Geçmişte Almanların Osmanlı ve Türkiye üzerine oyunlarına çok tanık olundu.

En çok da kaynak olarak kullandıkları Vakıflar kanalıyla olanları…

Alman vakıflarıhiç boş durmadı Türkiye’de…
Anımsayalım, Bergama'da nasıl çıktılar karşımıza.
Sonra Karadeniz'de…
Bergama'da altın, Karadeniz'de elektrik üretecek bol su vardı.

Ama Alman Vakıfları, yerli piyonları aracılığıyla sözde 'çevrecilik' adı altında Bergama'da yer altındaki binlerce ton altına, Karadeniz'de de milyonlarca kilovat potansiyele sahip enerjiye engel oldu…

HES yapımına engel olmaya çalıştılar, bizimkiler de safça buna önayak olup engelleme çabalarına destek verdiler..

Aynı vakıflar Güneydoğu'da da terör için ellerinden geleni ardına koymadılar.
 

* * *

 

Şimdi de en iyi şekilde Koronavirüs ile savaşan ülkelerin başında gelen Türkiye'yi güvensiz bölge olarak göstermeye çalışıyorlar.

Almanya'nın yaptığı tüm propagandalara karşınBardakçı koyundaki Otellere gelen gurbetçilerin ve Almanların, Türkiye’deki önlemler karşısında hayranlıklarını gizleyemedikleri belirtiliyor.

Bodrum'a da ilk yabancı turist olarak Almanya'dan gelenler, Avrupa ülkelerinin, tatile gidecekleri, Türkiye'de salgına karşı alınan önlemlerin az olduğunu ve güvenilir olmadığını söyleyerek, Koronavirüs salgının aslında daha da yüksek oranda görüldüğü ülkelere yönlendirdiği biliniyor.
Oysa Nisan sonlarında Alman televizyonu vatandaşların yaz tatili için Türkiye'ye gitmesini öneriyordu.

Almanlar tarafından da önemli bir merkez olan Türkiye’yi öne çıkaran Die Welt, ülkede görülen vaka sayıları düşmesiyle ülkenin, bu sezonda da tercih edileceğinin öngörüldüğünü söylüyordu.

Türkiye'nin, Koronavirüs ile mücadelede olumlu adımların atıldığını vurgulayan Welt, tatil bölgelerinde temiz seyahat sertifikalarına sahip, denetlenebilir merkezlerin olduğunu da öne çıkarıyordu.

Şimdi aradan geçen 2 ay içinde Türkiye’de ne oldu da Almanlar Türkiye’yi ‘güvensiz ülke’ olarak göstermeye çalışılar ki?

Vaka sayıları Almanya ile aynı olmasına karşın ölüm oranları bakımından Türkiye’yi ikiye katlayan Almanların bu yapmak istediklerini nasıl değerlendirmek gerekir?

 

* * *

 

Evet, Türkiye’de vakalar sürerken çoğu kısıtlama kaldırıldı.

Buna karşın bütün dünya turizminin etkileneceği gibi Türk turizmi de bundan olumsuz etkilenecek kabul ama Türkiye’nin bir sağlık turizmi şansını da görmek gerekir.

Almanya'da da her yer açıldı…

Mesafe koruma uygulaması sürüyor ve alınan haberlere göre Almanya'da da bir yükseliş varvakalarda.

Ve Almanya'da herkes tedirgin…

Herkesin Almanya’yı terk edip, Türkiye'ye gelmek istediği bildiriliyor.

Ama Almanya Türkiye'yi ‘tehlikeli bölge’ olarak ilan ettiği içinTürkiye’ye gelmek biraz daha sıkıntılıolmakta.

Kuşkusuz Almanlar Türkiye'yi böyle olumsuz göstermemiş olsalardı, çok büyük bir talep patlaması olacağı açıktı.

Avrupa’da nüfusa oranla en az vakaTürkiye'de var.

Almanya’nın büyük tepki çeken seyahat yasağının uzatılması kararının ardından Başkan Erdoğan kararın yeniden değerlendirilerek, çözülmesi için devreye girdi.

Bu kapsamda Başkan Erdoğan’ın talimatıyla Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahimKalın, Almanya’ya giderek temaslarda bulundu.

Türkiye’de ilk normalleşmeye başlayan sektörün turizm olduğuna dikkat çeken Kalın,Alman yetkilileri de turizm bölgelerinde alınan önlemleri yerinde görmeleri için Türkiye’ye davet etti.

Türkiye ile Almanya arasında başta liderler olmak üzere her düzeyde temasların sürdürülmesi kararlaştırıldı ama Almanların huyu kötü, huyu!..