Loading...

“TARAFTAR BU TAKIMI OYNATIR”

Bursa 7 Eylül 2019 09:27
Videoyu Aç  “TARAFTAR BU TAKIMI OYNATIR”
A
a

Yeni Marmara Gazetesi Yayın Yönetmeni Cevat Türe ve gazeteci Batuhan Ersek, On TV’de Bursaspor’un yeni transferlerini yorumladı.

HANİFE ÖRSOĞLU/ ÖZEL HABER


On TV ekranlarında Batuhan Ersek’in sunduğu Bursaspor Gündemi programında Yeni Marmara Gazetesi Yayın Yönetmeni Cevat Türe, Bursaspor ve Türk futbolu hakkında önemli açıklamalar yaptı. Türk futbolunun birçok sorununun masaya yatırıldığı programda Türe ve Ersek, Bursaspor’un Mamadou Diarra, Burak Altıparmak, Selçuk Şahin, Igor Silva, Özer Hurmacı ve Yevgen Seleznyov transferlerini de değerlendirdiler. Bursaspor’un yeni transferleri hakkında konuşan Türe, “Yaz dönemi transfer sezonu kapandı. Bursaspor’dan 13 futbolcu giderken 13 futbolcu da takıma katıldı. Transferler şu an için yeterli gibi gözüküyor. Bursaspor en azından ilk yarıyı ilk altı içerisinde bitirebilir. İlk altı içine girildiği zaman devre arası transfer döneminde gereken takviyeler yapılacaktır. Çünkü Bursa zor günlerde kenetlenmeyi bilen bir şehir. Onun için ben bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Transferlere bakıldığı zaman birkaç ismin yaşları yüksek ama, gençlerle birlikte iyi bir takım olunabilir. Gençler, ağabeylerini zor durumda bırakmamak adına yardımlarına koşacaklardır. Bence Bursaspor, Süper Lig’in tecrübeli futbolcularını transfer etti. Burak Altıparmak hakikaten iyi oyuncu. Özer oynadığı zaman Süper Lig’den biliyoruz iyi top oynadı. Özellikle Kasımpaşa’daki performansıyla ön plana çıktı. Bence bu taraftar bu topçuları oynatır. Selçuk Şahin yaşına rağmen taraftar desteği ile onun da iyi performans sergileyeceğini düşünüyorum. Bana transferler yeterli gibi geliyor. Yönetim bu kadar transfer yaptı. 13 futbolcu giderken 13 futbolcu geldi. Bu futbolculara ne kadar para ödendi? Kaç para geldi, kaç para gitti? Yönetimin bunları da açıklaması gerekiyor. En azından taraftar bunları da bilmiş olur. Çok sevdiğim bir arkadaşım Hamitlerspor’un eski Başkanı İbrahim Değirmencioğlu bana mesaj attı. Bizi program dolayısıyla tebrik etmiş ve yönetimin transfer masraflarını da açıklaması gerektiğini söyledi. Biz de onların sesiyiz, bu konuları dile getirmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

“SELÇUK ŞAHİN BU İŞİ YAPAR”

Ersek’in “Geçtiğimiz programlarda Bursaspor’un top dağıtacak bir isme ihtiyacı olduğunu söylemiştiniz. Selçuk Şahin bu eksikliği giderebilir mi?” sorusu üzerine Türe, “Burak Altıparmak da Selçuk Şahin de bu işi layıkıyla yapar. Bu konuda gençlerin mücadele gücü ön plana çıkacak. Özellikle Özer Hurmacı çok güçlü bir futbolcu, forvetin arkasında oynadığı takdirde çok verimli olacaktır. Benim beklentim yüksek, Özer’in gollere katkısı olacağını düşünüyorum. Bakıldığı zaman klasıyla ön plana çıkacak bir oyuncu görmüyorum. Bursaspor büyük ihtimalle takım oyunu oynayacak. Sistem içerisinde futbolcular birbirlerine yardımcı olacak. Orta saha iyi oynarsa ferdi olarak ön plana çıkacak futbolcu Seleznyov olur. Bursaspor kilidi açacak isim eksikliği hisseder mi bunu zaman gösterecek. Gençler bugüne kadar geldiler. 3 maçta 2 galibiyet aldılar. Eskişehir maçının tekrarına bir daha seyrettim. Eskişehir önünde bunalmış bir Bursaspor vardı. Ama tesadüfi 2 golümüz bize üç puanı getirdi. Bir de futbolcularımız topla çıkarken arkadaşını topla buluşturmuyor. Hep çalım atmayı düşünüyorlar. İkili mücadelelerde zaten güçsüz kalıp yıkılıyor. Hakem de her pozisyona faul verecek diye bir olay yok. İlk pozisyonda topu arkadaşlarıyla buluştururlarsa takımın daha etkili olacağını düşünüyorum. Bana takım topla fazla oynuyor gibi geldi. Bu yıkılmalarda kondisyon eksikliğinden kaynaklanmıyor. 1. Lig, Süper Lig gibi değil. Daha sertliğe dayanan bir lig. Bu ligde güçlü olmak gerekiyor” cevabını verdi.

“ARTIK TOP KOŞUKAVAK’TA”

Süper Lig’e çıkılması durumunda bu kadronun yetmeyeceğini vurgulayan Türe, “Bursaspor bu zaman zarfında borçlarını kapatmaya çalışırsa ve borçlarda inerse yönetim şapkayı önüne koyar. Bu futbolcularla Süper Lig’de kalınamayacağını bilir. Daha kaliteli transferler yapmaya çalışacaktır diye düşünüyorum. Bu transfer döneminde Koşukavak istediği futbolcuları almış gibi gözüküyor. Igor’u Gazişehir’e getirmiş, buraya da O istemiş. Demek ki bu futbolcuların bir kısmı kendi istediği futbolcular. Artık top onda, 11 transfer istedi 13 transfer yaptılar. Bu takımı oynatacak olan hocadır. Ama son 3 maçı seyrettiğimizde Bursaspor’da sistem diye bir şey yok. Sistemin kurulması ve oturtulması gerekiyor. Bursaspor şu an sistemsiz futbol oynuyor. Bu sistemi kuracak olan kişi de Koşukavak’tır” yorumunu yaptı.

“SELEZNYOV GÜÇLÜ BİR İSİM”

Seleznyov’un Türkiye’deki futboluna dönerse katkı sağlayacağını düşündüğünü aktaran Türe, “Seleznyov’a atılacak toplar çok önemli. Burada bütün iş topu taşıyacak kenar adamlarına ve orta sahaya düşüyor. Bu isimler iyi çalışırsa Seleznyov niye gol atmasın” derken Ersek ise, “Seleznyov sertliğe dayanıklı bir isim. Süper Lig performansına baktığımız zaman iki mücadele kazanan, savunma arkasına koşular yapan, çabuk yıkılmayan diri bir futbolcuydu. Ama bu hırsı onun yaşı itibariyle çabuk yorulmasına ve 90 dakikayı çıkaramamasına sebep olabilir” yorumunu yaptı. Türe: “Seleznyov hırslı bir futbolcu. Rus futbolundan gelme güçlü bir isim. Rakiple oynamadıktan ve çenesini tuttuktan sonra gücünü doksan dakikaya yayabilir. Özer’e gelirsek benim beğendiğim futbolculardan bir tanesiydi. O da görünürde öyle gözükmese de çok hırslı ve topla birlikte çok iyi dribbling yapabilen bir futbolcu. Özellikle Kasımpaşa’da oynadığı oyunu tekrarlarsa ikinci baharını yaşayacağını düşünüyorum. Ben bu taraftara güveniyorum bütün yeni transferlerimizi taraftar oynatır. Yeter ki Bursaspor sahada top oynasın. Çünkü geçen programda da söylemiştim futbol bir tiyatrodur. Tiyatro güzel olursa taraftar da gelir. Bir de başarı geldikten sonra niye olmasın ki? Taraftar futbolun bir meyvesidir. Bursaspor’a baktığımız zaman yeter ki başarılı olsun diyorum. Başarı olduğu zaman o stadyum Akhisar maçındaki gibi 8 – 10 bin kişiyle değil, 50 bin kişi o stadı doldurur. Ben iyi biliyorum, İBB maçına gittiğimizde stadyum 30 bin kişilik ise 20 bini Bursasporluydu. Yalnız bizim için değil, hangi takım olursa olsun seyirci gider maça. Biz de Bursaspor’dan bunu bekliyoruz. Bu iki maçı kazanarak bize ümit verdiler. Bundan sonra da devamını istiyoruz.”

“TARAFTAR ŞEFFAFLIK BEKLİYOR”

Bursaspor’un ilk düştüğü döneme değinen Ersek, “Taraftar içeride de dışarıda da takımı yalnız bırakmadı. Benim de kombinem vardı dolu tribünlere şahitlik ettim” şeklinde konuştu. Türe’nin “O zaman ilk seneyi pas geçtik. İkinci sene Levent Kızıl zamanında müthiş bir tribün desteği vardı. Burada başkan Levent Kızıl’ın adı da çok önemliydi. O da İbrahim Yazıcı gibi sevilen sayılan başkanlardan bir tanesiydi. Ben Mesut Mestan ile taraftarın yıldızının hala barıştığını zannetmiyorum. Başkan ilk zamanlar biraz pasif kaldı. Bu transferler ile taraftarın gönlünü aldı diyebiliriz ama ne kadar aldığını zaman gösterecek. Taraftarımız Mesut Mestan’ın şeffaf olmasını bekliyor. Dediğim gibi 13 futbolcu gitti, 13 futbolcu geldi. Gelir gider ne oldu? Taraftar bunu bilmek isteyecek. Bugüne kadar İbrahim Yazıcı döneminden sonra hep Bursaspor’un kasasından gitmiş. Bu yüzden taraftar hala endişeli. Bu endişesinden dolayı masrafı bilmek istiyor” yorumuna istinaden konuşan Ersek, “Günümüzde taraftarlık farklı bir konuma evirildi. Geçmişte taraftarlar isimler üzerinden heyecanlanırken şimdi taraftar ileriye giderek ismin maliyetini, katkısını, ileride satılıp satılamayacağını tartışıyor. Çünkü kulüpler maddi olarak zor bir dönemece girdi. Günümüzde taraftar olmak da zor hem muhasebe hem teknik direktörlük bilgisi gerekiyor. Taraftar verdiği kuruşun hesabını soruyor. Bu çok güzel bir durum ve bütün kulüplerimizi olumlu yönde etkiliyor. ” yorumunda bulundu.

“GEÇMİŞTE PARALAR DOĞRU YERLERE HARCANMADI”

Bursaspor’un şampiyonluktan sonra çok büyük paralar kazandığını vurgulayan Türe, “Şampiyonluktan gelen paralar  çok çabuk kayboldu gitti. Bu paralar kaybolunca da Bursaspor’un halini görüyoruz. Paralar doğru yerlere harcanmadı. Şimdi bakıyoruz şampiyon bir takım ne halde. Artık bu medya bu halde olduğu müddetçe yöneticilerin daha sıkı olacağını düşünüyorum. Menajerler vasıtasıyla iş yapıyorlardı. Şimdi UEFA’nın sistemine uymayan kişiler menajer olamıyor. Ama el altından menajerlik yapanlar yine var. Bunları temizlemek ve yöneticilerin bu isimlerin esiri olmaması lazım. Yönetici, parayı kendi fabrikasında nasıl harcıyorsa Bursaspor’da da öyle harcaması gerek. Bugün Avrupa kulüplerine baktığınız zaman scout ekiplerinde ve alt yapılarında geçmişten gelen oyuncuları var ve profesyonelce yönetiliyor. Benim altyapımdaki futbolcular kimi idol alacak?  Sedat 2 ve Sedat 3 gibi Bursaspor’un eski futbolcularını örnek alacak. Ufak takımların yanında A takım antrenman yapacak ki o çocuklar ağabeylerini görsünler. O şekilde bir yerlere gelebiliriz” diye konuştu.  

 
Kaynak :
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat