Kentimizin yerel parlamentosu konumundaki Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, Covit-19 pandemi süreci nedeniyle mart ayından başlanarak Temmuz sonuna kadar meclis toplantıları iptal edilmişti.

Sadece olağanüstü durumlarda Büyükşehir Belediye Başkanının çağrısıyla toplanılması söz konusuydu.
Söz konusu çağrı çarşamba günü yapıldığı ve meclis önceki gün toplandı.
Malum süreç nedeniyle meclis salonunun oturma düzeninde sosyal mesafenin korunmasına dikkat edilmekle birlikte tüm üyelere salona girişte maske dağıtıldı.
Meslek hayatımın 32 yıllık sürecinde hiç tanık olmadığım görüntülere şahit olduğumuz meclis toplantısına üye katılımı yüzde 95 düzeyindeydi.
Gerçekten de olağanüstü olmasını gerektirecek kararların alındığı toplantı bir nevi de yaşanan süreçle ilgili bilgilendirme niteliğini taşıyordu.
Kentimiz adına alınan kararların detaylarına geçmeden önemli bir hususu öncelikli aktarmak istiyorum.
Her daim meclis toplantılarında alınacak kararlar öncesi meclisi yöneten belediye başkanı ardından da söz verdiği mecliste grubu olan partilerin sözcüleri bir önceki toplantıdan bugüne değin özellikle ülkemizde ve kentimizde kutlanan ulusal bayramlarımız ile acısıyla, tatlısıyla gündeme dair duygu ve düşüncelerini partilerini temsilen dile getirirler.
Belediye Başkanı Alinur Aktaş da pandemi süreci nedeniyle resmi olarak yapılamasa da evlerimizde coşkuyla kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı ile ulusal egemenliğin başlangıç günü olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramına vurgu yapan ifadeleriyle meclisi açmıştır.
Aynı şekilde AK Parti, İYİ Parti ve MHP grup sözcüleri de.
"Bunda ne varmış" demenizden önce açıklayayım.
Hani her fırsatta ulusal ve milli bayramlar ile özel günlerimizi sözde kendilerine aitmiş gibi sahiplenen CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda grup sözcüsü Osman Ayradilli, konuşmasında bu konuda tek söz sarf etmemiştir.
Mesele şu.
Geçmişte aynı durumda Alinur Başkanın eksik yaptığında yaygara koparıp Atatürk düşmanı, Cumhuriyet düşmanı olduğu yönünde sosyal medya üzerinden yaygara koparanlardan şimdi tık yok.
Eminim ki, bunu Aktaş yapmış olsaydı alt etmek için topa tutarlardı daha önceki yaptıkları gibi.
O halde Osman Ayradilli'ye soralım.
Ne oldu da ülkemiz için önem arz eden ulusal bayramlarımızı bu zor süreçte sokağa çıkma yasağına rağmen coşkuyla kutlandığına vurgu yapmayışınızın sebebi?

X X X X X

 

Önemli kararlar alındı

Büyükşehir belediye meclisinde yurttaşları direk olarak ilgilendiren en önemli karar su borçlarının ertelenmesi oldu.
17 Nisan'da başlayıp 17 Temmuz süreli çıkarılan kanun kapsamında ödenmeyen konutlara ve faaliyette bulunmayan iş yerinin su tüketimine ait faturalarını üç ay süreli faizsiz olarak ertelendi. Yanı sıra ertelenen süre kadar borçların eşit taksitlerle gecikme zammı ve faiz uygulanmadan tahsil edileceği kararı alındı.
Aynı şekilde süreçle ilgili olarak belediye kiracılarının mart-haziran arasını kapsayan kira bedellerinin tahsilatının yüzde 50 olarak indirimle tahakkuk edilmesi kararı alındı.
Bir diğer önemli karar da gerekli olduğunda kullanılmak üzere daha önce alınmış karar gereği mevcut yatırımların devam etmesi ve bazı projelerin tamamlanabilmesi için oluşan finans ihtiyacının en uygun şekilde yurt içi bankalardan 150 milyon kredi alınarak karşılanması için başkana oy birliğiyle yetki verildi.
Önemli bir karar da hanlar bölgesinden çevresinin açılmasına ilişkindi.
Başkan Aktaş, yapılacak çalışmalarla ilgili hem Kızılay hem de Merkez Bankası'nın kamulaştırılmasıyla ilgili güzel gelişmeler yaşandığını söyledi.
Bununla birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yapacağı 50 milyon liralık kamulaştırma bedeli olarak kullanılacak parsellerle ilgili kamulaştırma kararı alındı.
Bir süredir yine polemik konusu yapılan 15 Temmuz Şehitleri Meydanı'ndaki Diyanet Vakfı'na ait yıkılan müftülük binasının yerine yeni bir hizmet binasının yapılmasıyla ilgili bilgilendirme de yapıldı.
Başkan Aktaş, Diyanet Vakfı'na buraya bina yapılmaması için alternatif yer sunduklarını ancak rayiç bedelinin mevcut yerin çok altında kaldığını dolayısıyla takasın kabul edilmediğini, vakıf yeri olduğu için de kamulaştırılamadığını söyledi. Bu konuda önemli bir husus da buraya yapılacak binanın tarihi dokunun korunup abartılı bir görüntü oluşturulmayacağı vurgulandı.
Mecliste alınan bir diğer önemli karar da Büyükşehir Belediyesinin sorumluluk alanındaki Gemlik ilçesi Kumla Mahallesi sahilinin denetim yetkisinin Gemlik Belediyesi'ne verilmesiydi.
Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan'ın yetki tartışmasını ortadan kaldırmak anlamında talep ettiği Kumla sahilinin sorumluğu Büyükşehir Belediyesinin gözetiminde olması şartıyla Gemlik Belediyesi'ne verildi.
Son olarak da bir süre önce Büyükşehir Belediyesine devredilen Mudanya Güzelyalı Yat Limanı'nın işletmesi BURULAŞ'a verilmesi yönünde alınan meclisin bir diğer alınan kararı oldu.

X X X X X

 

Yerel yönetimler daha da güçlendirilmelidir

Küresel bir sorunla ulusal manada verilen mücadelede gördük ki, yerel yönetimlerin toplum nazarında ne kadar önemli olduğudur.
Umut ediyoruz, süreçte yaşananlardan hükümetin de ders çıkarıp yerel yönetimlerin maddi anlamda bir an önce daha da güçlü hale getirilmesidir.
Bu anlamda perşembe günü olağanüstü toplanan Büyükşehir Belediye meclisinde önemle kararlarla birlikte merak edilen hatta açıklanmadığı için polemik yaratılmaya çalışılan gündeme dair bilgiler aktarıldı.
Belediye Başkanı Alinur Aktaş, koronavirüsüne dair ilçe ilçe sonuçları açıklarken kent genelinde vaka sayısının 5 bin civarında olduğunu, 160 kişinin de vefat ettiğini söyledi.