Loading...

‘YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR’

Bursa 21 Temmuz 2019 09:48
Videoyu Aç  ‘YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR’
A
a

Başkan Yılmaz, On Tv programında Yıldırım İlçesi için önemli açıklamalarda bulundu.

Batuhan ERSEK/ÖZEL HABER
 
 
 On TV ekranlarında yayınlanan Mehmet Ali Yılmaz ve Can Ertan’ın hazırlayıp sunduğu Yüz Yüze programının bu haftaki konuğu Yıldırım Büyükşehir Belediye Başkanı Oktay Yılmaz oldu.Yıldırım’ın güzelliklerinin ve sorunlarının masaya yatırıldığı programda Yılmaz önemli açıklamalarda bulundu.

Yıldırım’ın Bursa’nın en güzel ilçesi olduğunu söyleyen Yılmaz, “Yıldırım en havadar ilçe. Değerleri itibariyle de hem tarihi değerleri açısından Emirsultan, Çelebi Mehmet, Cumalıkızık, Irgandı Köprüsü, Yıldırım Beyazıd Han gibi değerlere sahip. Böyle manevi bir atmosferi de var. Doğal atmosferi de diğer ilçelerden çok daha güzel. Ben Yıldırım’ı tanımlarken şöyle diyorum; Uludağ’ın eteklerine kurulmuş vadilerle bezenmiş bir şehir. Çünkü Gökdere’den tutun Temenyeri’nden aşağıya inin. Diğer tarafta Karapınar tarafındaki dereleriyle birlikte gerçekten vadilerin ortasındaki bir şehir. Ama maalesef çok sağlıklı bir şehirleşme olmayınca bu güzellik ortaya çıkmamış. Biz bu güzelliği bu dönem çok daha fazla atıf yaparak kullanmak ve bu güzelliği değerlendirmek istiyoruz” dedi. Ertan’ın “Yıldırım çok kozmopolit bir ilçe. Her yöreden yurttaşımız var. Baktığınız zaman nasıl bir demografik yapı görüyorsunuz?” sorusuna Yılmaz, “Erzurumlu nüfusu oldukça yoğun. Yine Artvin, Muş ve Balkan göçmenlerimizin yoğunluğu var” şeklinde cevap verdi. 
“Siyaset bir meslek değil görevdir”
Bursa’ya Erzurum’dan 1983 yılında geldiklerini anlatan Yılmaz, ”Yavuz Selim Mahallesi’nin olduğu bölgeye yerleştik. O günden itibaren üniversite öğrenciliğim dışında hep Yıldırım’da ikamet ettim. Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdim. Isıtma soğutma sektöründe faaliyet gösteren bir firmamız var. Ortağım çalışmaya devam ediyor. Siyaset bir meslek değil çünkü bir görevdir. O anlamda iş hayatının da bir noktada devam etmesi gerekiyor ki sahayı da doğru okuyalım. Bunu önemsiyorum. Bursa akrabalarımızın bizden önce geldiği bir şehir olduğu için burayı tercih etmişler ve aynı bölgede bir yere yerleşmişler. Ben İmam Hatip Lisesi mezunuyum. Lise yıllarımdan beri üniversite öğrenciliğim döneminde de gençlik hareketlerinde de görevlerde bulundum. O anlamda aktif roller aldım. Üniversite bittiğinde de Bursa’da birçok sivil toplum örgütünde, gençlik kulüplerinde ve gönüllü kültür teşekküllerinde görevler aldım. 2006 yılından itibaren de Ak Parti’de siyasete başladım. O zaman evimiz Yıldırım’daydı ama iş ofisimiz Osmangazi’deydi. Dolayısıyla Osmangazi’den bir teklif geldi. Biz de hay hay dedik. Osmangazi’de üç dönem ilçe başkan yardımcılığı görevinde bulundum. 2014 yılı itibariyle de meclis üyeliği için istifa ettim. Yaklaşık 4 yıl kadar hem Osmangazi’de hem büyükşehirde belediye meclis üyeliği yaptım. İmar ve ulaşım komisyonlarında görevler aldım. İlçe kongreleri döneminde de ilçe başkanlığı için istifa ettim. O dönemde de siyasi büyüklerimiz Yıldırım’da ikamet etmemiz sebebiyle, belki Erzurum nüfusunun da yoğun olması sebebiyle Yıldırım’ın çok da uygun olacağı yönünde bir inisiyatif oluştu. Rabbim nasip etti bir yıl kadar da Yıldırım İlçe Başkanı olarak görev yaptım. Siyasete başladığımız dönemde ofisimiz Osmangazi’deydi ama 2007’den beri Yıldırım’da ofisimiz var. İş hayatımıza Yıldırım merkezli olarak devam ediyoruz. Dolayısıyla Yıldırım doğru bir karardı. İlçe başkanlığı görevim sürecinde Yıldırım’ı çok daha iyi tanıdım. Yıldırım’da yaşayan bir birey olmanın ötesinde şehri yönetme ve şehirde siyaset yapma adına şehrin temel önemli gündemlerine şahitlik etmiş olduk. Tabi büyükşehir meclis üyesi olduğumuz dönemde de birçok noktada tanıklık ettiğimiz durumlar vardı fakat ilçe başkanlığı dönemimizde daha da pekişmiş oldu” ifadelerini kullandı.“Bursa sağlıksız şehirleşmede en kötü örneklerden birisi”
İlk taşındığı dönemdeki Bursa ile bugünkü Bursa’yı mukayese eden Yılmaz, “Sadece Bursa değil Türkiye şehirleşmesini yeni tamamlayan ve ya bu hızlı hareketliliğin yeni yeni durağanlaştığı bir dönemi yaşıyor. Fakat Bursa Türkiye’de sağlıksız şehirleşme noktasında en kötü örneklerden birisidir. Bizler o dönemlerde geldiğimizde ailelerimiz ‘Başımızı sokacak bir evimiz olsun başka da bir şey istemeyiz’ diyorlardı. Şehirleşme noktasında başka bir şey düşünülmüyordu. Çünkü o günün acil ihtiyacı oydu. Bu anlamda bu bilinç, bu kültür de yoktu. Hepimiz köylü çocuklarıyız. Böyle bir yapı da oluşmamıştı. O günlerde şehrin planlanması noktasında da yerel yöneticilerin şehrin bu kadar hızlı büyümesini öngörememesi veya popülist yaklaşımlar şehrin sağlıklı gelişmesine el vermediğini hatırlıyorum. Bugünlere baktığımızda da o günlerdeki bu bakışın, uzun vadeli öngörülü davranamamanın getirdiği sıkıntıları bugün 30 – 40 senelik birikmiş sorunları yaşıyoruz” diye konuştu.
 
“Eskiden güven ortamı çok daha iyiydi”
Yılmaz: “Yıldırım’da aile apartmanları var. Anne baba bir katta yaşıyor ama çocuklar evlendikçe birer kat ilave etmişler. Birlikte yaşam Yıldırım’da yoğun bir şekilde devam ediyor. Bunun bence birçok artısı var. Çocuklar yetişirken birçok değeri orada öğrenmiş ve paylaşmış oluyor. Tabi sokak kültürü oluştuğunda eskiden güven ortamı çok daha iyiydi. Biz eskiden gece yarılarına kadar dışarıda oynayabiliyorduk. Ama şimdi çocuğumuzu okula bile elinden tutup götürüyoruz. Geldi mi gelmedi mi onun hesabını soruyoruz. Bu eskideki nüfusun azlığı ve herkesin birbirini tanıyor olması mahallede bir güven oluşturuyordu. Büyükşehirlerde şu anda bu durum mümkün değil, bir apartmandakiler bile komşularını tanımıyordur. Bu belki biraz toplumun hayatın iş odaklı görmesinden de kaynaklanıyor. Ailelerimizi belki biraz arka plana mı ittik bilemiyorum. Ama biz o eski günlerdeki sosyal hayata dönük şeyleri geride bıraktık. Sosyal medya için ‘Uzakları yakın, yakınları uzak eyledi’ diye bir tanım yaparlar. Sosyal medya ile bütün dünyaya ulaşabiliyorsunuz ama komşunuzla ama kendi evinizdeki ailenizle bile uzaklaşıyorsunuz. Eski mahallede bu tip işler olmadığı için tanımayı ve paylaşmayı arttırıyordu. Bunlar önemli şeylerdir.”


Yıldırım’ın üçte birinde mülkiyete ve imara yönelik bir problem var
Kentsel dönüşüm sürecine de değinen Yılmaz, “Özgen Bey görevinin son dönemlerinde altı mahallemizle ilgili yaklaşık 100 bin nüfusun yaşadığı bölgeyle ilgili bir hamle yaptı. Bu bölgenin riskli alan ilan edilmesini sağladı. İsmail Hakkı Başkanımız da bu anlamda hakikaten ciddi bir efor sarf etti ve bölgenin planlarının onaylandığı noktaya geldik. Biz de bundan sonraki süreçte kendi bakışımızı ve katkımızı da ortaya koyarak plandaki ufak tefek revizyonlarla ve ciddi anlamda mülkiyet şuyulandırma, tapulandırma çalışmasıyla beraber bu işi neticelendirme sözü verdik. Yıldırım’ın yaklaşık üçte birinde mülkiyete, tapuya ve imara yönelik bir problem var. Bizim o bölgemiz 500 hektar civarında. Yavuz Selim, Mevlana, Ulus, Çınar Önü, Arabayatağı, Hacivat ve Şirinevler Mahallemizle birlikte 499 hektar civarında bir büyüklüğe sahip bir alan. Burada 100 bin nüfus yaşıyor. Ben seçim döneminde kentsel dönüşüm ifadesini çok kullanmadım. Çünkü onun öncesinde bir takım problemlerimiz var. Ben kentsel dönüşümü önemsiyorum. Kentsel dönüşümün öncelikle doğru bir dönüşüm olması lazım. Ama bunun öncesinde bizim mülkiyete ilişkin problemlerimiz var. Bu dediğimiz bölgede sağlıksız kentleşmeden bahsederken; geçmişte arsayı nasıl almışız, adam tarlası var, tarla sahibi bir kağıda 150 metrekarelik yerlere bölerek özel parselasyon yapmış. Bu parselasyon üzerinden hisse satmış. Oradaki tarlalar, Yıldırım’ın birçok yerinde bu parselasyonlar oluşmuş. Dolayısıyla bu parselasyonların resmiyeti yok. Ova Koruma gibi geçmişte bir takım çalışmalar yapılmış. İlk defa biz veya İsmail Başkan oranın planlanmasını yapmadık. Geçmişte de bir takım belediye başkanlarımız planlamalar yaptı. Fakat birileri itiraz ediyor. Çünkü bu parselasyon sıkıntılı, resmi olmayan bir şey. Hisse satılıyor, burası benimdir deme ihtimaliniz yok. Uygulamalar yapılmış. Uygulama yapılınca bir kısmı kamuya terk ediliyor. Dolayısıyla sizin kendinize ait bildiğiniz yer belki bir okul alanı oluyor. Sizi başka bir yere atıyor. Böyle planlar yapılıyor siz de bu plana göre evinizi yapıyorsunuz. Sonra birisi ‘Burada adaletsizlik var’ diyerek itiraz ediyor ve bu planlar iptal oluyor. Ama siz bina yapmışsınız bir kere. Tapunuz başka yerde ama binanız orada kalıyor. Böyle bir keşmekeşlik var. Temel problem bu aslında önce bunu çözmek lazım” dedi.“Kararlı bir şekilde kaçak yapıyla mücadele ediyoruz”
“Tapulandırma ve mülkiyet kavramını çözdükten sonra doğru dönüşümü ancak bina edebilirsiniz” diyen Yılmaz, “Bunun iki yolu var. Bu yapılaşmanın artık ciddi anlamda durdurulması lazım. Biz kaçak yapıyla mücadele edeceğimizi söyledik. Geldiğimiz günden beri kararlı bir şekilde kaçak yapıyla mücadele ediyoruz. Bundan sonraki süreçte de büyükşehir ve valilik önderliğinde  de bütün Bursa çapında bunu uyguluyoruz. Biz bununla ilgili meclis kararı aldık. Bu tip imarı olmayan yerlerde, planlama aşamasında, park alanında ya da devlet arazisinde olan bir bina gördüğünüzde bürokrasiyi beklemeyin. Çünkü bu bekleme sürecinde adam kat atıyor ve evine taşınıyor. Bu sefer başka sıkıntılar ortaya çıkıyor. Bu süreci hiç beklemeyin böyle bir durumla karşılaştığınızda anında müdahale edin. Meclis kararı beklemenize gerek yok. Bu anlamda kolluk kuvvetlerinin de desteğini alıyoruz. Bu şekilde temelde kaçak inşaat ile mücadele ederek yapılmasını engelliyoruz. Bu kültürün oturması lazım. Burada kulun değil kulların hakkı olduğunu görmek lazım. Şehrin ortak paydası burası. Bu anlamda bir kere durdurmamız ve çizgi çekmemiz gerekiyor. Bu çizgiyi net bir şekilde çizdik. Şehir disiplini açısından bunu istiyoruz. İkincisi de bu planların bir daha geriye dönmemesi için sadece Yıldırım Belediyesi’nin imkanı ve yetkileri yetmez. Buna Büyükşehir Belediyesi’nin de imkanı ve yetkileri yetmiyor. Bununla ilgili yasal dayanak oluşturmamız gerekiyor. Bu anlamda hem bakanlığın hem meclisin desteği lazım. ” açıklamasını yaptı.
 
 
 
 
Kaynak : BATUHAN ERSEK- ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat