değişikliğe gittiklerini ve federasyonlaşma kararı aldıklarını hatırlatan Özüpak, "11 ilde derneklerimiz süreci tamamlamak üzere. Biz 81 ildeyiz esasında. Her evdeyiz. İlerleyen süreçte çocuklarımız dahi bu mağduriyeti yaşayabileceği bir ortama doğru sürükleniyoruz. Varlığınız bu davanın sonucunu getirecek. Yapımızı ne kadar genişletirsek, ulaşamadıklarımıza ne kadar çok ulaşırsak biz bu davanın sonucunu getireceğiz. Yılmayacağız, pes etmeyeceğiz, dik duracağız, ama bunu birlikte yapacağız." Dedi.

BEYTD BAŞKANI ÖLÜÇ: ‘ÇÖZÜM MÜCADELEDE!’

Açılış töreninde konuşan Bursa il temsilcisi ve BEYTD Kurucu Başkanı Turgay Ölüç, "Hiçbirimizin elinde sihirli değnek yok, hakkımızı almanın yolu birlik içinde mücadele etmekten geçiyor" dedi. Emeklilikte yaşa takılanların gerek sosyal medyada gerekse alanlarda yılmadan mücadele ettiğini söyleyen Ölüç, 447 sayılı yasanın geriye işletilmesiyle büyük bir haksızlık ve mağduriyetle baş başa bırakıldıklarını kaydetti. Ölüç, "Haklılığımızı toplumun her kesimine anlatmak, muhataplarımıza sesimizi duyurmak, etki alanımızı daha da genişletmek ve tabana inerek dava arkadaşlarımızın sorunlarıyla daha yakından ilgilenmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi."Hiçbirimizin elinde sihirli bir değnek yok" ifadelerini kullanan Ölüç, yasal düzenlemenin ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yapılacağını belirterek, "Ancak hakkımızı almanın yolu birlik beraberlik içerisinde, azimle, pes etmeden, örgütlü mücadeleden geçiyoruz. Bunu hepimiz biliyoruz" diye konuştu.

'HAK VERİLMEZ ALINIR'

EYT'lilerin çok önemli bir mücadele içinde olduğunu, bu mücadelenin sadece emeklilik mücadelesi olmadığını söyleyen Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun ise, "Bu bir hak arama mücadelesidir, bu yüzyıllardır süren bir mücadeledir. Dünyanın hiçbir yerinde hakkını aramayana bir hak verilmez. Hak verilmez, alınır. Bu nedenle de mücadelenin içinde olmak lazım. Bir maliyet açıklıyorlar, bunun yalan olduğunu söylüyorum. Türkiye'de işçilerin yüzde 90'ı sendikasız. Kendilerinin hakkını savunacak, gerçekten de kendilerini satmayacak, birileriyle konuşurken mikrofonları kapatmayacak kişileri arıyorlar. Onlar da EYT'lilerdir. Bizim söylediğimiz her şey popülizmden uzak gerçeklerdir. EYT'lilerin maliyeti, kişi sayısı, düşük emekli maaşlarından tutun da birçok konu, bunları EYT Derneği her zaman dile getiriyor. Ülkemizde şu an büyük bir kesim güçlüden yana, ben haklıdan yanayım ve haklıdan yana olmaya devam edeceğim." dedi. 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat