Loading...

“MEHTER TAKIMI SADECE SAVAŞ ALANLARINDA BULUNMAZ”

Bursa 28 Eylül 2019 13:29
Videoyu Aç “MEHTER TAKIMI SADECE SAVAŞ ALANLARINDA BULUNMAZ”
A
a

Bursa Mehter Takımı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Özkeser, On TV’de Orhan Kaplan ve Mehmet Çetinkaya’nın konuğu oldu.

HANİFE ÖRSOĞLU/ÖZEL HABER


On TV ekranlarında yayınlanan Orhan Kaplan ile Türkiye Gündemi programının bu haftaki konuğu Bursa Mehter Takımı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Özkeser oldu. Orhan Kaplan ve program ortağı Mehmet Çetinkaya’nın sorularını yanıtlayan Özkeser, mehter takımı hakkında bilgiler verdi. Mehterin tarihçesi hakkında bilgiler veren Özkeser, “1326 yılı Bursa’nın fethiyle beraber, mehterin Bursa’daki fethi olarak kabul ediliyor. Aslında mehter ilk Türk devletlerinin kuruluşuyla beraber ortaya çıkmıştır. Biliyorsunuz Türkler tarihi yapmışlar ama tarihi pek yazmamışlar. Ama Çinliler o dönemleri kayıt altına almışlar. Günümüzden 2 bin 500 sene önce yazılan belgelere göre Türkler ve Çinlilerin Orta Asya’da çok defa karşı karşıya geldikleri görülüyor. Bu belgelerde Türk ordusunda bangır bangır müzik yapan grupların olduğu yazıyor. Mehterin köklerine orada rastlıyoruz. Türkler musikinin insan ve asker üzerindeki etkisini çok erken fark etmişler ve bunu ordularda uygulamışlar.Savaşların kazanılmasında çok etkileri olmuş. Türkler, Karahanlılar’dan itibaren İslamiyeti kabul edince müziğe bir takım İslami motifler de girmiş. Türk tarihinin en eski yazılı kayıtları Orhun Kitabeleri’nde, Hakan’ın huzurunda nevbet vuran tuğ takımlarının olduğu yazar. Mehter ise Osmanlı’da aldığı isimdir. Farsça ulu, büyük anlamına gelen ‘mihter’ kelimesinden türemiştir. Selçuklular’da mehter takımının adı tabılhanedir, tabıl davul demektir. Osmanlı Devleti’nin kuruluşu kabul edilen 1299 yılında Selçuklu Sultanı, Osmangazi’ye nakkare, tuğ takımı gönderiyor. Osmanlı’nın kuruluşu ve Selçuklu Devleti’nden geçişi bu şekilde kabul ediliyor. Osmangazi de bunu hürmeten ayakta dinlemiş. O günden Fatih Sultan Mehmet’e kadar bu gelenek sürmüş ve padişahlar mehteri ayakta dinlemişlerdir. Ayrıca Osmanlı’da hiçbir savaşa mehtersiz gidilmemiş. Mehter katlardan oluşuyor. Mehter takımında davul, zurna, nakkare gibi sazlar var. Her sazdan üç tane olduğu zaman üç kat, altı tane olduğu zaman altı kat sayılıyor. Genelde Allah’ın birliğine istinaden tek rakamlar tercih edilmiş” ifadelerini kullandı.

“ TÜRKİYE'DE ÇOK ÖNEMLİ FAALİYETLER YÜRÜTÜYOR"

Mehterin sadece savaş alanlarında kullanıldığının zannedilmemesi gerektiğini belirten Özkeser, “Mehter halkın mutlu günlerinde, bayramlarda, Yedi Kule Surları’nda, Bağdat Kalesi’nde belli zamanlarda nevbet vururdu. Savaş falan olmasa da halkı coşturmak için diğer zamanlarda, onun haricinde sultanların padişahların düğününde mehter takımını görmek mümkündür. Yabancı misafirlerin karşılanmasında da mehter takımı görev yapmıştır. 1826 yılında ıslahat yapmak isteyen 2. Mahmut, yeniçeri teşkilatını kaldırıyor. Dolayısıyla yeniçeri ile müşterek faaliyetlerde bulunan mehter takımı da lağvediliyor. Daha sonra modern anlamda askeri bandolar ve mızıkalar bu göreve getiriliyor.

1952 yılında zamanın Genel Kurmay Başkanı Nuri Yamut ile Celal Bayar, İngiltere’deki seyahatlerinde otantik kıyafetler içerisinde İskoçların gayda takımlarını görüyorlar. Bu durum mehteri hatırlamalarına vesile oluyor. Dönüşte mehterin yeniden hayata geçirilmesi konusunda talimat veriyorlar. 1953’te İstanbul’un fethinin 500. yıldönümü etkinliklerinde mehter takımı yeniden oluşturulmuş oluyor. Bu tarihten on yıl sonra Bursa’da da mehter takımı kuruluyor. O mehter takımı 1981 yılına kadar Türkiye’de çok önemli faaliyetler yürütüyor. 12 Eylül harekatından sonra 1981 yılında bir genelge ile askeri mehter takımı dışında bütün mehter takımları kapatılıyor. 1991 yılına kadar 10 yıl yasaklı kalıyor. Daha sonra Alpaslan Türkeş ve Süleyman Demirel’in çabalarıyla mehter takımı bu yasaktan tekrar kurtuluyor. Bizim kuruluşumuzda o güne dayanır. Kurucularımız arasında da Şükrü Şenkaya, Celal Sönmez gibi Bursa’nın tanınmış sanayici iş adamları da bulunuyor. O yıldan bugüne kadar da faaliyetlerimiz yaklaşık 30 yıldır devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“YURTDIŞINDA BÜYÜK İLGİ GÖRÜYORUZ”

60’dan fazla yurt dışına çıkışları olduğunu aktaran Özkeser, “Bazı ülkelere defalarca gittik. Fransa’ya 15, İngiltere’ye 8-9 defa gitmişizdir. ABD’de Türk yürüyüşleri oluyor. Orada yürüyüşte bulunduk, çok coşkulu bir etkinlikti. Çin ve Hong Kong’a da gittik. Osmanlı dört kıtada hüküm sürmüş ama biz bugün Osmanlı’nın gidemediği noktalara da gidiyoruz. Yurt dışında mehtere ilgi alaka çok üst düzeyde, Türklerden ziyade bizim için yabancıların bakış açısı da çok önemli. O bölgelerde ülkemizi ve bayrağımızı en iyi şekilde temsil etme gayretinde bulunduk. Biz dernek statüsündeyiz ve hepimiz bu işi gönüllü olarak yapıyoruz. Tüm arkadaşlarımdan Allah razı olsun. Yeri geldi 40 derece sıcakta Sudan’a, Afrika’ya yeri geldi 0 derecenin altında Rusya’ya gittik. Her ortamda özveri ile görev yapan arkadaşlarımı canı gönülden tebrik ediyorum. Bizde zırhlı sancak muhafızları var. Başındaki miğferi, kılıcı, kalkanı toplamda 30 kilodan fazladır.

Onu taşımak için içten gelecek sevgi ve arzu olması gerekiyor. Gönüllü olarak yapılan şeyden de randıman daha çok alınıyor. Bazı şeyler zoraki olmaz, bu fedakarlık gerektiren bir şey” açıklamasını yaptı. Özkeser: “Osmanlı’da Eflak, Boğdan bugün Romanya topraklarında Köstence bölgesinde Türk – Tatar kardeşlerimizin yapmış olduğu bir organizasyona katıldık. Türkler zaten mehteri az çok biliyorlar ama Romenler de çok büyük ilgi ve alakayla karşıladılar. Her gören fotoğraf makinesine uzandı. Artık biliyorlar mehter orayı fethetmeye gelmedi, kültür ve barış için orada bulunuyor. Eski Türk coğrafyasında olan yerlerde Cuma namazına gittik, bazı ecdat yadigarı eserlerin hala ayakta olduğunu gördük. O bölgeleri görmek bize buruk bir mutluluk veriyor. Ayakta kalanları görmekten mutluluk duyuyoruz ama birçok eser de yok olmuş. O bölgeler artık bizim idaremizde olan yerler değil ama hala bizdenler. Mimarisi, kültürü ve doğası ile Türkiye’nin bir parçası gibi. Orada bulunmuş olmaktan ziyadesiyle memnun olduk. Güzel gösteriler yaptığımıza inanıyorum. Bu, Romanya’ya dördüncü defa gidişimiz oldu. Daha önce de Transilvanya bölgesinde Romenlerin organize ettiği askeri bandolar festivali vardı. Orada da ilgi ve alaka üst düzeydeydi. Ne kadar kalabalık, ilgi alaka yoğun olursa mehterana o kadar şevk geliyor ve coşkuyla çalıyor” dedi.


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat