İnegöl Belediyesi ve Başkan Alper Taban tüm Dünya’da büyük krizlere neden olan korona virüs salgını sürecinde ortaya koyduğu hizmetlerle adından söz ettiriyor.

Özel Haber / Batuhan Ersek

Pek çok dünya şehrinde krizlere neden olan Koronavirüs salgını sürecinde gerek maske üretimi gerekse de dezenfektan çalışmaları ile başarılı bir kriz yönetimi ortaya koyan İnegöl Belediyesi süreci başarılı bir şekilde yürüten ender kurumlar arasında yer alıyor.

 

5 MİLYON MASKE ÜRETİLDİ

Korona virüs salgını süreci başlangıcında İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban’ın radikal kararı ile maske üretimine başlayan İnegöl Belediyesi, bugüne kadar 5 milyona yakın maske üretimi sağladı. İnegöl Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (İNESMEK) bünyesinde üretilen maskeler, başta ilçe halkı olmak üzere pek çok kamu kurum ve kuruluşuna rutin aralıklarla dağıtıldı. İnegöl’de gönüllüler tarafından üretilen maskeler sınırları da aşarak gönül coğrafyamızdaki ülkelere kadar ulaştı. İnegöl Belediyesi kardeş şehirleri olan Kosova'ya bağlı Mitroviça şehrine 10 bin ve Adıgey Cumhuriyeti’nin Tahtamukay şehrine 10 bin adet maske desteğinde bulundu. Ayrıca Doğu Afrika ülkesi Zambiya’ya da 20 bin adet maske göndererek bu zorlu dönemde halkının yanı sıra gönüldaşlarının da yanında olmayı ihmal etmedi.

 

ÇOCUKLARA VE ENGELLİLLERE ÖZEL MASKELER ÜRETİLDİ

Maske üretiminde ortaya koyduğu başarıyla farklı özelliklerde maske üretimi de gerçekleştiren İnegöl Belediyesi, özellikle çocuklar için ürettiği çocuk maskeleriyle alkış topladı. Farklı çizgi karakterle ve renkli desenlerin yer aldığı maskelerle çocuklara maske kullanımının özendirilmesi hedeflenirken, aynı zamanda standart boyuttaki maskelerin çocukların yüz kalıbına büyük gelmesi nedeniyle küçük kalıplarda daha kullanışlı maskeler üretilerek miniklerin virüsten korunmaları sağlandı. İnegöl Belediyesi, işitme engellilerin işaret diliyle anlaşmada dudak okumaya verdiği önemin de farkına vararak, engelli bireyler için ön yüzeyi şeffaf özel maskeler üretti. Bu maskeler de büyük beğeni ve takdir topladı.

 

SONAR TESCİLLEDİ; BURSA'NIN EN İYİ BELEDİYE BAŞKANI ALPER TABAN

Sonar Araştırma, yerel seçimlerin birinci yıl dönümünde İstanbul hariç 20 Büyükşehir’deki nüfusu yüksek olan 147 ilçenin belediye başkanlarının başarı performansını ölçtü. Seçimin birinci yılında AK Parti’nin en başarılı ilk 10 belediye başkanı anket yoluyla belirlendi. Bursa’dan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, AK Parti’nin Türkiye’deki en başarılı ilk 10 belediye başkanı içinde yer alarak hem Bursa’nın hem de AK Parti’nin gururu oldu. Yine Sonar Araştırma tarafından pandemi döneminde başarılı belediye başkanlarını belirlemek için yapılan kamuoyu araştırmasında İstanbul, Ankara ve İzmir dışında kalan şehirlerde AK Parti'nin en başarılı belediye başkanları listesinde 7. sırada İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban yer aldı.

 

KORONAVİRÜS ANKETİNDE YÜZDE 85 BAŞARI

Başkan Alper Taban ve İnegöl Belediyesi’nin pandemi sürecinde yapmış olduğu halka dokunan hizmetler vatandaşlar tarafından da takdirle karşılandı. Sosyal medya üzerinden yapılan Koronavirüs anketinde vatandaşların vermiş olduğu oylarla İnegöl Belediyesi, Covid-19 salgını sürecinde yaptığı hizmetlerle yüzde 85 başarılı bulundu.

 

BETON YOL TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLACAK

Bursa bölgesinde ilk defa uygulanan beton yol çalışması İnegöl Belediyesi tarafından hayata geçirdi. Silindirle Sıkıştırılmış Beton (SSB) olarak ifade edilen yol çalışması ilk olarak Mesudiye ve Alanyurt Mahallelerini birbirine bağlayan 2 buçuk kilometrelik yolda uygulandı. İnegöl Belediyesi’nin yapmış olduğu uzun araştırmalar ve denemeler sonucunda olumlu sonuçlar aldığı beton yol uygulamaları son dönemde ilçenin farklı noktalarında da devam ettiriyor. Tamamen milli ve yerli malzemelerle üretilen, aynı zamanda dışa bağımlı asfalt maddesine karşı yüzde 50 tasarruflu olan Silindirle Sıkıştırılmış Beton (SSB) yol uygulamasında şu ana kadar yaklaşık 5 kilometrelik bir hat beton yol ile kaplamış oldu.