Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, sosyal medya hesabından duyurduğu, "Bursa için güzel haberlerim var" paylaşımının içereğini merak etmiştik.


Aktaş, geçtiğimiz hafta görüştüğü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın direktifleriyle Ankara'da ilgili bakanlıklar düzeyinde yaptığı temasların detaylarını dün açıkladı.


Genel anlamda kentin gelişimi yönelik yedi farklı konu başlığında ele aldığı açıklamaları hakkında ihale ve bitiş tarihlerini veren Başkan Aktaş'ın projelerini önce sırasıyla birlikte değerlendirelim.


1)- Stadyumun yıkılıp Millet Bahçesi'ne dönüştürülen alanın daha da genişletilmesi adına buradaki spor salonu, yüzme havuzu ve idari binaların da yıkılmasıydı. Temmuz ayı sonuna kadar yıkılıp bu sayede 42 dönümden oluşan Millet Bahçesi'ne 18 dönüm alanın ilave edilmesi.

2)- Hanlar Bölgesi'nin etrafının yıkılarak açılıp şehre değer katacak projeye Ağustos ayı sonunda başlanacak olması.
3)- Yapımı uzadıkça uzadığı için bundan böyle yapılıp yapılmaması vatandaşın pek de umurunda olmayan 7 bin 700 metre uzunluğundaki Kent Meydanı-Terminal T2 hattının 31 Ağustos'ta yeniden ihaleye çıkılarak 2021'de hizmete girecek olması. Hatırlatalım, bu hat için üçüncü kez ihaleye çıkılacak.
4)- Daha önce belediyenin bilgisi dışında Özelleştirme İdaresi'nce inşaat izni verilmiş sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müdahalesiyle kararın iptal edildiği Çelik Palas binasının yıkılıp yerine millet bahçesi yapılması. 32 yıldır atıl durumda kalan otelin yıkılmasıyla ortaya çıkacak ticari rantı yüksek 40 dönümlük arazi millet bahçesine dönüştürülecek.
5)- Doğanbey TOKİ konutlarının olduğu bölgede ihtiyaç duyulan yeşil alanın oluşturulması için buraya da yeni bir millet bahçesi yapılması kararı alınmış. Bu çalışma için de ihale tarihi en geç 31 Ekim olarak belirtildi.
6)- Osmangazi ile Yıldırım ilçelerini ikiye ayıran Gökdere Bulvarı'ndaki Gökdere'nin her iki tarafını da kapsayacak şekilde Gökdere Millet Parkı'nın yapım ihalesi yıl sonuna kadar gerçekleştirilecek.
7)- Başkanın son projesi de Recep Altepe döneminde gündeme gelen Orduevi'nin başka bir yere taşınarak buraya kentin tarihiyle bütünleşecek Bey Sarayı'nın yapılması için sürecin başladığıdır.
Yedi projeyi özetlediğimizde ortaya çıkan sonuç dört millet bahçesi, bey sarayı ile hanlar bölgesi projesinin hız kazandığıdır.
Toplantı sonunda meslektaşlarımızla yaptığımız değerlendirmede ortaya çıkan genel kanı şuydu.
Yedi projenin ötesinde daha fazlası beklentisi içinde olduğumuz projelerdi.
Sebebi de şu, başkanın açıkladığı yedi projenin de hayata geçirilebilmesi için daha önce gündeme getirilip kamuoyu ile paylaşılmış olmasıdır.
Başkanın açıklamalarının satır aralarında işaret mesaj şuydu.
Bu projelerin dışında kentin en önemli sorunu çarpık yapılaşmanın önüne geçmek adına üç ayrı bölgede üç farklı kentsel dönüşüm projesinin çalışmalarının sürdüğünü ve bir-iki ay sonra kamuoyu ile gelişmeyi paylaşacak olmalarının heyecanını şimdiden yaşadığını söylemesi önemliydi.
Başkan Aktaş, şehrin ihtiyacı olan doğruların peşinden gitmeye devam edecekleri vurgusu kanımca açıkladığı projelerinin özeti gibiydi.
Yazının başlığına çıkardığımız gibi.
Arzulanan çok daha fazlası olunca, Başkan Aktaş'ın şapkasından tavşan çıkarmasını beklememek gerekir.

X X X X

Bursa için canla başla böyle olmalı

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın toplantısına AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, milletvekilleri Atilla Ödünç, Emine Yavuz Gözgeç ve Vildan Yılmaz Gürel katıldı.
Bizi şaşırtan ise pek çok seçmeninin dahi tanımadığı milletvekili Vildan Yılmaz Gürel'in toplantıya katılması olmuştur.
Zira, gazeteci arkadaşlar Vildan Hanımı tanımadıkları için birbirlerine bu kişinin kim olduğunu sorması gerçekten ilginçti.
Her ne kadar İnegöl ilçemizden sorumlu olsa da neticede Bursa'nın vekili olan Vildan Yılmaz Gürel'in de diğer vekillerimiz gibi sorumluluk bilinciyle kentimize katkısı olduğuna inanıyoruz.
Ayrıca toplantıda her ne kadar ön planda görünmeseler de Başkan Aktaş'ın bürokrat kurmayları arasında yer alan Genel Sekreter Ulaş Akhan, BUSKİ Genel Müdürü Güngör Güleç, İmar Şehircilik Daire Başkanı Feridun Tarım ile Başkanvekili Gülten Kapıcıoğlu da katılım gösterdi.