Bursaspor eski yöneticisi Kemal Güler, Futbol Antrenörü Asiye Deniz Erman, Eski Kramponlar Sayfası'nın Kurucusu Salih Fındıkkaya ve Antrenör Murat Vatansever, On TV'de Cevat Türe'nin konuğu oldu.

Batuhan ERSEK/ÖZEL HABER

İlk olarak Bursaspor’un eski yönetici Kemal Güler ile diyaloğa giren Cevat Türe, Güler’e hayatı boyunca birçok görevde olmanın sırrını sordu. Güler ise bu soruya; “İşini severek yaparsanız oluyor. Bu zamana kadar yapmış olduğum tüm işleri severek, inanarak yaptım. Bursaspor’da da aynı şekilde. Hala gönülden bağlıyız bu takıma.” Şeklinde cevap verdi.

 

Moderatör Cevat Türe ‘Liderler yerlerini korudu mu, amatör kulüplerde neler oluyor?’ diyerek sözü Antrenör Murat Vatansever’e bıraktı. Sözlerine On Medya ekibine teşekkür ederek başlayan Vatansever sözlerine şu şekilde devam etti; “ Öncelikle Bal Ligi ile başlamak istiyorum. Bu hafta Zaferspor maçını seyrettim, güzel maç oldu ama baktığınız zaman, Yıldırım, çok ağır bastı. Dolayısıyla bu hafta Zaferspor mağlup oldu. Puan durumuna değinecek olursak Bal Lig’inde birinci sırada Kütahyaspor, 34 puanla liderliğini koruyor. İkinci, Bursa Yıldırımspor 31 puanla yerini koruyor. Bursa Yıldırım’ı burada ayrıca tebrik ederim. Çok iyi bir takım yapılmış sayın hocamı da tebrik ederim. Koşan takım ve gerçekten iyi mücadele ediyor. Ben inanıyorum ki, bu sene yukarıya çıkacağına inanıyorum. Çünkü 3 puan kaldı. Bu hafta Kütahyaspor’da deplasmanda berabere kalınca arada ki fark 3 puana düştü. 8. Sırada Yenişehir Belediyespor’un 18 puanı var. Zaferspor’un puanı da 18 puanda. Gülbahçe ise 10. Sırada yer alıyor. Bakıldığı zaman en son, Yenişehir ile Gülbahçe berabere kaldı, ikisine de birer puan yaramadı maalesef. Son iki hafta daha da riskli olacak.”

 

Softball ile ilgili başvuruların başladığını söyleyen Kemal Güler, “Lisanslarımız hazır, başvurularımız başladı. Önümüzde ki dönemde de yüzme ile ilgili de faaliyetlerimiz olacak. Yüzme ile ilgili de bir takım oluşturma hedefimiz var. Bir spor kulübü olma gayretindeyiz. Fiziki olarak da Bursa’nın batısında olmamıza rağmen, daha düşük gelir seviyesinin olduğu bir bölgedeyiz. Orada ki insanlarında spor yapmaya ve bununla ilgili gelişmeye açık olduğu için oradaki gençlerimizden ağırlıklı futbol kulübümüzde ki futbolcularımızı, hocalarımızı hep o bölgeden seçmeye çalışıyoruz ki, hem bir kulübe aidet duygusu oluşsun hem de o bölgede ki çocuklarımıza spor yapma alışkanlıkları sağlayalım. Yazın yaklaşık 300’e yakın kursiyerimiz oluşuyor. Yaz-Kış futbol okulumuz var. Bunların gelirleriyle de hocalarımızı, futbol takımının giderlerini ve diğer giderlerimizi karşılıyoruz. Şu an Ligler de devam eden antrenör hocamız 3 kişi var. Kaleci antrenörümüz var. Onunla birlikte 4 hocamız var. Baş antrenörümüz Hüseyin Tunç, ona genç yaşlarda futbolu bıraktırdık antrenörlüğe aldık. Çünkü çok potansiyel sahibi bir kişiydi. Gayette başarılı oldu işinde. “ şeklinde konuştu .

Kadınlara karşı bakış açısının ne kadar önemli olduğunu ve bazı başarı ve başarısızlıkların iyinin ve kötünün nedenlerinin bu bakış açısıyla ilgili olduğunu dile getiren Futbol Antrenörü Asiye Deniz Erman, “Kadınlara saçı uzun aklı kısa dediler. Saçımızı kestik ama olmadı. Yani kabuğu değiştirmekle olmuyor bazı işler. Önemli olan o kabuğun içi. Bizler hep dışarıdan baktık olaya. Dedik ki ‘pantolon giyelim’ eşit gözüyle bakılsın. Sadece spor alanında olmamak üzere kadın olmanın bir çok dez avantajını yaşadım. Kadın olmanın bir çok sıkıntısı var toplumumuzda maalesef. Ama nedense  en çokta futbolda. Benim nereden baksak 28 yıllık bir futbol hayatım var. Son olarak Gemlik Zeytinspor’da görev yaptım. İki yılda boştayım ne yazık ki. Yani, iki yıldır kulüp bazında uzağım aslında futbola. Kulüp çalıştırmasam da futbolun içerisindeyim. Şu an da Halk Eğitimin, yaygın eğitimin bir uygulaması var. Okullar bazın da çalışıyoruz okullardan 8-10 yaş grubu çocuklarımızı alıyoruz ve alt yapılarda eğitim veriyorum. Gemlik’te Haydar hocamla birlikte görev alıyoruz. Burada yetiştirdiğimiz çocukları kulüplere gönderiyoruz. Yani alt yapı üretimine geçtik. Futbolun içerisindeyim işte ama, kadın futbolunun çok uzağındayım. Kimse bir telefon açıp, ‘hocam siz bu futbolun içerisindesiniz bize bir fikir verin’ diyen bile olmadı. Kadın futbol takımlarına zarar verenlerde oldu. Tabi bazı federasyonun birkaç kulübe yaptırım uygulamaya çalışması vs. sonucunda bu süreci Federasyon iyi idare edemedi. “ dedi.

Amatör futboldan bahseden konuklar daha sonra konuyu Bursaspor’a çevirerek programı sonlandırdılar.

Moderatör Cevat Türe, Bursaspor Karagümrük maçının ambiansına değinerek sözü Eski Kramponlar Sayfası'nın Kurucusu Salih Fındıkkaya’ya bıraktı. Fındıkkaya; “Mükemmel bir seyircimiz var. O soğuk günde ayazda çok iyi bir seyirci topluluğumuz vardı. Bir de Ömer Erdoğan’a ne güzel jest yaptılar. Tribünlere filan çağırdılar. Bunlar hep güzel hareketler. Futbolda özlediğimiz ve görmek istediğimiz hareketler. Bursaspor taraftarlarının da bu konularda daha da dikkatli davranacağını biliyorum. Taraftar harika, ambians harika. Asla yılmak yok taraftarda. Bravo diyorum, tebrik ediyorum taraftarımızı. Seleznov genel olarak kritik pas hataları yapıyor ama taraftar da hiç ıslık vs. tepki göstermiyor buda dikkatimi çeken şeylerden bir tanesi. Bu arada şuna da değinmek istiyorum, bizim paslarda ciddi sıkıntımız var, yapamıyoruz. Topu doğru kullanamıyoruz bir türlü. Orta sahamızda araya top atacak topa iyi vuracak kişi yok. Özer’i aldı iş değişti. İlk 11 de oynadı Özer. Mesela 3’lü ortada Aykut, Burak, Selçuk, değişiklik yapınca Recep daha hareketli oluyor. Recep bir şeyler için çabalayan bir çocuk bunu görmemek ayıp olur. “ diye konuştu.