Loading...

'Hastaneler çok amaçlı kullanılmalı'

Bursa 22 Haziran 2019 15:46
Videoyu Aç 'Hastaneler çok amaçlı kullanılmalı'
A
a

Bursa’da bu ay sonunda açılması beklenen Bursa Şehir Hastaneleri Kampüsü sivil toplum kuruluşları yöneticileri ve siyasilerin ana gündem maddesi.

Şehir içinde yıllardır hizmet veren, başta kent içi trafik olmak üzere olumsuz etkenler nedeniyle yoğun eleştirilere maruz kalan hastanelerin tek çatı altında toplanılması düşüncesi sonrası farklı görüşlerin ortaya atılmasına neden oldu. Bursa'da mevcut hastanelerin yetersiz kaldığı, hasta yatak sayısının ihtiyaçları karşılamadığı, dönem dönem bazı hastaların çevre şehirlere sevk edilmek zorunda kalındığı bir dönem de Şehir Hastaneleri umut olacak mı? Muradiye Devlet Hastanesi, Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Zübeyde Hanım Doğum Hastanesi'nin kapatılarak Şehir Hastanesi'ne taşınmasındaki gerekçeye siyasilerden yoğun tepki var. Şehir Hastanelerine, belli bir sayıda hasta kontenjanı tanınması ise asıl tepkinin sebebi. Yeni Şehir Hastanesinin yapıldığı, Doğanköy’e halen toplu ulaşımın sağlanamaması da diğer sıkıntılardan biri.

Ekonomik kriz belediyeleri etkiliyor

Yoğun tepkilerin peş peşe geldiği bu dönemde, boşaltılacak olan hastane binaları içinde çözüm odaklı görüşler geliyor. MHP Gürsu ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ayhan Önal’da kısa bir süre sonra taşınacak olan hastaneler ile ilgili öneri ve görüşlerini gazetemiz aracılığı ile paylaştı. Önal; “Bursa'da hekim başına düşen hasta sayısı 627, hemşire sayısı 534, yatak başına düşen hasta sayısı 415'tir. Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre de, Türkiye de toplam hasta yatağı 230 bin, yatak başına düşen hasta sayısı ortalama 345 kişi, Bursa'da mevcut hastane yatak sayısı 6 bin, Türkiye ortalamasına göre olması gereken yatak sayısı 8 bin 700'dür. Tablo, Bursa'nın sağlık hizmetlerinin ilçelere yapılan hastanelere rağmen Türkiye ortalamasının çok altında olduğunu ve hastanelerin yetersiz kaldığını açıkça göstermektedir. Kapatılacak olan hastaneler ile ilgili olarak basın aracılığı ile birçok bilgi Bursalı hemşerilerimizle paylaşıldı. İktidar ve Hükümet, AK Parti Milletvekilleri Bursa’nın sağlık sorunlarını çözebilmek için bir çaba içinde. Ancak son yıllarda Dünya odaklı ekonomik krizin Türkiye’yi de olumsuz etkilediği ortada. Ekonomik daralma belediyelerimizin yatırımlarını da olumsuz yönde etkiliyor.” Dedi.

Acil Müdahale Birimleri şart

Önal; “Sağlık şakaya gelmeyecek kadar önemli bir konu. Doğanköy şehrin çok uzağında. Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan bir yol çalışması ile hafif raylı sistemi entegre edebilmek için geliştirdiği bir projesi mevcut. Bunların tamamlanması için Ankara’dan maddi destek mutlaka gerekli. Ancak görülen Türkiye’nin 23 haziranda tekrar yapılacağı İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerine kilitlendiğidir. Bu seçim Türkiye’yi bütünüyle ilgilendirdiği için; 81 ilin siyasi partilerin temsilcileri ve birçok il ve ilçenin belediye başkanları dahi şu an itibari ile İstanbul’da. İstanbul seçimleri nihai olarak sonuçlandırılmadan Türkiye ekonomik anlamda nefes alamayacağını düşünüyorum. Bugün itibari ile boşaltılacak olan hastaneler için farklı çözüm yolları aranıyor. Acil müdahale birimlerinin oluşturulacağı, operasyonel hizmetlerin yapılacağı sağlık birimlerinin korunacağı bir şekille bu hastanelerin hizmetlerine devam edilmesi sanırım tüm çevreleri rahatlatır. Mevcut binaların kullanılmayan diğer alanları da kamu adına farklı hizmetler için değerlendirilebilir. Gerekirse okul, gerekirse kütüphane belki huzurevi gibi. Bununla ilgili geniş çaplı bir çalışma gerçekleştirilebilir ise muazzam bir hizmeti de Bursalılar nasiplenmiş olur.” dedi.

Kaynak : Bilgi KAPLAN
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat