Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi yeni normalleşme sürecinde ilk toplantısını gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz başkanlığında bir araya gelen mecliste Nisan ayında yapılması gereken ancak koronavirüs nedeniyle yapılamayan Encümen ve İhtisas Komisyonlarına üye seçimi gerçekleştirildi. Meclis toplantısında ayrıca 2019 yılı Faaliyet Raporu da ele alınarak oylandı. Meclis toplantısında ayrıca 2004-2009 yılları arasında Balıkesir Belediye Başkanı olarak görev yapan ve daha sonra hayatını kaybeden Sabri Uğur ile geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula’nın isimleri caddelere verildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz Ayı toplantılarının birinci oturumu gerçekleştirildi. 2019 yılı Faaliyet Raporunun görüşülerek karara bağlandığı meclis toplantısında ayrıca Encümen ve İhtisas Komisyonlarına Nisan 2021 tarihine kadar görev yapacak üyelerin seçimi gerçekleştirildi. Seçimler öncesinde İhtisas Komisyonlarının üye sayılarının belirlenmesinde tartışmaların yaşandığı meclis toplantısında İYİ Partili üyeler komisyon üye sayılarını mahkemeye taşıyacaklarını açıkladı.

Komisyon üyelerinin sayılarının belirlenmesinde yaşanan tartışmada AK Partili Mehmet Birol Şahin ve İYİ Partili Metin Özpınar arasında yaşanan sürtüşmeye İYİ Partili Özgür Çelebioğlu da dahil olunca tartışma yaşandı. Özpınar’a yüksek sesle bağıran Mehmet Birol Şahin’e Özgür Çelebioğlu müdahale etmek istedi. Diğer meclis üyelerinin araya girmesiyle tartışmanın büyümesi engellendi.

Encümen Cumhur İttifakından oluştu

Nisan ayında 1 yıllık görev süresini tamamlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi seçim gündemiyle bir araya geldi. Mecliste ilk olarak kapalı oylamayla Encümen üyeleri belirlendi. Encümen üyelikleri için Cumhur İttifakı İsmail Avcu, Emin Ersoy, Yasin Sağay, Mehmet Birol Şahin ve Zeynep Özdemir’i aday olarak gösterirken, Millet İttifakı da aralarında bağımsız üyelerin de bulunduğu Serkan Mehmet Ertan (İYİ Parti), Bürhanettin Ağabeyoğlu (CHP), Canan Kırdar (CHP), Ömer Öztürk (İYİ Parti) ve Mehmet Karaboğa (Bağımsız) aday gösterdi. Yapılan oylama sonucunda Encümen üyeleri AK Parti’nin verdiği listeden oluştu.

İhtisas komisyonları üye sayısına İYİ Parti itirazı

Encümen seçimlerinin ardından İhtisas Komisyonlarının seçimine geçildi. İlk olarak zorunlu komisyonlar haricindeki İhtisas Komisyonları oy birliğiyle belirlendi. Komisyonlarda görev alacak üye sayılarının belirlenmesinde ise tartışmalar yaşandı. AK Parti Grubu’nun komisyonların 7 kişiden oluşması için verdiği teklife İYİ Parti Meclis Üyesi Emine Nur Çöller itiraz etti. AK Partili üyeler komisyonların 4 AK Parti, 2 CHP ve 1 İYİ Partili üyeden oluşması gerektiğini açıklamış üzerine İYİ Parti’den itiraz geldi. İYİ Partili Emine Nur Çöller komisyonların 3 AK Parti, 2 CHP ve 2 İYİ Partili üyeden oluşması gerektiğini ileri sürdü. Çöller üye tam sayısının partilere göre dağılımında yanlışlık yapıldığını iddia ederek konuyu yargıya taşıyacaklarını ifade etti. Komisyon seçimlerinde İYİ Partililer komisyonlardaki 4’ncü AK Partili üyenin seçilmesine şerh koyarak ret oyu verdi.

Sabri Uğur ve Faruk Kula’nın isimleri caddelere verildi

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin gündeminde ayrıca Balıkesir Belediyesi eski başkanlarından Sabri Uğur ve Ticaret Borsası Başkanlarından Faruk Kula’nın isimleri de caddelere verildi. 2004-2009 yılları arasında Balıkesir Belediye Başkanlığı yapan ve daha sonra hayatını kaybeden Sabri Uğur’un ismi Paşaalanı Mahallesi Dereboyu Caddesi’ne verildi. Uzun yıllar Ticaret Borsası Başkanlığı görevinide bulunan ve hayatını kaybeden Faruk Kula’nın ismi ise fabrikasının da bulunduğu Kepsut Caddesi’ne verildi. (İHA)