Loading...

"Risk aldım başardım"

Bursa 13 Kasım 2018 14:10
Videoyu Aç "Risk aldım başardım"
A
a

Müteber Kaya, özverili ve ne yaptığını bilen, emin adımlarla ilerleyen bir kadın girişimci.

Kadınların, Müteber hanımın iş hayatından feyz alması için uzun soluklu bir başarı hikayesi var. Ev kadını iken Samanlı Mahallesi’nde bir pastanede iş hayatına bulaşıkçılıkla başladı. Boş vakitlerinde unlu mamüllerin üretimini öğrendi ve satış yaptı. Devletin imkanlarından faydalanarak evine yakın küçük bir dükkan tutarak pastane açtı ve zamanla büyümeye başladı.

Müteber hanım Giresunlu evli ve iki evlat sahibi. Evlatları ve eşi onun en büyük destekçileri.” Eşim destek vermeseydi ben bunları başaramazdım” diyor Müteber hanım. Her  kadının arkasında destek veren bir aile hikayesi gibi.. Gözleri ışıl ışıl Müteber hanımın. Çok heyecanlı ve pozitif enerjisi var. Çalışarak dinleniyor belli…

P.A: Müteber hanım ben sizi tanıyorum ama okuyucularımız da sizi tanısın.

Müteber Kaya: Adım Müteber Kaya. Sarıyar börekçiliğini işletiyorum. Uzun soluklu bir hikayem var. Aklımda hep çalışmak vardı. Evde olmak pek bana göre değil idi. Annem bana üretmenin ne denli önemli olduğunu anlatırdı. Üretim yapan kadınların başarı hikayelerini ben de sizler gibi takip eder, imrenirdim. Evliyim, iki çocuk sahibiyim. Bahar ve Serhat adında çocuklarım var. Eşim ve çocuklarım en büyük destekçim. Onlar olmasaydı ben bu işi başaramazdım. Bu işe Samanlı Mahallesi’nde bir börekçide bulaşıkçılık yaparak başladım. Boş vakitlerde ve personel gelmedikçe hamur yoğurur ve tezgaha geçerdim. Bu şekilde işi öğrendim. Kurslara gittim. Mahalleme küçük bir dükkan açtım. Önceleri unlu mamülleri dışarıdan alıp sattım, sonra devletin bana vermiş olduğu imkanlardan faydalanarak KOSGEB’in desteğini aldım ve imalathanemi açtım. Şu anda Yunus Emre Mahallesi’nde ikinci şubemi açtım. İkinci şubemde gençlerin faydalanabileceği şekilde kafe bölümü de var. Oturup bir şey atıştırabilecekleri, güzel vakit geçirebilecekleri yerimiz mevcut. Herkesi bekliyorum…

P.A: Tam olarak hangi gıda ürünleriniz var?

Müteber Kaya: Poğaça, börek, su böreği, tatlı, kuru pasta.. Her çeşit ürünlerimiz mevcut. Halk bizi destekledikçe, tercih ettikçe daha çok çeşitlendirerek kalitemizden bugün olduğu gibi yine taviz vermeyeceğiz.

P.A: Allah işinizi rast getirsin.. Kaç yıllık evlisiniz?

Müteber Kaya: 19 yıllık evliyim. 36 yaşındayım. Aslen Giresunluyum. Benim aldığım risk büyük bir risk idi. Farkındayım ve işimi severek yaptım ve yapıyorum. Büfe deyip, küçük dükkan deyip geçmeyin. Ben tüm gelirimi o küçük dükkan denilen yerden aldım. İlk bir yıl içinde araba sahibi oldum. Samanlı Mahallesi’ndeki ilk yerim benim göz ağrım. İlk çocuğum gibi kıymetlim. İlk dükkanımı merkez gösteriyorum. Burası daha büyük ama orası o kadar kıymetli ki benim için bu sebeple merkez orasını gösteriyorum. İmalathane açtım. Şimdi ise ikinci şubemi açtım. Eğer bir hedef belirliyorsanız kendinize ilk hedefinizi mutevazı tutun ve çok çalışın. Allah rızkınızı genişleterek büyütüyor. Ben devletimin bana verdiği imkanlar için de çok teşekkür ediyorum. Devletimiz kadınları gerçekten öncü tutuyor. Hatası var deyip dükkanını kapatmıyor, aksine yetiştirip maddi manevi destek veriyor ve bir çok kadın bu imkanlardan faydalanarak rızkını kazanıyor ve kazandırıyor.

P.A- Kısacası başarınızın sırrı nedir, özetler misiniz?

-Müteber Kaya: Eşim ve çocuklarım. Eşim destekçi olmasaydı asla başaramazdım. Her zaman bana inandı ve destek oldu. Samanlı Mahallesi’ndeki yerimizde çalışıyor. Eşim diyebilirdi, evde otur çalışma. Ama tüm kararlarımı destekledi. Dükkanımı açtım, ehliyetimi aldım, arabamı aldım, imalathanemi açtım. O olmasaydı ve destek vermeseydi bu kadar çok şeyi başarmama belki de imkan yoktu.

P.A-Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?

-Müteber Kaya: Tüm kadınlara ve erkeklere tavsiyem; asla hedeflerinden vazgeçmezsinler. Erkekler ise eşlerine sahip çıksınlar, eşlerinin iş hayatını desteklesinler. İş kurmak, bir şeyler üretmek isteyen kadınlar bana da uğrayabilirler. Onlara seve seve destek olurum.

 
Kaynak : Pınar AYDIN
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat