Loading...

"Memur haklarını savunuyoruz"

Bursa 7 Kasım 2019 09:29
Videoyu Aç "Memur haklarını savunuyoruz"
A
a

Şehit Gazi Vatansever Kamu görevlileri konfederasyonu Bursa il başkanı Mikail Duran gazetemize açıklamalarda bulundu.Elif Kuş Beşik/ Özel Haber

Sendikanın ne olduğunu, ne gibi hizmetler verdiği hakkında bilgi veren Başkan Duran; ”Sendika işçilerin ya da işverenlerin ayrı ayrı olmak üzere iş kazanç toplumsal ve kültürel konular yönünden çıkarlarını korumak yeni haklar sağlamak ve onları daha da geliştirmek amacıyla yasal haklarını sağlamak . Başka bir deyişle sendika, istihdam koşullarını sürdürmek ve geliştirmek için bir araya gelen çalışan gruplardır” dedi .

Sözde sendikacılığa karşı olduğunu belirten Başkan Duran Şehit Gazi Vatansever Kamu görevlileri sendikasının duruşu hakkın da şunları söyledi; “Sendikal anlayış , memurların sorunlarına çözüm bulmaktan çok , üye sayılarını artırmaya ve kendi düzenlerini korumaya odaklıdır . Toplanan aidatlarla sahte krallıklar kurmak , memuriyet görevindeyken aldığı maaşın kat kat fazlasını alarak yapılan “Sözde Sendikacılığa” karşıyız. Kamu görevlileri birçok özlük hakkını kaybederken buna seyirci kalan sendikal anlayışa inanmak mümkün değildir. Mevcut durum böyleyse ,biz bunları reddediyoruz. Sendika gelirlerimizi Şehit Gazi ailelerini yardım da, Yurt yapımlarında, kimsesiz kardeşlerimizin kaldığı sevgi evlerine  yardım da , çocuk esirgeme kurumunu  ziyaretlerde . Yetim ve öksüz kardeşlerimizin eğitimine destek için kullanacağız. Çıkarsız ve gönüllü sendikacılık yapmak için buradayız . Sendikamız yöneticileri , plazaların kapalı kapıları arkasında değil , sizlerin arasında çalışarak ,sizlerle birlikte sorunlarını yaşayarak çözümü için tüm üyeleriyle birlikte çalışacaklardır .Bu sendika sizlerindir. Ayrımcılığın olmadığı ,aile anlayışı içerisinde “Tüm Kamu görevlisi” arkadaşlarımızın sorunlarının çözümü için çalışacak , hiçbir siyasi parti yada oluşuma yakınlaşmaksızın üyelerinin hizmetinde ve Devletinin yanında yer alarak hizmet edecektir . “Senin sendikan, senin kararın “ sloganı ile yola çıktık. Allah bu yoldan döndürmesin. Her zaman söylediklerimizin arkasındayız. Bir büro açılışımız olacak inşallah o zaman her şey daha da değişecek."

HİÇBİR SİYASİ PARTİYE BAĞLI DEĞİLİZ 

Sendika’nın kuruluşu ve kimlere hizmet ettiğine değinen Duran genel sorunları olduğunu ve bu sorunlar ile ilgili yeni bir çalışma yapılmasını dile getirerek konuşmasına şu şekilde devam etti; “İlk etapta şehit gazi yakınları olarak 45 bin üzerinde şehit ve gazi yakınları vardır, bunların sorunlarını çözmek ve devletteki kurum amirleriyle şehit-gazi sen yakınlarıyla köprü oluşturmak adına 5 tane şehit kardeşi, 3 tane gazimiz tarafından kurulmuştur. Kamuda Şehit ve Gazi yakınlarının memuriyet hayatlarına alışması ve entegre olabilmesi amacıyla kurulmuştur. Yaptığımız çalışmalar ve yazdığımız tüzük gereği diğer 657 tâbi dediğimiz arkadaşlarımız bize destek verenler açısında genişletilmiş olarak şehit gazi yakınları ile tüm vatan VatanSever Kamu görevlileri tarafından da kurulmuştur. Yazdığımız tüzük gereği diğer sendikalardan farklı olarak bağımsız olarak hiçbir siyasi partiye bağlı olmadan ve mevcut kamu kurumlarındaki işimize devam ettikçe maaş almayacağız. Bugün sizde takdir ederseniz kamu kurumlarında veya özel hayatımızda bireysel hareket ettiğimiz zaman gerekli konuları ve toplumu ilgilendiren sorunlar dikkate alınmıyor. Ve bir başarıyı elde etmek zordur bu bağlamda aynı sorunları paylaşan kişilerin resmi bir  STK (Sivil Toplum Kuruluşu) olarak sorunları dile getirmesi karşıdaki tarafın daha çok muhatap alacağı ve en azından bireysel olarak belirtemeyeceği şeyleri örgütlenme olarak iletebiliyoruz.  Bu açıdan örgütlenmek ve sorunlarımızı tek bir yerde belirtmek adıyla Sivil Toplum Kuruluşu olarak örgütlenebiliyoruz. Biz kamuda çalışan şehit ve gazi yakınları olarak her ne 651 tâbi olsak da sonuçta iş ve işlemleri 3 bin 713 terörle mücadele yasası gereği yapılıyor. Aynı şekilde yetiştirme yurdundan gelen ve engelli olan kamu kurumlarında çalışan arkadaşlarımızın yasa ve mevduatı farklı, genel olarak sorunlarımız, biz kamuya atandıktan sonra ilkokul mezunu olan atanan arkadaşlarımız var bununla ilgili 13 bin kişi var toplamda Türkiye’de tüm kamu kurumalarında 115 bin yardımcı hizmetler sınıfında çalışan arkadaşlarımız var sadece şehit gazi yakını olarak değil diğer yetiştirme yurdundan gelenler engelliler vs. Bu arkadaşlarımız yardımcı hizmetler sınıfında çalışıyorlar. Bun arkadaşlarımızın atanırken ilkokul mezunu olduktan sonra  sonradan liseyi bitirmelerine, üniversiteyi bitirmelerine rağmen bakanlıklar belediye işlerinde sınavları açmadığı için genelde açılan sınavlar giriş sınıfı ve daha üstü sınıflarda yardımcı hizmetler sınıfında bir yükselme olmadığından bu arkadaşlarımızın hepsi üniversite mezunu da olsa şuan hepsi yardımcı hizmetler sınıfında çalışmaya devam ediyorlar, genel sorunumuz bu. Yardımcı hizmetler sınıfının herhangi bir devir tanımı yok”.

 
1000
icon
EN GÜZELİ 7 Kasım 2019 12:39

-Ülkedeki tüm sendika yönetimlerinin maaş almadan çalışmalarının kanunen sağlanması ve bu görevlerini içtenlikle para almadan yapmalarının sağlanması.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat