Loading...

“Yasal olmayan hiçbir şeyin yanında yokum"

Bursa 16 Eylül 2019 09:13
Videoyu Aç “Yasal olmayan hiçbir şeyin yanında yokum"
A
a

Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın On TV’e özel açıklamalarda bulundu.

HANİFE ÖRSOĞLU/ÖZEL HABER

On TV ekranlarına gelen Can Ertan ile Türkiye Gündemi programının bu haftaki konuğu Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın oldu. Can Ertan’ın sorularını yanıtlayan Başkan Aydın, Yenişehir’e ve belediyeciliğe dair önemli açıklamalar yaptı. “Bursamızın ve Osmanlı’nın ilk başkenti ilçem Yenişehir’in kurtuluşunun hayırlı olmasını diliyorum ve 98. yılı kutlanan 22 gün ve 22 gece süren Sakarya Meydan Muharebesi’nin vesilesiyle de başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi saygıyla anıyorum” diyerek sözlerine başlayan Aydın, “Biz büyük bir milletiz. Biz hiç iltica olmamışızdır, bu topraklar bizimdir. Biz tarihimize ve kültürümüze sahip çıkan insanlarız. Geldiğimiz yeri bilmemiz lazım” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan belediye başkanları toplantısına değinen Aydın, “Allah, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’ye kuvvet versin. Memleket idare ediyorlar. Biz ilçe idare ediyoruz, belediye başkanı olarak çok sorumluluklarımız var. Biz sokağa çıktığımızda bize güvenenleri mahcup etmememiz, alnımız açık başımız dik yürümemiz lazım. Cumhurbaşkanımızın, belediye başkanlarını toplaması tabi ki güzel bir şey. Nasıl bir belediye devraldınız derseniz, zaten paranın başında ben vardım. Borcumuz var ama ödenebilir durumda. 2023’e kadar taksitlendirilmiş borcumuz var.

Devlette devamlılık arz eder. Ben gittim başkası geldi borç var düşüncesi olmaz. Devlet ağlama duvarı değildir. Önce vatandaş olarak, sonra yönetici olarak ben ilçeme ne yapabilirim diye düşünüyorum. Gücümün yettiği kadar yapmaya çalışıyorum. Bugün memleketimizin durumu belli. Bize dışarıdan çomak sokmaya ve huzurumuzu kaçırmaya çalışanlar var. Türk halkı olarak bunun farkında olmamız, devletimize ve milletimize sahip çıkmamız lazım. Başka Türkiye yok. O yüzden ilçemize imkanlar el verdiği sürece, büyük projelerle değil bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. İnsanlar küçük şeylerle de mutlu olurlar. İnsanların ihtiyacı olan projeler yapmamız lazım. Bizim gücümüz yettiği yerde biz yetmediği yerde büyükşehir belediye başkanımız yapıyor. Allah onun da yardımcısı olsun biz 17 kişiyiz, ondan bir şeyler istiyoruz. Alinur Başkanım ile o İnegöl Belediye Başkanı ben de belediye personeli olduğum günlerden tanışıyoruz. Hiçbir sıkıntımız yok çok da iyi görüşüyoruz. Hiçbir şeyimizi de geri çevirmemiştir. Şunun da müjdesini vereyim dün Yenişehir’de kapalı Pazar alanının projesini masaya yatırdık. Bu proje büyükşehirin katkısıyla gerçekleşecek. İlçe belediyemizin yapacağı şeyler de büyükşehir yapacakları da var” açıklamasında bulundu.
 


“HAYIRLI HİZMETLERLE ANILMAK İSTİYORUM”

Siyasetin aileden geldiğini belirten Başkan Aydın, “Rahmetli babam köyden ilçeye gelerek siyaset yapan birisiydi. Daha sonra abim de siyaset yaptı. Benden önceki dönem yeğenim Milliyetçi Hareket Partisi’nden meclis üyesiydi ve bu dönem de benim yanımda meclis üyeliğine devam ediyor. Biz bu partiyi ileride gençlere teslim edeceğiz. Hayırlı hizmetlerle anılmak lazım. Hayatta bir iyi bir de kötü var. Kocaman bir dünya kurulmuş ve sizin 60-70 yıl ömrünüz var. Bu ömürde iyi hizmetler yapıp, insanlarla iyi ilişkiler kurabiliyorsak ve arkamızdan iyi dedirtebiliyorsak ne mutlu bizlere. Ben de 29 Kasım’da belediyedeki Gelir Şefliği görevimden istifa ettim. Gururla söylüyorum 30 Kasım akşamı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli Bey’in kurmuş oldukları Cumhur İttifakı’nın Yenişehir’deki adayı ben oldum. Ben meydanlarda da belediye başkanı arkadaşlarımdan farklı bir özelliğim olduğunu söyledim. En son genel başkanımıza gittiğimizde “Osmanlının ilk başşehri Bursa Yenişehir’den teşkilattaki arkadaşların size selamını getirdim. İnşallah 31 Mart’ta da o şehrin anahtarını da sizlere getireceğim” dedim. Allah da bize bunu nasip etti.

Seçim sürecinde de hiçbir sıkıntı olmadı. Yenişehir şu anda 53 bin 700 nüfusu olan bir ilçedir. Kapıdan çıktığınızda birinci şahıs sizi tanımıyorsa ikinci şahıs mutlaka tanır. Seçim döneminde diğer partilerden arkadaşlarımızla karşılaştığımızda birbirimize başarılar diledik. Kavgacı bir yönümüzde yok. Herkesle iyi geçinmek istedik ve seçim döneminde de bunu yaptık. Hiç kimseye de kırgın değiliz. Sadece bize oy verenlerin belediye başkanı değiliz. Biz Yenişehir’in ve halkın belediye başkanıyız. Yolumuza ve hizmetimize devam edeceğiz. Yenişehir’i yönetirken ortak akla dayanacağız, benim herkesin fikrine ihtiyacım var. Biz muhalefetiyle iktidarıyla hep beraber, ilçe başkanları ile görüşüyoruz ve fikirlerini alıyoruz. Hatta üç aylık bir sürenin sonunda hepsini davet ettim. Belediyede bu süre zarfında yaptığımız hizmetlerle ilgili kendilerine bilgi verdim. Onlar da ilk defa böyle bir şeyle karşılaştıklarını belirterek memnun oldular. Ben belediye başkanı olduğum süre içerisinde bir hata yaparsam kendimden çok beni seçen insanlara ve bana güvenen teşkilatıma mahcup olurum. O yüzden hizmetlerde ilk önce onları düşünmem lazım. Benden sonra gelecek arkadaşlarım benim yüzümden sıkıntı çekmesinler” ifadelerini kullandı.“YENİŞEHİR’DE BANA ULAŞAMAYAN KİMSEYE ULAŞAMAZ”

Can Ertan’ın “Şeffaflığa önem veriyor musunuz? İhaleler konusunda ilkeniz nedir?” sorusuna Aydın, “Yasal olmayan hiçbir şeyin yanında yokum, bu belediyede de dışarıda da aynı. İhaleler zaten belediye başkanının işi değildir. Ama ihale dosyaları hazırlanır, o konularda müdürlüklerimiz var. Hazırlarlar ve ihaleye çıkarız. Zarflar ihaleye geldiğinde herkesin zarfı elindedir. Komisyon başkanımıza zarflar verilir, müdürümüz o zarfları açar teklifleri okur ve herkesin huzurunda ihalenin kimde kaldığı belli olur. Biz belediye başkanı olarak ihale girmeyiz ama takipçisiyiz. Bir haksızlık olursa müdahale ederiz. Şeffaflık konusunda da şunu söyleyebilirim. Bana randevu için telefon ettiklerinde ben randevu vermiyorum. Belediye binasında makam odamızın yanında 4 tane odamız var. Özel görüşmek isteyen varsa odalardan birine geçiyoruz yoksa geleni içeri alıyoruz. Bunu gururla söylüyorum, ben belediyede olmadığım zaman sekreter arkadaşıma gelenlerin numaralarını aldırıyorum. Döndüğümde ya da ertesi gün kendilerini arıyorum. Vatandaşlar da bu durumu memnuniyetle karşılıyor. Bizim telefon numaramız da herkeste var, bana Yenişehir’de ulaşamayan kimseye ulaşamaz” cevabını verdi. Ertan’ın “Davut Aydın’ın bir günü nasıl geçiyor?” sorusu üzerine Aydın, “Sabah kahvaltı yapmadan kesinlikle evden çıkmam. Ben memuriyet dönemimde de öğle saatinde eve giderdim. Ama şu an bu durumu karıştırdık. Bazen yemiyoruz, bazen yedik mi yemedik mi unutuyoruz. Genelde evde yemek yemeyi tercih ederim. Bir misafirimiz geldiği zaman ev olursa ev olmazsa dışarıda yeme mecburiyetinde kalıyorsun. Sabah kalktığımda genelde makam arabasını kullanmıyorum. Bu sabah evden çıktığımda 300 metre yürüdüm. Yürüyerek gidiyorum ve vatandaşlarla selamlaşıyorum.Önce müteahhitlerin çalışmış olduğu yerlere gidiyorum ve işi takip ediyorum. Uykuyu azalttık. 4-5 saat yetiyor. Ben sporcuyum, “Koşabilen arkamdan koşar, koşamayan kalır” diyorum” diyerek yanıtladı. Başkan Aydın, “Bizim “Hilal Masası” var ve “Alo Whatsapp Hattı’nı” kurduk. Vatandaşı ortak ettik. Vatandaş herhangi bir caddede yürüyor bir çukur var hemen fotoğrafını çekip atıyor. Orada ben dahil birim müdürlerimiz var. Herkes bunu görüyor. Geçen ay 1350 tane müracaat olmuş. Bunların 750 tanesi günlük olarak, bazıları da 3-4 gün sonra çözüme kavuşturulmuş. Biz Yenişehir’i hep birlikte yöneteceğiz dedik ve vatandaşı ortak ettik. O yüzden personel bakamıyorum demiyor, bakıyor. Özel Kalem Müdürümüz, cuma günleri hangi işler olmuş hangileri olmamış diye bakıyor. Bu konuda vatandaşa dönüşte yapıyoruz. Pazartesi günleri daire amirleri toplantısı yapıyoruz. Geçtiğimiz hafta ne yaptığımıza bakıyoruz ve önümüzdeki hafta ne yapacağız diye planlamalar yapıyoruz. Şu anda çalışan arkadaşlarımın hepsinden memnunum” diye konuştu.

 “YAPAMAYACAĞIM HİÇBİR ŞEYİN SÖZÜNÜ VERMEDİM”

Yenişehir’in huzurlu bir ilçe olduğunu vurgulayan Başkan Aydın, “Hepsi birbirini tanıyan insanlar. Dışarıdan göç de alıyor ama genelde yerli halkı var. Bizim de sanayi konusunda adımlarımız var. Bizim göz bebeğimiz şişe cam fabrikası bulunuyor. Şu anda tarıma dayalı sanayimiz yok ama o yönde de adımlar atacağız. Ama bizim orada her ev salça fabrikasıdır. Ben de dahil olmak üzere herkes salçasını kendi yapıyor. Projelerimize gelirsek, biz “Bursa’nın plakası 16” dedik ve 16 tane projemiz var. Ben Yenişehir halkına yapamayacağım hiçbir şeyin sözünü vermedim. İnşallah görev sürem içinde bunların hepsini yapmaya çalışacağım. İlk projemiz bizim olmazsa olmazımız kapalı pazar alanımızdır. Projemizi çarşamba günü masaya yatırdık. İnşallah bu projemiz gündeme gelecek ve kapalı pazarımızı yapacağız. Kapalı pazar alanında kamulaştırılan ve yıkılan yerlerimiz var. 6 bin 500 metrekare alanda, ilçemizin merkezinde, eski terminalin orada kapalı pazar yapacağız. Ayrıca hayvan pazarı projemizde var. Şu anda kapalı kısmı var fakat yeterli değil. Biraz daha büyütüp ve hayvan indirme yerlerimizi yapıp hayvan pazarımızın üzerini kapatacağız. Şehrimizin 4 tane ana arter girişi var. Bursa, Bilecik olmak üzere iki ilin ve İnegöl arasında merkezde bir ilçeyiz. Bu 4 ana arter üzerinde çalışmalarımız da var. Ayrıca şehir meydanı ve otopark çalışmalarız da olacak. Dere ıslah projemiz de var şu anda BUSKİ’ye müracaatımızı yaptık. Şu anda proje aşamasında onu da gerçekleştireceğiz.Düğün salonu projemiz de bulunuyor. Bugün düğün yapacak aileler salonlara 30-40 bin lira ücret veriyorlar. Bu proje ile birlikte, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde salonun projesi önümüzdeki ay meclise gelecek. Orada büyük paralar olmayacak masrafımız 5 bin liraysa ücret de o kadar olacak. Ama şu an ilçede en iyi salonda bulunan ne varsa o da orada olacak. Davut Aydın sözü dedik, yine söz veriyorum ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak da verebiliriz. Belediyelerin amacı hep kar etmek değildir. Amme hizmetidir. Engelsiz yaşam merkezimiz var. Bugün hepimiz birer engelli adayıyız. O yüzden bu konuya önem veriyorum ve her isteklerini de yerine getireceğim diye söz de verdim. Hatta mazbatayı aldığım ilk konuşmam da çiçek yerine engellilerin adına bankaya para yatırılmasını talep ettim. Orada da Allah’a şükürler olsun belirli bir miktarda da para toplandı.İlçemizde Yarhisar Şelale’si ve Günece Kaynakları yer alıyor. Yarhisar ve Günece arası yürüyüş kanyonu oldu fakat kanyonda eksikliklerimiz vardı. Firma bu yürüyüşe yetiştiremedi. Gelecek dönemde kışın bu kanyonu daha da güzelleştireceğiz. Bu kanyonun kenarında belediyeye ait 16 bin metrekare yerimiz var. Buraya da bungalov evleri yapmayı düşünüyoruz. Bütün doğaseverleri oraya davet ediyoruz orada farklı bir güzellik olacak. Taahhüt ettiğimiz projelerden bir tanesi olan kapalı oyun alanımızı da yaptık.


Bu parkı Yenişehirli miniklerimizin hizmetine soktuk. Büyük harflerle de ücretsiz yazdık. Fakat buraya aileleri ile gelen çocuklarımız girebilirler. Bundan Yenişehir halkı da memnun. Projelerimizden bir tanesi de akıllı duraklardı. İnşallah bunları da en kısa zamanda hizmete geçireceğiz. Kozdere Çamlığı mesire alanımızın da etrafı tellerle çevriliyor. İçine ahşaptan binamızı yapıyoruz. Halkımızın mesire alanı için çalışmalarımız devam ediyor. Oraya otopark da yapıyoruz. Halkımız mangalını pikniğini burada yapabilecek” diyerek çalışmaları hakkında bilgi verdi.        
 

 
Kaynak : İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat