Kucağıma alır, minik parmaklarımla deri kaplı kapağını açar; şeffaf kağıtlarla ayrılmış karton sayfalardaki deliklere tutturulmuş siyah beyaz fotoğraflara hayran hayran bakardım.

Fotoğraflardaki insanları, eşyaları, binaları, manzaraları, araçları sorardım;ailem, merakımı ödüllendirir sabırla tek tek yanıt verirdi.

Belki de, o albümlerdeki siyah beyaz fotoğrafların belleğimde bıraktığı iz yüzündendir; siyah beyaz filmleri ve fotoğrafları renklilerden daha çok seviyor oluşum.

Fotoğraf albümleri de çekildi gitti ömürlerimizden.

 

Sanat sinemasına kaptırmışımdır gönlümü.

Fellini, Bergman, Loach, Kubrick, Chaplin, Tarkovski, Kurosawa, Metin Erksan,Yılmaz  Güney filmleri içinde bir büyüye kapılır giderim.

BUFSAD’lı dostlarım sayesinde son yıllarda fotoğrafa da ilgim oluştu.

Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği BUFSAD’ın kentimize getirdiği Türkiye’nin en iyi fotoğrafçılarının sergilerini gezdim; fotoğraf gösterilerini izledim; konuşmalarını, derslerini dinledim;o ustalarlabana onur veren dostluklar kurdum ve bunları köşemde yazdım; zamanla fotoğraf sanatı konusundabilgim  gelişti.

 

ÖDÜLLER

 

 

BUFSADbenim için bir dernekten öte;dostluklarla, fotoğrafların güzellikleriyle ısınan sımsıcak bir yuva.

Bunda aslan payı BUFSAD Başkanı Serpil Savaş’a ve dernek yönetimine ait.

Savaş ve yönetimi; sevgi dilini kullanarak, ‘’ben’’ değil ‘’biz’’ diyerek, herkesi kucaklayarak, çalışmalara katarak demokratik yöneticiliğin en güzel örneklerini sergilediler.

BUFSAD;Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) 2018 Takım Birincilik Kupasını ve BUSİAD Kültür Sanata Destek Ödülünü almış ise budemokratik yönetim anlayışın rolü unutulamaz.

 

BUFSAD KONGRESİ

 

Bu pazar Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği’nin kongresi var.

Serpil Savaş ve yönetim kurulu üyeleri kimi isim değişiklikleriyle tekrar adaylar.

BUFSAD’ı Türkiye’nin en güzel en işlevsel dernek binalarından birine kavuşturan; çalışmalarıyla hizmet ve kalite çıtasını yükselten Serpil Savaş başkanlığındaki yönetim kurulu döneminde BUFSADTürkiye’nin en başarılı sanat derneklerinden biri oldu.

34 yaşındaki BUFSAD,yıllar içinde; fotoğraf eğitimi kursları, sergiler, gösteriler, geziler ve atölyelerle Bursa’da binlerce fotoğrafçının yetişmesini sağladı, Bursalıların fotoğraf kültürü edinmesini katkı yaptı.

Türkiye’nin uluslararası tek fotoğraf festivali olanFOTOFEST’in fikrini veren de BUFSAD’dır. Bursa Büyükşehir Belediyesi; Bursa Kent Konseyi ve BUFSADişbirliğiyle düzenlenen FOTOFEST bu yıl onuncu yılını kutlayacak.

Gönüllülük esasıyla; özel hayatından fedakârlık ederek; yoğun tempoda çalışmayı gerektiriyor başkanlık ve yönetim kurulu üyeliği.

Verdikleri büyük emeği,sergiledikleri özverileri bildiğim için Serpil Savaş’ı ve yönetim kurulunu yürekten kutluyorum.

Bu iş,fotoğrafa aşk duymadan; insanın gönlünde güzellik, empati ve iyilik duygusunu taşımadan yapılamaz.

BUFSAD’akongrede başarılar dilerim.

 

Anneciğimin Müzeyyenimin fotoğrafına bakıyorum da…

Sonunda her şey anıya dönüşür; ve bazen bir albümüm kapağı altında bir siyah beyaz fotoğraf olur kalırız.

Ömrümüzün ışığı mekâna ve zamana iz bırakır.