Başkan Erdoğan geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada 2018 ve 2019’un zorlu yıllar olduğunu ancak bunun atlatıldığını belirterek 2020 yılı için ‘Atılım Yılı’ olacak demişti.

AK Parti İl Başkanı Ayhan Salmanda, partisinin 24 Haziran 2018 seçimlerinin ardından Bursa'ya 1,5 yılda 31,5 milyar liralık yatırım yapıldığını belirttiği ‘Bursayadeğer’ temalı 2019 Yılı Yatırım Değerlendirme Toplantısı’nda önemli başlıklarla ilgili değerlendirmelerde bulundu ve 2020’ye yönelik süren ve yeni projelerden söz etti.

Başkan Salman bu bağlamdaBursa'da TOKİ'nin 3200 yeni konut inşa edeceğini, dağ ilçelerine ulaşım için 330 milyon liralık yatırım yapıldığını, Atatürk Stadyumu Millet Bahçesi'nin tamamlandığını, Soğanlı ve Gökdere Millet Bahçeleri'nin inşaatlarının başladığını belirtti ve 2023 yılına kadar Bursa’da 100 yeni okul inşa ederek tekli öğretime geçileceğini müjdeledi.

Ve Salman, ‘Türkiye Cumhuriyeti'nin birçok önemli adımını hiçe sayanların bir kez daha boyunun ölçüsünü aldığını hep birlikte izleyip göreceğiz’ diyerek 2020 ve ötesi için yol haritasını gösterdi.

Bu, kuşkusuz Bursa ve Türkiye genelinde Başkan Erdoğan’ın ‘2020 yılı atılım yılı olacak’ söylemiyle örtüşüyordu.

 

* * *

Bursa’dan geçecek Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin aksadığı, geciktiği malum.

Başkan Selman’ın 10 Bursa Milletvekili, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaşdâhil hemen bütün ilçe belediye başkanları ve ilçe başkanlarının katıldığı Yatırım Bilgilendirme Toplantısı’nda Yüksek Hızlı Tren ile ilgili olarak geçmişte bakanlık yapmış Milletvekilleri tarafından projenin gecikmesinin nedeni olarak güzergâh değişikliği gibi teknik nedenlerden kaynaklandığı ve Başkan Erdoğan’ın projenin sürdürüleceği konusunda kararlı duruşu seslendirildi.

Hızlı Tren hattının başından beri hem yüksek hızlı tren ve hem de konvansiyonel yük tren taşımacılığı için tasarlandığı şekilde yürüdüğü vurgulandı.

 

* * *

Bursa için dağın makûs yazgısını değiştirecek Orhaneli dağ yolu da önemli bir proje.

Bu projenin de sürdüğü belirtilen değerlendirme toplantısında Başkan Salman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Milletvekillerinin üzerinde durdukları en önemli konu ise Bursa’da üretimi yapılacağı açıklanan Yerli-Milli Elektrikli Otomobil ile ilgili gelişme oldu.

Başbakan eski Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, bu projenin Bursa için yepyeni bir gelişme olduğunun altını çizerek bunun onurunun, heyecanının, mutluluğunun herkesçe yaşanmasının doğal olduğunu belirtirken içtenliği ve gerçekten heyecanı dilinden dökülen sözcüklerde ve yüzündeki mimiklerde açığa çıkıyordu.

 

* * *

Başkan Ayhan Selman 2019 yatırımlarıyla ilgili yaptığı bilgilendirme toplantısında Bursa’ya yapılan yatırımları ve değerlerini tek-tek saydı.

Son 1 buçuk yılda yapılan yatırım tutarının 31, milyar lira olduğunu belirttiği toplantıda 2020 ve 2023’çe de değindi.

Kuşkusuz Büyükşehir Belediyesi’nin de Mart sonu yahut Nisan başlarında yapacağı bilgilendirme toplantısında ortaya çıkacak görünümle 2020 yılının Bursa için de bir ‘atılım Yılı’ olup-olamayacağını ortaya serecek.

Başkan Aktaş’ın, ‘o zamana kadar kimi projeler başlamış ve temelleri atılmış olacak’ demesi büyük bir hazırlık içinde olduklarının işareti değil midir?