Gazeteler yazdı…

Almanya’da yayınlanan “History Life” dergisi, "En Büyük Devrimciler" başlığıyla, dünyaya yön veren 17 kişi arasında "Modern Türkiye’nin Babası" başlığıyla Mustafa Kemal Atatürk’e geniş yer vermiş.

Che Guevara; Lenin, Mao Zetung, Gandi, Rosa Luksemburg, Robespiyer gibi devrimci liderlerin olduğu kapakta Atatürk tam merkezde yer almış.

**************************

Haberi görünce gururla gülümsedim.

Hep yazarım yazmaya da devam edeceğim: İslam coğrafyasında laik cumhuriyet kurmak dünyanın en büyük devrimlerindendir. Emperyalizmi yenerek mazlum milletlere ilham olan; saltanatı ve hilafeti kaldırarakhalkın egemenliğine dayanan Cumhuriyeti getiren; Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarihin en büyük devrimcilerindendir.

**************************

Ve hiç kuşkunuz olmasın, asla umutsuzluğa kapılmayın ki..

Ülkemizin geleceğine; Türkiye’nin aydınlanma devrimi olan Cumhuriyetin kuruluş felsefesi, ruhu ve Atatürk devrimleri yön verecektir.

Atatürk’ü tarihten silmek, itibarsızlaştırmaya çalışmak, halkın gönlünden çıkarmak, unutturmaya çalışmak beyhudedir.

Tarihin çarkları bazen yavaşlayabilir ama geriye işlemez.

 

BANDIRMA VAPURU

 

 

Bandırma Vapuru yolculuğuna devam ediyor.

Tarım devrimi; Rönesans; aydınlanma devrimi; sanayi devrimi; hızlanan bilimsel atılımlar gelişen teknoloji, iletişim bilişim alanındaki baş döndürücü gelişmeler;  genetik alanındaki devasa ilerlemeler..

İnsanın evrimi sürüyor.

**************************

Bandırma Vapuru’nun yolculuğu, insanlığın binlerce yıllık mücadele geleneğine dayanan; özgürlük, kardeşlik, eşitlik, adalet, çağdaşlaşma ve dayanışma umudunun rotasındadır.

Cumhuriyet, insanlığın büyük yürüyüşüne kattığımız bir devasa adımdır.

**************************

Ve biz Atatürk gençleri Bandırma Vapuru’ndayız.

Güverteden göğsümüz dik; gözlerimiz çakmak çakmak; onurla, gururla, derin yurtseverlik duygularıyla; devrimci heyecanlarla;  bilimin yol göstericiliğiyle; halkçılıkla; cumhuriyete Mustafa Kemal’e sadakatle; özgüvenle, ufka bakıyoruz.

Ve Atatürk’ün dediği gibi; biliyoruz ki:

“Yolunda yürüyen bir yolcunun, yalnız ufku görmesi kâfi değildir. Muhakkak ufkun ötesini de görmesi ve bilmesi lazımdır.”

**************************

Bu bilinçle akşamdan şanlı bayrağımı yıkadım, ütüledim ve bugün 19 Mayıs’ta Atatürk posteriyle birlikte balkona asacağım.

Lise yıllarımda katıldığım o görkemli 19 Mayıs törenleri; o törenlerdeki halkın coşkusu geldi hatırıma.

Milli bayramlar ulus olma bilincidir; yurtseverlik duygusuyla kenetlenmektir; kahraman şehit ve gazilerimize vefadır.

**************************

Nutku aldım elime şöyle başlıyor: “1919 yılı Mayısın 19’unda Samsun’a çıktım.”

Bin selam olsun sana Gazi Mustafa Kemal Atatürk.