ÖZEL HABER- ELİF KUŞ BEŞİK

On TV ekranlarında yayınlanan ve Gazeteci/Yazar Cevat Türe’nin sunduğu Spor Gündemi programına Bursaspor’un Başkan Adayı Erkan Kamat, Bursasporlu eski futbolcu Sedat Özbağ, Bursaspor’un eski amigosu Emin Karaca ve Eski Kramponlar’ın Kurucusu Salih Fındıkkaya konuk oldu. Programda Bursaspor kongresi konuşulurken Ekran Kamat ‘’Ben bütün Bursa’nın sorumluluğunu aldım, yönetim kurulu arkadaşlarımla bunun üstesinden gelmek için her şeyi yapacağım.’’ dedi.

Bursaspor Başkan Adayı Erkan Kamat yaklaşan kongre hakkında ‘’Yönetimdeki arkadaşlarımın içinde Bursa’nın çok önemli ailelerinin çocukları ve benim arkadaşlarım da var. Yeni yüzlerle, o heyecanı ben nasıl yaşıyorsam onların da yaşadığını gördüğüm için onlarla başarılı olabileceğimi düşündüğüm için ben o isimlerle yola çıktım. Bursa’nın her yerinden ciddi anlamda destek aldım. Ciddi anlamda teşekkür ve yolumun açık olması için dualar aldım. Maddi anlamda fedakarlık yapıp yönetimde olmak isteyenlerden telefonlar aldım. Bursaspor’un ne kadar vahim bir durumda olduğunun ciddiyetini ben çok iyi biliyorum ve bugün daha da iyi öğrendim. Bunun için arkadaşlarımla yol almam lazım. O heyecanımızı, pozitifliğimizi buraya yansıtıp başarılı olacağımıza inanıyorum. Borç bilgilendirmeleri, daha önceden gelen futbolcuların davalık dosyaları, belli kısımlarda protokolü geciktirme bedelleri… Yani kendinizi savunabilmek için birtakım ön ödemeler yaparsınız, davalık bir dosya haline gelmemesi için ona süre kazandırırsınız. Bu şekilde ödemeler yapılmış ciddi anlamda yirmi tane futbolcunun daha önceden gelen az paralar ödenerekten kalan bakiyeleri var. Bu bakiyeler içinde dosyaya ve Bursaspor’un dosyasına ödemekle yükümlü olduğu ciddi rakamlar var. Bu rakamlar ödenmez ise eylül ayının sonuna kadar transfer yasağı ve üç puan silme cezası gelme ihtimali var. Bu sürenin içinde bu borçları ödeyip veya ödeyeceğiniz borçlarda bir şekilde uzlaşmak gerekiyor. Elimde bütün protokollerin ve borçların rakamları mevcut. Bunlarla ilgili sorunları çözmekle yükümlü bir başkan adayıyım ben.  Bursaspor’un alacağı yok, her şey temlik altında. Ben bütün Bursa’nın sorumluluğunu aldım, yönetim kurulu arkadaşlarımla bunun üstesinden gelmek için her şeyi yapacağım.’’ ifadelerini kullandı.

Bursaspor yoğun bakımda

Erkan Kamat ‘’Kulübün gücünü ben ve sizler biliyorsunuz. Kulübe gelen futbolcu da onun farkında. Bunu unutmayalım. Eğer ki futbolcu oynadığı süre içinde performansını yüksek tutarsa kulübü çok iyi bir yerde olabilir ama performansını yüksek tutmasının birtakım kriterleri var. Bursaspor şu anda yoğun bakımda böbrek, karaciğer ve kalp nakline ihtiyacı var. Süper ligden takımların düşmemesi Bursaspor için avantaj gibi görünse de karşısında yine oynayacağı Altay, Akhisar Belediyespor, Adana Demirspor, Samsunspor, Keçiören, Ümraniye gibi takımlar var. Keçiören’e Ankara’da mağlup olduk. Keçiören maçı farklı olsaydı gidişat da farklı olurdu. Bursaspor kulübü her oynadığı takımda ısıran takım olmak zorundadır. Oynadığımız bütün maçlardaki takım düzenine bakın, hiçbir zaman çift santrafor oynamamışız. Çift santrafor futbol oynama planlaması değişince oluyor. Olmadan bunun bir şekilde planlamasını yapacaksın. Geçen sene genç oyuncularla başladıktan sonra gelen transferler oldu. Biz genç oyuncularla süreci tamamlamayı düşünürken farklı şekilde planlamalar oldu ve yaşadıkları futbol hayatlarında kazanmış oldukları tecrübelerle beraber biz aslında kulübün içine zararlı otlar koyduk. İyi oyuncu da var kötü oyuncu da var. Bu harman bize iyi yansısaydı iyi olurdu. Örneğin Serdar Özkan Adana Demirspor maçında ne kadar özveriyle formanın hakkını vermek için mücadele ettiğini hepimiz gördük ama maalesef diğer oyunculardan o sorumluluğu göremedik.’’ şeklinde konuştu.

BobbyCharlton’ın Bursa Hatırası

Bursaspor’un Şampiyonlar Ligi dönemi ve altyapı hakkında konuşan Erkan KamatBobbyCharlton’ın Bursa’ya geliş hatırasını anlattı. Erkan Kamat ‘’Altyapı herkesin dilinde, önemsenmesi gereken, sahip çıkılması gereken bir şey ama biz gerçekten beş-altı seneden beri can çekişiyoruz. Kulübe gelen başkan ve yöneticiler oradaki ameliyathanedeki yoğun hastalarla ilgilenmekten oradan çıkıp altyapıyla ilgilenememişler. Yani ilgilenilmiyor, birkaç kişiye sorumluluk veriliyor ‘Ne halin varsa gör, bana buradan oyuncu kazandır’ deniyor. Bu nasıl olabilir? A takıma yaptığınız bütün planlamayı, verdiğiniz enerjiyi oraya da vereceksiniz ki orayı besleyebilesiniz. Siz üstyapıyı nasıl besleyeceksiniz altyapınızda hiçbir şey olmazsa? Manchester United ile eşleştiğimiz zaman Manchester United’ın Başkanı David Gill ve kulüp sahibinin danışmanı sirBobbyCharlton bizi OldTrafford’da misafir ettiler. Ardından kendilerine de bize geldikleri zaman onlarla en güzel şekilde ilgileneceğimi, ağırlayacağımı söyledim. Gelmeyeceklerini söylediler. Ben de onları ikna etmek için elimden gelen bütün çabayı gösterdim. Sonrasında ‘Senin hatırın için geleceğiz, bütün sorumluluk sendedir, her türlü misafirperverliği bize göstermen gerekiyor’ dediler. Yenişehir’den gelirken Ankara Yolu’ndan değil de çevre yolundan gelişlerini ayarladım güzergahlarını. Takım otobüsü ile giden gitti. Yönetim kurulu iki arabada, David Gill ile BobbyCharlton’ı da yanıma aldım. Çünkü oradaki amacım altyapı güzergahımız buraya yakın Vakıfköy’e de uğrayalım demek içindi. O zaman altyapıdan sorumlu yönetici arkadaşımız Necmettin Kocaman’ı aradım, adamları ikna ettiğimi söyledim. Antrenmanın bittiğini söylediler, tekrar başlatın dedim. Altyapıda bir heyecan oldu. Orada bir buçuk saat zaman geçirdik ve iki tane yaş grubunu seyrettikten sonra BobbyCharlton’a ‘Dinlenmek isterseniz sizi otele bırakayım’ dedim. SirBobbyCharlton ‘Hayır, ben altyapıya diğer bütün yaş gruplarını izlemem gerekir’ dedi. Tüylerim diken diken oldu, duygulandım.’’ dedi.

Borçlar Bursaspor’un gerçeği

Erkan Kamat planlamaları ile ilgili ‘’Futbolcular, protokoller, transferlerle ilgili net bir sonuca gitmedim, önümdeki tabloyu bilmiyorum. Mustafa hoca ile görüşeceğim için futbolcuların sözleşmelerinin bitiş tarihleri, ödenmesi gereken bedelleri okuyacağım. Öncelikle bütün protokolleri elime alacağım, takım kadrosunu göreceğim, performansların raporlarını alacağım, onunla ilgili değerlendirme yapacağım. Benim kafamda kurmuş olduğum planlamada daha önce İngiliz bir hocayla devam edip kendi teknik kadrosunda altyapı sorumluluğunu verebileceğim Bursa’nın önemli, kıymetli abilerimiz ile beraber altyapıda çalışmaları. O bir planlamadır ama ondan faydalanamayacağımız için kendi kıymetlilerimizle ve A takımda görüşeceğim hocalarla ilgili son kararları önümüzdeki zamanlarda vereceğim. Biz bunun hazırlığını mazbatayı alıncaya kadar yaptık ama sonuçlandırmadık. Daha on beş günümüz var, mazbatayı almadan netleştireceğiz. Federasyon üst ligden üç takımı düşürmeme kararı aldı ama aşağıdan yukarıya çıkarma kararı almadı. Federasyonun talimatları değişebilir. Federasyon açısından 24 takımla oynanmasının herhangi bir sakıncası yoktur. 21 takımla oynayabilirseniz 24 takımla da oynayabilirsiniz. Araya birkaç maç sıkıştırabilirsiniz. Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi’nde bizi temsil eden takımlar zorlu süreçten geçeceği için bu söylenenler onları korumak adınadır. Bu durum onların dışındaki kulüplerin performansını etkilemez. 24 takımla oynatabilirsiniz, Avrupa’da oynayan takımların maçlarını o haftalarda bay geçebilirsiniz. Kimse Bursaspor Kulübü’nün protokolünü bırakıp gidemez. Karşılıklı anlaşma ile gidebilirler. Eğer siz bir oyuncunun size faydalı olacağını düşünüyorsanız o zaman onun alacağı bedeli ödeyeceksiniz. Diğer oyuncularla ilgili protokoller devam ediyor. Protokollerin hepsini biliyorum, devam eden protokoller var ama benim almış olduğum çizelgenin içinde Bursaspor’a çok fayda getirebilecek, aman bu oyuncuyu tutalım tarzında bir kriterde oyuncu yok. Öncelikle mali anlamda Bursaspor’a uygun olan protokollerin karakteriyle bütün olan oyuncuyu transfer etmeyi nasip etsin. Borçlar Bursaspor’un gerçeği. Bu zamana kadar ödenmemiş. Benim elimde sihirli bir değnek de yok. Bunu herkes biliyor. Yapılması gerekenleri yapmak zorundayız. Ben futbolcuların protokollerini aldıktan sonra yabancı statüsünde oynayan oyuncuların bana çok faydası yoksa gönderebileceğimi onların yerine çok ciddi yabancı futbolcular getireceğimi söyleyeyim. Bize mali ve karakter olarak faydası olmayacak oyuncular gönderilmiş zaten. Şimdi biz bundan sonrakilerle ne yapabileceğimizi ve ondan sonra üzerine nasıl takviyeler yapabileceğimizi konuşmamız gerekiyor.’’ şeklinde konuştu.