Bursa bir sanayi Anakenti olarak aynı zamanda bir tarım ve turizm kenti de.


Son yıllarda turizm konusunda önemli bir duyarlılık gelişiyor.
Her ne kadar sanayi ve tarım kenti de olsa turizm bacasız bir sanayi olarak ülkelere ve kentlere önemli bir parasal girdi sağlamakta.
Artık bu konuda kentler yarışmakta...
Bursa, tarihi birikimi, doğal güzellikleri ve kültür çeşitliliği ile önemli bir potansiyeli sahip.
Geç kalınmış da olsa son yıllarda tarihsel birikimin ayağa kaldırılması çalışmaları belli bir noktaya ulaştı.
Çok sayıda otel hizmete girdi.
Yerel yönetimler de Bursa’nın tanıtımı adına çabalarını arttırdı.
Tarihi doku öne çıkarılmakta…
Hızlı olmasa da turizm de bir kıpırtı, canlanma açık olarak gözlenmekte.
Yerel yönetimlerin çabaları ve geliştirilen duyarlılık turizm adına ilerisi için umut vermekte.
Özellikle merkez ilçe konumundaki Osmangazi Belediyesi’nin çalışmaları göz doldurmakta…

* * *

Başkan Dündar’ın Hisar İçidüzenleme çalışmaları, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, Osmangazi Meydan çalışmaları Bursa’nın ününü diğer kentlere ve hatta diğer ülkelere taşımaya başladı.
Daha henüz 1 yıl önce kapılarını açmasına karşın, 110 ülkeden 700 bin ziyaretçiyi ağırlayan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'ne, kentinturizm, kültür ve ekonomik yaşamına yaptığı katkı nedeniyle Avrupa Birliği Kent Araştırmalar Enstitüsü tarafından Uluslararası İdealkent Ödülü verildi.


Kente ve kent halkına pozitif katkı sağlayan projelere verilen İdealkent Ödülleritöreni, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO'nun Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan genel merkezinde düzenlendi.
Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'nin kazandığı İdealkent Ödülü'nü Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ınAvrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkan Yardımcısı Barbara Toce'dan alması hiç kuşkusuz Bursa ve hatta Türkiye adına gurur vericiydi.
Bunun mutluluğunu bütün Bursa, Türkiye yaşadı…

* * *

360 derece dairesel döngü içerisinde fetih gününü resmeden, 42 metre çapındaki kubbesi ile dünyanın tam panoramik en büyük mezesi konumunda bulunan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin bir yılda 700 bin kişi tarafından ziyaret edilmesi kuşkusuz Bursa turizminin geleceği adına umut verici.
Tarihi Hanlar Bölgesi, Ulucami ve Hisar Bölgesi'nin yer aldığı tarihi aksın başlangıç noktası olan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ni bu bölgeler ile bütünleştirecek meydan, park, otopark, sosyal alanlar ve yollar ile kenti ziyaret edeceklerin sayısının hızla artacağını öngörmek hiç de zor değil.
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın yıllar sürün çabalarıyla gerçekleşen bu Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin kentin diğer tarihi mekânlarıyla bütünleşmesiyle Bursa’yı yeniden fethedeceği, turizmi fethedeceği açık.