Ümmügülsüm KUL/Özel haber

 

Türk Diyanet Vakıf-Sen Bursa Şube Başkanı Hilmi Şanlı, İstanbul’un Fethinin 567. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Fethin 567. Yılında bu hasret bitmeli Ayasofya Cami olarak tekrar açılmalıdır”dedi.

 

 

1453 yılında Fatih’in İstanbul’u fethiyle cami olarak hizmet vermeye başlayan Ayasofya’nın mahzunluğu giderilmelidir diyen Şanlı şöyle devam etti; “Fethin sembolü olan Ayasofya’da, Akşemsettin Hazretlerinin Cuma namazı kıldırdığı gibi, din görevlilerimiz de Ayasofya’da namaz kıldırmayı büyük bir heyecanla ve özlemle beklemektedirler. Bizler ve bütün Müslümanlar da Fatih Sultan Mehmed’in vasiyeti gereği namazlarını Ayasofya’da kılmayı özlemektedirler.

 

 

Sevgili Peygamberimiz’in (sas) “ne güzel kumandan ve ne güzel asker” övgüsüne ecdadımızın layık olmasıdır. Dünkü çağı kapatarak, yeni bir çağın hatta çağların kapısını açmıştır. Fetih, ecdadımızın ortaya koyduğu, adaletle yönetmenin ve bütün insanların gönüllerine girmenin tezahürüdür. Bu fetih ruhu sonsuza dek devam edecektir.”

 

İstanbul’un fethi, kendine aşırı bir şekilde güvenen ve en büyük benim iddiasında olan Bizans’ın, iman, ihlas, çalışma ve güçlü bir irade karşısında nasıl yıkıldığının adıdır diyen Şanlı; “Asker sayısının üstünlüğü, korunaklı kalelerin olması veya savaş teçhizatlarının çok olması zafer için yeterli değildir. Türk tarihi nice az sayılarla çok orduların dize getirildiğinin şanlı örnekleri ile doludur. Çünkü Yüce Allah’ın, Kur’an-ı Kerim’de (Bakara-249) "…Nice az birlik vardır ki, Allah’ın izniyle sayıca çok birliği yenmişlerdir, Allah sabredenlerle beraberdir" emrini hiç unutmazlar. Yirmi iki yaşındaki Fatih Sultan Mehmed Han, o muhteşem zaferden sonra kibirlenmemiştir.

 

Aynı ruh, aynı iman, aynı anlayış ve aynı hedefle, Malazgirt’te kendisinden 382 yıl önce ceddi Alparslan gibi. Alparslan 1071’de Anadolu’ya, Fatih Sultan Mehmed Han’da 1453’te dünyanın kalbi İstanbul’a Türk-İslam mührünü vurmuştur. Vurulan bu mühürler ebediyen sökülemeyecektir. Fetih bir günün mahsulü değildir. Bu sebeple, özellikle geleceğimizin teminatı gençlerimiz, ilimle, irfanla, ahlakla, adaletle, sabırla ve tarihten aldıkları şuurla, kutlu hedefe ve çağ kapatıp yeni çağlar açmaya kendilerini hazırlamalıdırlar.

 

 

Fethin 567. Yılında bu hasret bitmeli Ayasofya Cami olarak tekrar açılmalıdır. Bir kere yükselen bayrak bir daha inmeyecektir anlayışıyla, Ulubatlı Hasan’ın burçlara diktiği sancak ebediyen şerefle dalgalanacaktır. Bu duygularla, emsali bulunmaz kahramanlık destanı olan İstanbul’un fethinin şanlı komutanı Fatih Sultan Mehmed Han’ı, manevi mimarı Akşemsettin Hazretlerini, şerefli canlarını çekinmeden veren mübarek ecdadımızı, askerlerimizi, şehitlerimizi ve bütün emeği geçenleri dualarla, şükran, minnet ve iftiharla anıyorum. Allah mekanlarını cennet eylesin. Fethin 567. yılı milletimize ve Türk-İslam alemine hayırlara vesile olsun." dedi.