Dostluğuyla onurlandığım Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şube Müdürlüğü Türk Halk Müziği Bölüm Başkanı sevgili Züleyha Savaş aslen Artvin Ardanuç’ludur. Savaş; telefon açıp da pazar gecesi gerçekleşen AS DER konserine davet edince, “Türküler çağırınca gelmemek olmaz’’ dedim.

Heykel’e çıkılır da Ulus Pastanesi’ne uğranmaz mı; uğranır da pastanenin ünlü Marshal pastası yenip karadut şurubu içilmez mi.

Gerekli enerjiyi toplayıp Tayyare Kültür Merkezi’ne vardım.

BİR MİLLETİ ESİR ETMEK

Artvin Sanat Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği AS DER Başkanı Rahim Dede açış konuşmasında sanatın gücüne, barışa, demokrasiye, kardeşliğe  vurgu yapıyordu.

Salon hınca hınç doluydu. Konser iki bölümlüydü. İlk bölümde AS DER Türk Halk Müziği Korosu’dan ve solistlerden türküler dinledik; ikinci bölümde ise halk müziği sanatçısı Nida Ateş sahneye çıktı.

*************************

Sahnenin önündeki pankartta; Konfüçyüs’ün cümlesi vardı: “Bir milleti esir etmek isterseniz müziğini çürütün.’’

Aklıma arabesk müzik gelmesin mi? Ama o bir geçici dalgaydı, halk müziği ise Anadolu insanının gönül enginliğinden doğmuştur, bir okyanustur, kalıcıdır.

Her türkünün yaşanmışlığı hikâyesi vardır. Türküler bizi bize anlatır; halkın aynasıdırlar.

*************************

Konser; koronun okuduğu, “Ötme Bülbül Ötme Şen Değil Bağım’’ ile başladı ve yurdun değişik yörelerinden derlenmiş türküler dinledik:

“Karadır Kaşların Ferman Yazdırır’’; “Bin Cefalar Etsen Almam Üstüme’’; “Arda Boyları’’; “Sen Bir Aysın’’; “Bir Ay Doğdu Karşıdan’’; “Gönül Senin Elinden’’ ve diğerleri.

*************************

Koro icrasını geliştirmiş. Saz heyetiyle uyum içinde özenle hazırlanmış repertuarı üst düzey bir müzik kalitesiyle bize sundular. Solistleri kutluyorum, türkülerin ruhunu ne güzel yansıttılar. Bir büyük alkış da saz heyetine. Bursa’da harika halk müziği enstrümanı ustaları var; onlarla gurur duydum.

Bir amatör koronun bu derece kaliteli olması takdiri hak ediyor.

ZÜLEYHA SAVAŞ

Ve bir parantez açıyorum Züleyha Savaş için.

Savaş; solist, koro şefi, yönetici ve eğitmen olarak halk müziğine, işine aşkla bağlıdır; büyük emeği vardır, çok önemli bir yetenektir. 

“Kışlalar Doldu Boşaldı Bu Gün’’de sevgili Züleyha’nın sesi çağıldıyordu. Avuçlarım patlarcasına alkışladım, gözlerim buğulandı; bir türkü bu kadar mı derinden insanın yüreğine akıtılır. Helal olsun Züleyha Savaş kardeşim.

İçimden dedim ki; kıymetini bilelim, teşvik edelim, ulusal ölçekteki bu büyük değerimizin varlığıyla onurlanalım, mutlu olalım. Sanatçılara gönül kapılarımız her daim açık olsun ki müziğin güzelliğiyle arınalım.

*************************

Artvin gecesi olur da “Atabarı’’ olmaz mı?

Konserin ilk bölümü onunla bitti ve Gazi Mustafa Kemal’e vefa ve bağlılık selamı uçuruldu.

Koroda yer alan sevgili dostlarım Aynur Savaş Gül’ü ve Hakan Gül’ü de ayrıca kutluyorum.

Geceyi sunan Serpil Savaş duygu yüklü akıcı konuşmalarıyla bir başka akışı hak edendi.

Ve tabii Mehmet Çınar; onu da asla unutamam; bu koroya büyük emeği vardır.

NİDA ATEŞ

Konserin ikinci bölümünde; halk müziğinin en iyi erkek seslerinden saz ustalarından olan  Nida Ateş;  o  sade, o içe işleyen yorumuyla mükemmel bir türkü resitali sundu bizlere; hiç bitmesin istedim.

“Allı Turnam Bizim Ele Varırsan’’; “Ben Razı Değilim Hicrana Gama’’; ’’Yazımı Kışa Çevirdin’’; “Dokunma Keyfine Yalan Dünyanın’’, “Dolanı Dolanı Gelir’’ ; “Karlı Dağlar Kara Bulut İçinde’’ ve sözlerini Artvin’li şair Nadir Şener’in yazdığı, Nida Ateş’in seyircilerle birlikte okuduğu “Kirpiğin Kaşına Değdiği Zaman’’.

Nida Ateş’in varlığı şehrimiz için büyük onur, büyük mutluluk.

Ve ne güzel düşünülmüş; sanatçılara gecenin sonunda zeytin fidesi armağan edildi.

*************************

Ruhumu arındıran bana umut ve yaşama sevinci aşılayan konserden gecenin ayazına çıktığımda içim ısınmış, yüzüme geniş bir gülümseyiş yayılmıştı.

İyi ki aşık geleneği, iyi ki türküler, iyi ki korolar; iyi ki şefler, solistler, koristler; iyi ki saz ustaları var.

*************************

Canım dedeciğim; nice türküler derleyen, çalan;  bana halk müziğini tanıtan, sevdiren Hüsnü Ortaç; o zarif o naif insan; ruhun şad olsun. Klarnetin, sazın daima yüreğimde yankılanıyor. Kavuşmasız ayrılığın acısıyla seni tarifsiz özledim; bilesin, dedeciğim.