​​​​​​​Nilüfer’de yerel yönetim DSP’yi de sayarsak 20 yılı aşan bir süredir CHP’nin elinde. 

18 Nisan 1999 seçimlerinde DSP'nin Nilüfer Belediye Başkan adayı olarak girdiği seçimden zaferle çıkarak, Nilüfer'in üçüncü belediye başkanı seçilen Yüksek İnşaat Mühendisi Mustafa Bozbey, yeni yapılanan Nilüfer'i çağdaş bir kentleşme vizyonuyla bu günkü hale getirdi.

Bütün süreçte ilk dönem hariç yanında Başkan Yardımcısı olarak görev yapan şimdiki Başkan Mimar Turgay Erdem ile birlikte.

Yerel yönetimler düzeyinde parti içerisinde bugün uygulanan birçok yenilik ilk önce Nilüfer’de başladı, demek hiç de yanlış olmaz.

Kenti neredeyse 20 yıl yöneten Mustafa Bozbey’in ekibinden gelen ve yeni başkan olan Turgay Erdem’i hafta başı Gazete Yeni Marmara olarakziyarette bulunduk.

Başkan Erdem ile Nilüfer’de varılan son noktayı konuştuk.

* * *

Uzun yıllar yerel yönetimde önce Meclis üyesi sonra da Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Başkan Erdem deneyimlerinin de verdiği rahatlık içinde önümüzdeki süreci anlattı.

Başkan Erdem Nilüfer’i Bursa’nın en önemli ilçelerinden biri olarak tanımlarken, Nilüfer’i öncü ve lider bir kent olarak değerlendiriyor.

Başkan Bozbey zamanında başlatılan kültür-sanat etkinliklerinin artarak süreceğini ve Nilüfer’i engelsiz bir belediye yapmayı öncelediklerini ve ayrıca da karbon emisyonunu en aza indirmeyi hedeflediklerini belirtiyor.

Önümüzdeki süreç için ‘Mega projeleriniz var mı’ sorumuza, Nilüfer’de Mega Proje düşünmediklerini, zaten geneldeki ekonomik daralmanın da buna pek fırsat verecek gibi olmadığını anımsatıyor.

* * *

Kuşkusuz Nilüfer bakir bir alanda yeni yapılanan ve bu nedenle Osmangazi ve Yıldırım’a göre oldukça planlı büyüyen bir ilçe.

Buna sağlık ve sporla ilgili oluşturulan alanlar, eğitim, kültür-sanat etkinliklerinin boyutları da eklenince Nilüfer’in farkı ortaya çıkıyor.

Başkan Erdem bu görüntünün sürdürülmesini ve daha da geliştirmeyi hedefliyor.

Ve Başkan Erdem burada Nilüfer’deki yönetim anlayışlarının CHP’nin oturmuş klasik sisteminin dışında olduğunu değiniyor, Nilüfer’in sistemini önceden oturttuğunu ve sonrasında diğer belediyelerin onu takip ettiğini söylüyor.

Hatta merkezi yönetimin bile kimi konularda kendilerini izlediğinin altını çiziyor.

Vergi toplama konusunda kendilerinin hiçbir yasal dayanağı yokken, internetten vergi ödemelerini getirdiklerini, 15 yıl önce buna başladıklarını ama hükümetin kendilerinin bunu başlatmasından 2 yıl sonra yasa çıkardıklarını anımsatıyor.

* * *

Başkan Bozbey zamanında uzun yıllar önce başlatılan Anadolu Arastası da Başkan Erdem’in öncelikli gündem maddelerinden biri.

Anadolu Arastası Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanıda olan Başkan Erdem,projede betonarme imalat çalışmalarında sona yaklaşıldığını, bu aşamadan itibaren proje katılımcıları olan hemşeri derneklerinin destekleri ve danışmanlıkları ile 81 ilin sivil mimari yapısının tamamlanması için özgün malzemelerinin tedarik edilmesi safhasına gelindiğini söyledi.

Proje için dış finansman arayışı çalışmalarının sürdüğünü belirten Başkan Erdem’in hemşeri derneklerinden de beklentileri var.

81 İlin Valilerini, Milletvekillerini, Belediye Başkanlarını, İşadamları ve sivil Toplum Kuruluşlarını sürece katılmalarını sağlamak…

Bundan sonraki aşamada bu alanın turizme açılması, kullanımı, tanıtımı gibi konularda derneklerle görüşmeler sürmekte.

Başkan Erdem, ‘Bu birlik, barış ve kültür projesini bir araya gelip gerçekleştirmenin heyecanını yaşıyoruz. Bu dönemde bu işi bitirip, en azından büyük kısmını faaliyete geçirmek istiyoruz’ diyor.