Koronavirüsü hayatımıza girdiğinden bu yana adeta hayatımızın akışı değişti.
Hayal bile edemeyeceğimiz pek çok alışkanlıklarımızdan, adetlerimizden, göreneklerimizden geçici olarak da olsa uzaklaşmak zorunda kaldık.
Eskiden maske takmış birisiyle karşılaştığımız da sanki karşımızdaki kişiden hastalık bulaşacakmış hissine kapılıp temasımızı sınırlı ölçüde korumaya çalışırdık.
Halbuki, maskeyi takan kişi de tam tersi karşısındakinden hastalık bulaşması ihtimaline karşı korunma amaçlı maske takmanın derdindeydi.
Bugün ise çevremizde maske takmamış insanlardan uzak duruyoruz.
Geldiğimiz nokta bu.
Beklenmedik böylesi global salgınla mücadelede herkesin sosyal izolasyonla korunması adına görev üstlenen yerel yönetimler önemli bir sınav vermiştir.
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, pandemi döneminde yapılan çalışmalar ve sonrasında 1 Haziran 30 Eylül tarihleri arasını kapsayan dört aylık uygulanacak Eylem Planı'nı açıkladı.
Başkan Aktaş, eylem planını açıklamadan öncesi üç aylık Covid-19 salgınıyla mücadele de kendilerine ulaşıp ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen herkese talebi dahilinde destek verilmeye çalışıldığını rakamlarla bir kez daha aktardı.
Ardından da kontrollü normalleşmeden yeni normale geçiş sürecinin daha kolay anlatılmasına ilişkin belediyenin hizmet yürüttüğü alanlarda vatandaşların ve çalışanların koruma ve korunmalarını esas alınan 188 eylemden oluşan planın uygulanacak şeklini anlattı.
Herkesi ilgilendiren Eylem Planı'nın önemli detaylarını özetlersek şunları aktarabiliriz.
- Covid-19'un yerel ekonomik etkisini yumuşatmaya yönelik olarak "Yerel Ekonomik Gelişme Şube Müdürlüğü kurulması sağlanacak. Bu birim marifetiyle kentimizdeki istidamın sürdürülebilir olmasını destekleyecek.
- BTSO, BESOB ve BEBKA gibi konunun asıl muhataplarıyla yeni istidam alanlarının oluşturulması ve Covid-19 gibi durumlarda esnafın daha dirençli olmasına yönelik faaliyetler yürütülecek.
- Uluslararası festivallerimizden olan FOTOFEST'in, online gerçekleştirilecek olması.
- Gölyazı, Mudanya kordon boyu gibi noktalar başta olmak üzere farklı noktalardan bisiklet kullanımını önünü açacak uygulama hayata geçirilmesi.
- Park ve mesire alanlarında kontrollü giriş uygulaması yapılacak.
- Kent parklarında ve plajlarda sosyal mesafeyi koruyacak alan işaretlemeleri yapılacak.
- BUSMEK ve LGS kursları online verilecek.
- Bakanlığın eğitime başlama bildirimi doğrultusunda mesafe maske kullanımı ile eğitime başlanacak. O zamana kadar uzaktan eğitime devam edilerek online denemelerle öğrenciler sınavlara hazırlanacak.
- Fide-fidan destekleri başta olmak üzere çiftçi ve üreticileri rahatlatacak tarımsal desteklerin sürdürülmesi sağlanacak.
Yukarıda özetlediğimiz gibi farklı uygulamalara ihtiyaç duyulduğunda eylem planı revize edilebilecek.
Toplu ulaşım konuşunun planda yer verilmemesini ise bilindiği gibi bakanlığın açıkladığı şekilde araçlarda koltuk sayısı kadar oturulacak.
Ayrıca yolcu kapasitesinin yüzde 30'u sayısına göre ayakta yolcu kuralı uygulanacak.
Başkan Aktaş, ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı 2M 1T kuralı olan maske, mesafe ve temizlik şartlarına hatırlatarak bu saye de yeni normal yaşama geçişin daha kolay ve hızlı olacağını hatırlattı.