Loading...

'Teklif gelirse görevden kaçmam'

Bursa 22 Haziran 2019 15:51
Videoyu Aç 'Teklif gelirse görevden kaçmam'
A
a

On TV ekranlarında yayınlanan Yüz Yüze programının konuğu teknik direktör İsmail Ertekin oldu.

Mehmet Ali Yılmaz ve Can Ertan’ın moderatörlüğünü yaptığı programda Bursaspor ve futbol konuları masaya yatırıldı. Ertan’ın “Bursaspor’dan size teklif geldi mi ve teklif gelirse yanıtınız ne olur?” sorusu üzerine Ertekin, “Bugüne kadar böyle bir teklif gelmedi. Teklif gelmemesi de çok doğal. Çünkü kulübümüzün bir başkanı yok, daha seçim bitmedi. Seçim bitmediği için bu tür bir teklif gelmesi zor. Yetki almadan bir şeyleri yapmak kolay değil. İkincisi Bursaspor’da şu an bir kaos olduğunu düşünüyorum. Çok zordayız ve dardayız. Hem lig düştüğümüz için hem de yönetim boşluğu olduğu için. İnşallah en kısa sürede çözülür. Böyle bir teklif gelirse pozisyona, duruma bağlı olarak biz asla görevden kaçmayız. Bursa şehri asla ‘Geçiş dönemidir bu sene bu ligde kalalım’ mantığını kabul etmeyeceği için kim gelirse gelsin işi zor. Hem yönetim hem de teknik adam bazında Bursaspor’da işler kolay değil.“ cevabını verdi.
 
“Herkes kendi işini yapmalı”
Sakaryaspor’dan neden ayrıldığını açıklayan Ertekin, “Sakaryaspor’a dördüncü maçtan sonra gittim. Dört puanı vardı. Sakaryaspor’da 24 maç görev yaptım. 15 galibiyet 7 beraberlik 2 mağlubiyet aldık. Son 6 maçta play-off garantiydi ve şampiyonluk iddiamız azalmıştı. Bu dönemde yönetim tarafından, bana futbolcularla ilgili sorun olduğu söylendi. Ben de futbolcularla benim hakkımda konuşulup konuşulmadığını sordum. Konuşulduğu söylenince ben de ‘Benim bırakmam elzem olmuştur’ dedim. Çünkü bir teknik adam için futbolcular yargıda bulunuyorlarsa, onların başındaki insan olarak artık onları kontrol edemeyeceğim anlamına geliyordu. Ben son 6 maçta iddiasız bir takımın prim alamayacağını söyledim. Oyuncular da tahmin ediyorum ki hoca gitmezse burada para kazanamayacağız hissine kapıldılar. O yüzden de ayrılmak zorunda kaldık. Oyuncuları beni kabul etmediği sürece orada durmanın bir anlamını olmayacağını düşündüm. Ama yönetiminde çok büyük hatası var. Ben yöneticilerin futbolculara şunu söylemeleri gerektiğini düşünüyorum; ‘Bir futbol kulübünün işçileri futbolculardır. Teknik direktör onların başındaki müteahhit gibidir. İşverenler de yöneticilerdir, herkes kendi işini yapmalı.’ Ama futbolda bunlar birçok takımda oluyor” şeklinde konuştu.
 
Bursaspor bir üst lige çıkabilir mi?
Yılmaz’ın “Takım şu haliyle bir üst lige çıkabilir mi?” sorusuna cevap veren Ertekin, ”Şu haliyle derken ortada bir takım olmadığı için ne diyebiliriz ki. Bakıyorsunuz birçok oyuncunun kulübe protesto çektiği söyleniyor. Kiralık oyuncularımızın da birçoğunun gittiğini biliyoruz. Onların içerisinden genç arkadaşlarımızdan kalanlar olabilir. Burada protesto çekenlerin hepsi gider mi kalır mı? İlk önce bir takımın bünyesine bakmak lazım, bakmadan konuşursam afakî bir durum oluşturmuş olurum” dedi.
 
“Futbolu bilmeyen insanlarla çalışıldı”
Bursaspor’un nasıl küme düştüğüne değinen Ertekin, “Ben bunu divan kurulu toplantısında iki sene evvel söyledim. Sayın başkanın yüzüne de söyledim. ‘Danışmanlarınız sizi yanıltıyor, futbolu çok iyi bilen insanlar değil. İşi bilmeyen insanlarla çalışıyorsunuz. Bu gidişat iyiye değil zaman içerisinde hepimiz üzüleceğiz’ dedim. Çünkü ben Bursasporluyum. Bursaspor’un küme düşmesiyle ben ve ailem hepimiz üzüldük.  Danışman pozisyonunda futbolu bilmeyen birçok insan vardı. Böyle olunca da yanlış yönlendiriyorlar demektir. Bu da yanlış transferlere yol açar. Bursasporluysanız ancak o zaman burayı hissedebilirsiniz. Bursaspor’a gelen oyuncunun hangi oyuncular olması gerektiğine buradaki havayı, seyirciyi bilen insanların karar vermesi lazım. Sizin danışmanlarınız hayatında profesyonel oynamamışsa, bir başka iş kolundaysa yanılırsınız” diye konuştu.
“Bursaspor’u ben düşürseydim sokağa çıkamazdım”
Ertekin, “Bu şehir kendi çocuklarıyla, kendi antrenörleriyle 1989 yılında Süper Lig’e kadar çıktı. O takım siyasilerin iki takım bir arada oynayamaz düşüncesiyle dağıldı. O kadronun ekmeğini de başkaları yedi. Oyuncaların çoğu Aydınspor’a gitti ve Süper Lig’de oynadılar. Biz Bursa olarak geçmişte bunu gerçekleştirmişiz. Sadece kendi oyuncularımızla Süper Lig’e kadar çıktık. Örnekler önümüzdeyken ne yazık ki yabancı hayranlığımız çok fazla olduğu için ve danışmanların yanlış yönlendirmesiyle doğal olarak bugünkü sonuçlar ortaya çıktı. Geçen sene bu takımı ben küme düşürseydim şu anda Bursa’da dolaşamıyor olurdum. Çünkü utanırdım, sokağa çıkmaya yüzüm olmazdı. Ama bir başka ülkeden veya şehirden gelen arkadaş olaya profesyonelce bakıyor. Ben de aynı şekilde bir başka şehirde çalıştığım zaman aynıyım. Bursaspor’da hangi transfer politikasıyla gitmemiz, kadro planlamasını nasıl yapmamız gerek bunlarla ilgilenen bir üst akıl lazım. Bu insan Bursalı olmalı ki sokağa çıktığında sen ne kadar kötü takım kurmuşsun diyebileceğimiz birileri olmalı” açıklamasını yaptı.
“Şehir olarak futbol fakiri olduk”
Son yıllarda Bursa’da futbol adına düşüş olduğunu vurgulayan teknik adam, “Geçmişte üçüncü ligde 3-4, ikinci ligde 2, Süper Lig’de ise bir takımımız oluyordu. Hatta Süper Lig’in bir alt liginde de bir takımımız olsun, biz de onlardan faydalanalım düşüncesi vardı. Ne yazık ki tam tersi, şu anda şehir olarak futbol fakiri olduk. Az önce bahsettiğim futbol aklını başa getirmezseniz alt yapıdan bir şey beklemeyin. Genel anlamda yöneticiler A takımın puan almasının tek kurtuluş olduğunu düşünürler. Bunun için altta ne olduğuna ne bittiğine bakmazlar. Alt yapıya A takımda başarısızlık varsa bakılır. Teknik direktör tüm takımları bağlantılı bir biçimde irdeliyorsa o zaman alt yapıda neler olduğunu bilebilir. Kim ne derse desin Bursaspor’un alt yapısı genel anlamda başarılıdır. Bu kadar yabancı futbolcu getirildi Bakambu hariç hangisi satıldı? Alt yapıdan satılan oyunculara bakalım; Volkan Şen, Ozan Tufan, Enes Ünal, başka bir yerden gelen Şener Özbayraklı… Bunlar normal rakamlara da değil büyük rakamlara satılmış. Bu alt yapıya başarısız denilemez. Ama bir alt yapıdan da her sene 10 futbolcu çıkmaz. Bence alt yapı daha da geliştirilebilir. Çünkü Bursa’da çok büyük bir potansiyel var. Ben bu potansiyeli değerlendiremediğimizi düşünüyorum. İkinci takımını Süper Lig’e çıkarmış bir şehiriz biz. Bu kadar başarılar varken daha iyisini de yapabiliriz” dedi.

“Bursaspor’a bir sistem oturtulmalı”
Bu liglerde çalışan teknik adamların hangi lig için hangi futbolcularla yukarı gidebileceğini kafasında oluşturması gerektiğini belirten Ertekin, “Ben Türkiye’deki kulüplerin teknik direktörlerin aklıyla değil, futbol aklıyla gitmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu akıl sportif direktör olabilir, başkan olabilir. Örneğin teknik direktör on tane transfer yaptı diyelim. On transferden sekiz tanesi tutmadı. Birkaç maç sonra o antrenörü gönderiyorsun, yerine gelen ise ‘Bunları ben transfer etmedim kusura bakmayın’ diyor. Bunun arkasından devre arasında bir on futbolcu daha almak gerekecek. Bence mutlaka futbol aklı dediğimiz kişi veya kişiler olması lazım ki bir sistem otursun. Bu akıl tarafından ‘Bizim alttaki oyuncularımız bunlar, kadromuz bu şekilde sen hangi oyuncuları istersin ve sene sonundaki hedefin ne?’ diye teknik direktöre sorulması gerekiyor. Teknik direktör de analizini yapıp karar vermeli. O karara göre de scout çalışanlarının izlediği oyunculardan bütçeye uygun oyuncuları alıp devam etmek lazım. Benim ana gayem Bursaspor’a bir sistem, bir düzen oturtulması. Yoldan geçerken bir haftalık transferler yapılmamalı. Şu anda yönetimimiz yok. Pazar günü seçildik, Pazartesi transferi nasıl yapacağız, yaparsak hangi parayla yapacağız? Bütün belirsizlikler diz boyu.” yorumunu yaptı.

“Her ligde şampiyonluklarım var”
Ertekin: “Bursa’dan çıkıp, dışarıda çalışmış başarılı olmuş teknik adamlardan bir tanesi de benim. Takımların başında olduğum bütün liglerde şampiyon oldum. Amatör kümeden üçüncü lige, üçüncü ligden ikinci lige, ikinci ligden birinci lige, birinci ligden de Süper Lig’e çıkarırken her ligde şampiyonluklarım. Bir tek Süper Lig’de yok çünkü orada takım vermiyorlar. Verseler orada da şampiyon oluruz. Nejat Biyediç, Rasim Kara, Gordon Milne gibi isimlerin yardımcılıklarını yaptım. Büyük bir eğitim aldığımı düşünüyorum. Kaliteli teknik adamlarla çalışırsanız hepsinin farklarını görebiliyorsunuz. Onlardan alabildiğim kadarıyla iyi taraflarını aldım ve kendime has bir yapım oluştu. 2000 yılından itibaren de teknik direktörlük yapmaya başladım”

“Üç yıllık bir planınız varsa antrenörlük felsefenizi ortaya koyabilirsiniz”
“Bir takıma gidince ilk önce yapısına bakıyorsunuz, onu çok iyi irdelemeniz gerekiyor. Elinizdeki malzemeyi tanımazsanız bir felsefeniz oluşmaz. Baktığınız zaman ben bu takıma nasıl maç kazandırabilirim diye hesap kitap yapmak zorundasınız. Elinizde 25 tane oyuncu var bu oyuncuları hangi sistemle oynatabilirim diye sorgulamak gerek. Çok iyi mücadele eden takım varsa karşı tarafa baskı yapan hataya zorlayan takım kurmanız, ayrıca ölü topları da çok iyi kullanmanız gerekir. Bu topları kullanabilen frikikçileriniz, kornercileriniz var mı öncelikle bunları ararsınız. Tüm bunları hangi türde yapabileceğini; pas oyunuyla mı, fizik gücüyle mi, taktiksel anlamda futbol aklıyla mı rakibi yenebileceğinizi düşünmeniz lazım. Üç yıllık bir planınız varsa antrenörlük felsefenizi ortaya koyabilirsiniz. Biz 6 aylık, bir senelik ömrümüz olduğu için takıma maç kazandırabilmek için hareket ediyoruz. Çok iyi futbol oynatmak ve çok iyi işler yaptırabilme adına çok bir şey yaptırabildiğimizi düşünmüyorum. Yapamayız da zaten. Çünkü çok iyi oynayıp yeniliyorsan bunun bir anlamı kalmıyor. Profesyonel futbolda yeniliyorsan iyi oynamıyorsun demektir. Puan durumunda da işler kötü gidiyorsa teknik adamın işine son verilir. Bu işler Türkiye’de böyle devam ettiği sürece ben teknik adamların uzun vadeli planlama yapabileceklerini düşünmüyorum. Bir tek istisna Abdullah Avcı’dır. Ama bence o da başarısızdır. Eğer üçüncü yılınızda kendi grubunuzda şampiyon olamıyorsanız başarısızsınızdır. O maddi olanaklarla, kurduğunuz yapıyla şampiyon olamıyorsanız ben sizin antrenörlüğünüzden şüphe ederim. İlk yıl eksikler görülür ve tamamlanır. İkinci yılda bütün son rötuşları yapılır. Üçüncü yılda o kadar transfere sisteme rağmen şampiyon olamıyorsanız başarısızsınızdır” şeklinde konuştu.


Özel Haber Hanife Örsoğlu
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat