İnsana okuru olma onurunu yaşatan has yazarlar vardır.

Gerçeğe sadakat gösterirler; vicdanlıdırlar, aklı yüceltirler; samimi, sade ve cesurdurlar. Kendileriyle yüzleşmeyi bilirler.

O yazarları okuduktan sonra sarsılırsınız, iç hesaplaşmalar yaşarsınız; doğru bildiklerinizden kuşkuya düşer, gerçeği öğrenmeye tutku besler, ufkunuzu genişletir, asla eskisi gibi kalamazsınız.

Aytekin Yılmaz o has yazarlardandır.

*********************

Değerli dostum sevgili Aytekin Yılmaz; Vadi Yayınları’ndan çıkan kitabını; “Son Diktatör’’ü imzalayarak bana yollama inceliği gösterdi.

Kitap; PKK’yı, Abdullah Öcalan’ı; şiddetin, terörün, silahın niçin çıkmaz sokak olduğunu, insanların nasıl kıyıcılığa yöneldiğini anlatıyor.

Aytekin Yılmaz; şiddetin her biçimine, silahlı mücadeleye, teröre; insanın aklının, vicdanının tutsak alınışına itiraz etti…

Ve bütün bunlar karşısındaki kahredici sessizliğe, boyun eğişe; insanın ikiyüzlülüğüne; güce tapınışına, şiddet eğilimine, doğmalara yönelişine; cesurca ve çok etkili bir dille karşı çıkan kitaplar yazdı.

*********************

Sol insana başkaldırıdır.

İnsanı değiştirmek ancak insanı anlamakla mümkün. Aytekin Yılmaz okumak tam da bunun için gerekli.

“Yoldaşını Ölürmek’’, “Ernesto’nun Dağları’’ ve “Onlar Daha Çocuktu’’ başta olmak üzere Aytekin Yılmaz’ın yazdığı kitaplar hiç mübalağasız dünya ölçeğinde değerli, yapıtlardırlar.

Aytekin Yılmaz bu nedenle dünyadaki en önemli yazarlardandır.

 “Son Diktatör’’ü okuyup düşüncelerimi paylaşacağım.

 

CENGİZ GÖRAL

 

Tanışmadığım, oturup bir çay eşliğinde sohbet etmediğim; ama daima omuz başımda hissettiğim; dostum, yoldaşım saydığım insanlar var.

41 yıl önce katledilen Avukat Cengiz Göral gibi.

*********************

Cengiz Göral’ı; Yılmaz Akkılıç’tan, Yahya Şimşek’ten, Ali Arabacı’dan çok dinledim…

Mertti, yiğitti; kara yağız bir delikanlıydı; mangal yürekliydi, ataktı, çalışkandı; çok iyi hatipti dediler.

Hukukçuydu; CHP’nin geleceği en parlak siyasetçilerindendi; Gemlik Körfez’in Sorumlu Müdürü, köşe yazarıydı; dürüsttü, namusluydu diye eklediler.

Vatanseverdi, emekten yanaydı; Anadolu aydınlanmacısıydı, Atatürk devrimlerinin yılmaz savunucuydu; diye tamamladılar.

*********************

Yılmaz Akkılıç ve Cengiz Göral; Setbaşı’nda Sakaldöken yokuşunda aynı apartmanda oturuyorlarmış.

Yılmaz Akkılıç bir gün gözleri dalarak, sesi çatallanarak bana şunları anlattı:

“Evde çalışıyordum, bir silah sesi yankılandı sokakta. Yerimden sıçradım. “Cengiz!..’’ diye haykırdım. Uğursuz bir önseziye kapılmıştım. Ve maalesef doğru çıktı; Cengiz’i vurmuşlardı.’’

Cengiz Göral devrimci gençlerin avukatıydı; 12 Eylül öncesindeki o terör sarmalında Bursa’daki ilk hedeflerdendi ve öldürüldü.

Göral’ı koruyamamış olmak çok acı.

Cengiz Göral yaşasaydı; baroların, avukatların verdiği hukuk devleti, adalet, meslek onuru mücadelesinde en önde yer alırdı.

Dün Cengiz Göral’ın katledilişinin 41. yılıydı.

Cengiz Göral’ın anısı önünde saygıyla eğiliyorum.