Özel Haber / Mehmet Ergül

Bursa Gemlik ilçesine bağlı Kumla Mahallesi’nde Kumla Kayık Sahipleri ve Amatör Balıkçılık Kültür ve Dayanışma Derneği kuruldu. Geçtiğimiz günlerde faaliyete geçen Kumla Kayık Sahipleri ve Amatör Balıkçılık Kültür ve Dayanışma Derneği  kuruldu .  Bin beş yüze  yakın sandal sahibine ulaşmayı hedefliyor 10 günde 122 üyenin katıldığı dernek bugün yeni yerinde hizmete geçti. Küçük Kumla A. Arslan caddesi üzerinde Kumla iskele karşısında ilk dernek binalarını yoğun bir kalabalık içinde faaliyete geçirdi. Kumla Kayık Sahipleri ve Amatör Balıkçılık Kültür ve Dayanışma Derneği kuruldu.  Başkan Uğur Gök açılışa istinaden derneğin kurulma aşamasını ve yetkililerden isteklerini dile getirdi.

DERNEK BAŞKANINDAN İDDALI PROJELER

GÖK, “Gemlik kumla mahallesi’ n de 1500 e yakın kayıtlı teknemiz var Gemlik dahil olmak üzere bu sayı 3 bin 700 e çıkıyor her sene hava muhalefetinde bu kayık ve sandalların yüzde 10 u ya kırılıyor ya parçalanıyor diğer yüzde 10 veya 15 ise hırsızlığa mahuruz kalıyor kumla bu konuda çok şansız biz Kumla halkı olarak bu yaşananlara bir son vermek için Kumla Kayık Sahipleri ve Amatör Balıkçılık Kültür ve Dayanışma Derneğini kurduk. Amacımız Kumla’daki tekne sahiplerinin gönül rahatlığıyla teknelerini bir limana bırakabilmeleri hangi tekne sahibine sorarsanız hava yağmur, çamur sahilde nöbetteler akılları hep Deniz’deki teknelerinde bir sandal veya kayık deyip geçmeyin şuan kayıtlı bir kayık motoruyla birlikte 35, 40 bin liradan aşağı değil biz yetkililerden hem hırsızlığa karşı hem hava muhalefetine karşı hem sahillerin daha hoş gözükmesi nedeniyle Kumlamıza bir liman istiyoruz 2018 de Büyükşehir Belediye Başkanımız buraya böyle bir liman yapılması konusunda harekete geçeceklerini söylemişti 2019 yılında ise Gemlik Belediye Başkanımızın da seçim vaatleri arasında yer alıyordu ama şu ana kadar yapılan bir şey yok biz tüm yetkilileri bu konuya duyarlı olmaya davet ediyoruz ve tüm Kayık sahiplerini Kumla Kayık Sahipleri ve Amatör Balıkçılık Kültür ve Dayanışma Derneği ‘ne davet ediyoruz”  dedi.

KÜÇÜK KUMLA MUHTAR’INDAN  TAM DESTEK

Küçükkumla Muhtarı Kazım Ata Kumla Kayık Sahipleri ve Amatör Balıkçılık Kültür ve Dayanışma Derneği ne tam destek vereceğini açıkladı. Daha çok Kumla’da yaz, kış ikamet edenlerin kayık ve sandalları bulunduğunu dile getiren Muhtar Ata Derneğimizin faaliyetleri Kumla için hayırlı olsun