AK Parti Bursa'daMart ayında başlayan ve salgın nedeniyle ara verilen 17 ilçenin kongreleri geçtiğimiz hafta sonu tamamlandı.

AK Parti Bursa’da en son Osmangazi, Orhangazi ve Yıldırım ilçelerinin kongrelerini de gerçekleştirerek 17 ilçenin ilçe başkanlarını belirledi.

Partideki değişim beklentileri bir ölçüde karşılandı,vitrin yenilendi ve yeni partilere kayabilecek isimler büyük ölçüde ayıklandı.

İl Başkanı Ayhan Salman, ‘Partimize gönül vermiş, emek vermiş, eskilerin dediği gibi teşkilatın tozunu yutmuş tüm yol arkadaşlarımızla ve bugünün yeni ve dinamik kadrolarıyla 2023 hedeflerimize azimle ilerliyoruz’ dedi.

Yeni dönemde görev yapacak olan AK Parti İlçe Başkanları'nın listesi şöyle;

Karacabey İlçe Başkanı Ertem İşcan, Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Murat Hallaçoğlu, İznik İlçe Başkanı Halil İbrahim Gökbulut, Yenişehir İlçe Başkanı Fikret Hatipoğlu, Keles İlçe Başkanı Özcan Yeni, Harmancık İlçe Başkanı Yakup Bayram, Büyükorhan İlçe Başkanı Kamil Turhan, Orhaneli İlçe Başkanı Ramazan Turhan, Nilüfer İlçe Başkanı Eşref Kurem, Gemlik İlçe Başkanı Mehmet Şamil Yiğit, Gürsu İlçe Başkanı Zekeriya Hacıoğlu, Kestel İlçe Başkanı İlçe Başkanı Sinan Aktaş, Mudanya İlçe Başkanı İnci Söğütlü, İnegöl İlçe Başkanı Mustafa Durmuş, Orhangazi İlçe Başkanı Gökhan Ulusu, Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Cömez, Yıldırım İlçe Başkanı ise Ali Erbay.

* * *

Son yerel seçimlerde Büyükşehir’i az bir farkla kazanan ama Nilüfer’ ile birlikte Gemlik’i de muhalefete kaptıran Bursa AK Parti Örgütü, ‘yenilenme’ ve ‘tazelenme’ olarak tanımladığı ilçe kongre süreçlerini tamamladı.

Şimdi sıra İl Başkanı seçiminde.

İzlenimlerimize göre, 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinin ardından örgütlerde hızlı bir değişim bekleniyordu.

Ancak AK Parti ‘duygusal bir karar yerine yapısal sorunları belirleyen, daha sağlıklı değişim için süreci zamana yayma’ kararı ile daha doğru bir adım attı.

AK Parti Genel Merkezi Teşkilat Başkanlığı’nca ilk yapılan iş ülke genelinde tüm il başkanlıklarının masaya yatırılması olmuştu.

Her kentle ilgili ayrı ayrı çalışma başlatılmış, bu çerçevede kentin milletvekilleri, kadın-gençlik kolları başkanları, sivil toplum örgütleri, esnafla görüşmeler yapılmaya, memnuniyet anketleri düzenlenmeye başlanmıştı.

Hatta tebdil-i kıyafet kentlerdenabız yoklamaları bile yapıldığı oldu.Örgüt ve bölge koordinatörlerince de ayrıca raporlar hazırlandı.

Tüm bunların sonunda değişim kararı alınan illerde il başkanı istifa ettirilerek yerine il yönetimini kongreye götürecek birer kişi görevlendirilmişti Türkiye genelinde.

Bursa İl Başkanı Ayhan Salman ile çalışmaların sürdürülmesine karar verilmişti.

Başkan Selman ile ilçe kongreleri süreci tamamlandı.

* * *

Kongre süreçlerinde parti içinde kimileri kimi algılar oluşturarak yapılanları karalamaya kalksa da bunların kongrelerin sona ermesiyle bir değeri kalmadı artık.

Öte yandan kongre takvimi içerisinde varlıklarını hissettirmek derdine düşen kimi aykırı sesleri, parti içi çatlaklar olarak yorumlamak da pek doğru olmaz zaten!..

İl Başkanı Ayhan Salman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın uyumlu ve başarılı çalışmalarının yenilenen ilçe yönetimleriyle birlikte bundan sonra da süreceği belli oldu.

Bir takım kulis bilgilerine göre Başkan Ayhan Salman yerine kimi başka isimler seslendiriliyor olsa da insan ilişkilerindeki alçak gönüllülüğü, çalışkanlığı ve kararlılığı ile yolun Başkan Salman ile sürdürüleceği en güçlü olasılık.