Değerli dostum okurum; hemşire Göksel Çakan Söğüt; “Can Bey, 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü yazısı da bekliyorum sizden’’ diye yazmış Facebook’taki paylaşımımın altına.

Göksel kardeşimi kırar mıyım; oturdum bilgisayarın başına, bir gün gecikmeyle de olsa “hemşireler’’ için yazıyorum; düzeltiyorum, “alnı öpülesi hemşirelerimiz’’ kahramanlarımız için yazıyorum.

Bir parantez açayım; Göksel Çakan Söğüt’ün değerli eşi, dostum Sürmeli Selçuk Söğüt emek mücadelesinin önder isimlerindendir Bursa’da.

*********************

Evet,”alnı öpülesi hemşirelerimiz’’

Çünkü onlar hayatları pahasına, ağır çalışma koşullarında; cesaretle, mesleki sorumluk duygularıyla; büyük bir azimle, tam bir adanmışlıkla, yurtseverlikle cephedeler; en ön safta koronayla mücadele ediyorlar.

Yapılan fedakârlığa bakar mısınız; sağlık çalışanlarından 8 bine yakını koronaya yakalanmış durumda.

*********************

Onlara minnettar olmayacağım da onları hayranlıkla takdir etmeyeceğim de ne yapacağım.

Bazı meslekler vardır ki maddi tatmin hiçtir, manevi tatmin için yapılır. Hemşirelik o mesleklerin en başında gelir.

Fedakârlardır, cefakârlardır hemşirelerimiz.

 

FLORENCE NIGHTINGALE

 

Peki niçin12 Mayıs Dünya Hemşireler Günüdür?

12 Mayıs modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale'in doğum günüdür de ondan.

*********************

1810’da İngiltere’de doğan Florence Nightingale zamanının en iyi kadın matematikçi ve istatistikçilerindendir; istatistik tekniklerini sağlık alanında kullanan ilk insanlardandır.

Nightingale, Avrupa ve Mısır'ı dolaşırken çeşitli hastane sistemlerini öğrenir. İskenderiye'de hemşirelik eğitimi almaya başlar; Almanya'da eğitimini tamamlar; otuz yaşlarında eğitimli bir hemşire olur.

*********************

Kırım savaşı yıllarında İngiltere Savaş Bakanı Sidney Herbert, Nightingale’yi Türkiye'deki İngiliz Hastaneleri Kadın Hemşirelik Teşkilatı'nın başına getirir.

Florence Nightingale 1854 yılında iki yıl oturacağı İstanbul'a taşınır ve İstanbul'daki çalışmalarıyla dünyada tanınır.

Savaşta yaralanıp hastanelere getirilen yaralıların ölüm oranı birkaç ay içinde yüzde 60'dan yüzde 40'a düşmüştür. Altı ay içinde hastanelerdeki ölüm oranı yüzde 2 civarına gerilemiştir. Gereğinde, kendi parasını kullanarak hastanelere yiyecek ve sağlık gereçleri tedarik eden Florence Nightingale sağlıkta bakımın, hemşireliğin önemini dünyaya gösteren isim olur.

 

HEMŞİRELERİN TALEPLERİ

Hemşireler der ki…

“Bu salgında, can güvenliğimizin korunması için gerekli ekipman ve tüm tedbirlerin alınması gerekiyor.

Yoğun ve uzun çalışma saatlerine yönelik olarak; eleman açığının kapatılması, uzun çalışma saatlerinin özellikle de riskli birimler olmak üzere azaltılması önemlidir. (4-6-8 saatlik vardiyalar).

Ekip çalışması gözetilerek iş barışını sağlayacak, motivasyonu artıracak olan temel maaşlar insanca geçinebilecek düzeye çıkarılmalıdır.

24 saat hizmet verilen hastanelerde, 24 saat açık 0-6 yaş grubu kreşler açılmalıdır.

Meslek içi görev-yetki karmaşasını ortadan kaldırmak için; alandaki çalışma süreleri, deneyim, birikim gözetilmelidir. Hemşirelik hizmetlerinin örgütlenmesinde, yönetici seçimleri atamalar yoluyla değil de tüm hemşirelerin katılacağı seçme ve seçilme hakları yoluyla olmalıdır.

Yaşam ve çalışma koşullarımızın iyileştirilmesi için sihirli sözcük: örgütlenmek, dayanışmak ve mücadele etmektir.’’

Şunu ekleyeyim; sağlıkta kamucu anlayışa geçilmelidir, hasta müşteri değildir, sağlık hizmetleri en temel hak olarak ücretsiz olmalıdır.

*********************

12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü, Hemşireler Haftası, Hemşireler Yılı kutlu olsun

 

NOT: Yazımda Florence Nightingale bölümü için Ercan Kumcu’nun Hürriyet’teki köşe yazısından yararlandım.