Ne yaparsak yapalım bu virüs bitmez, ta ki aşı bulunsun, uygulansın. Bugün genel olarak tüm ülkelerde iyi doğru gitmeler var. Buna bağlı olarak birçok ülke virüs sebebi ile uyguladığı kısıtlamaları adım adım kaldırıyor. Atılan adımlara her ne kadar normalleşme dense de tam anlamı ile bir normalleşme söz konusu değildir, kısa zamanda tam bir normalleşme de söz konusu olamayacaktır.

Sadece ülkemizde bile atılan adımlar ve planlanan adımlar gösteriyor ki bu sene ve gelecek sene ortalarına kadar kati bir normalleşme olmayacak. Sonrası için tek umut aşının bulunmasına bağlıdır. Aşı gecikirse tam normalleşme de gecikecek. Durum böyle ancak vatandaş olarak bizler biraz daha rahat hareket etmeye başladık bile. Her şeyin eskisi gibi olmasını istiyoruz ve yapılan kısıtlamaları tepki göstermeye bile başladık. Hayatımızı eskisi gibi yaşamaya biran önce geçmek istiyoruz ve önümüze yasalarla getirilen kısıtlamalar var. Örneğin, hafta sonları yazlığa gidip hafta başı işlerimize gitmek istiyoruz. Tatil planları yapmak istiyoruz. İftar davetleri ki kısıtlamalara aldırmadan zaten yapıyoruz.

Oysa doğru yapmıyoruz. Biraz daha sabretmeliyiz. Belki 6 ay daha sabretmek gerekecek ki bu uzun bir zaman dilimi gibi geliyor. Çağımızda zamanın hızlı akışına göre ise 6 ay çok hızlı geçecektir. Bizim bunca emeği ve bunca yapılanları elimizin tersi ile çöpe atmak istemiyorsak ve etrafımızda dolaşan virüse daha fazla sevdiğimiz insanları feda etmek istemiyorsak bu gereken süre içerisinde kendimize hâkim olmalıyız.

Futbol ligleri nasıl tamamlanır?

Basketbol federasyonu bu seneyi oynamamış saydı. Aynı şeyi voleybol ligi de yaptı. büyük bir adımdı ve çok da cesur bir adımdı. Ancak bu her iki federasyonun küfesindeki yumurta sayısı çok az ve kimseye danışmadan kolaylıkla karar alabilecek durumdaydı. Futbol federasyonu öyle değil..

Futbol federasyonu ve ligleri bir satranç tahtası gibi. Bir karar verebilmek için o kadar çok alternatifi hesaba katmak gerekir ki doğru karar verebilmek ve adım atmak her babayiğidin harcı değil. Futbol federasyonu zaten zor günlerden geçiyordu üzerine Covid 19 tuz biber oldu. Tam bir keşmekeş durum var ortada. Bir yandan UEFA bir an önce bitirin ligleri dedi. Bir yandan başta süper lig olmak üzere şampiyonların nerede ise başa baş giden çekişmeleri diğer taraftan küme düşme hattındaki takımların ( süper ligde en az 8 takım) durumları federasyonu karar vermeye iyice zorluyor.

Tabi bir de ekonomik boyutu ve futbolcuların alacakları var. takımlara ödenen paralar ve yayıncı kuruluşun federasyona ödemesi gereken para ve iddaa’nın yapması gereken ödeme konuları başlı başına sorun oldu. Yayıncı kuruluş maç olmadığı için para vermek istemiyor. iddaa’da aynı şekilde ödemesi gereken parayı ödemeyeceğini bildirmiş. Federasyonun en büyük iki gelir kalemi de bu iki firmanın ödedikleri idi.

Futbol federasyonu tüm bunları değerlendirip maçları oynatma kararı verdi ancak bu karar çok da uygulanacağa benzemiyor. Son bir iki gün içerisinde başta Beşiktaş olmak üzere birkaç kulübe de Covid 19 pozitif çıkan oyuncular tespit edildi. Bu şekli ile maç oynatmak çok tehlikeli bir hal alacak ve federasyon geri adım atmak zorunda kalacaktır. Peki ne yapmalı?

Penaltı atışları ile maçlar tamamlanabilir mi?

Nacizane tavsiyemi belirmek isterim, kanaatimce en uygunu da bu olacaktır. Geriye kalan tüm maçları penaltı atışları ile tamamlanabilir. Belli başlı şehirlerde tüm takımlar kampa alınır. İki haftalık bir program yapılır ve seyircisiz olacak şekilde maçlar tamamlanır. Öncesinde kampa girecek tüm futbolcular 14 günlük karantinaya alınır bu süreyi tamamlayan futbolcular ve takım görevlileri kamp bölgesine girişine izin verilir. Böyle risk iyice azaltılır. Ayrıca penaltı atışlarında sosyal mesafe kuralları da uygulanabilecektir.

Lakin bu kez penaltı atışları için sadece kuralın bir tanesinde biraz değişiklik yapmakta yarar var. şöyle ki;

Penaltı atışlarında tüm yükü kaleciler omuzlamasın diye,

Gol averajlarını bir anda yükselmesine engel olmak için,

Futbolcuların yeteneklerini sergileyerek katkı sağlayabilmeleri için,

Nispeten de olsa daha adil bir sonuç elde edebilmek için,

Penaltı noktasının bir metre kadar geriye çekilmesi iyi olacaktır. Böyle bir kuralı uygulama kararını Federasyon verirse kulüplere bir zorluk çıkmayacaktır. Böyle Türkiye hem kalan maçlarını tamamlamış olacaktır. Hem şampiyon ve hem de küme düşen takımlar haklarına razı olacaklardır. En önemlisi de koronavirüs belasına, kimse riske atılmamış olacaktır.