İnanılacak gibi değil.

Büyükşehir Belediyesi Gemlik Körfezi'ni kirlilikten kurtarmak için 600 milyon harcama yapıyor.
Ama gelin görün ki, 80 bin nüfuslu Orhangazi ilçesinin kanalizasyon arıtma tesisi kapasitesinin yeterli olmaması nedeniyle atıkların bir bölümü Karsan Deresi'ne, oradan da Gemlik Körfezi'ne dökülüyor.
Bu da yetmezmiş gibi Karsak Deresi güzergahındaki bazı zeytin işleme tesisleri ile yine bazı fabrikalar da kimyasal atıklarını nasıl olsa pis akıyor diyerek dereye bırakıyorlar.
Maalesef bu durum yıllardır böyle devam ediyor.
Gemlik şehir merkezinden Bursa yoluna doğru giderken Karsak Deresi Köprüsü'nden geçen herkes bu kötü manzaraya şahit oluyor.
Bazen siyah bazen beyaz bazen de farklı renklerde akarken pis kokuların da çevreye yayıldığı Karsak Deresi'nin bu hali Bursa'nın ayıbıdır.
Bu durumu daha önce pek çok kez yazıp gündeme getirdik.
Her seferinde yetkililer suçu birbirinin üzerine atarak kimse sorumluluğu üstlenmedi.
Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, geçtiğimiz günlerde konuyu Büyükşehir Belediye Meclisi'nde gündeme getirerek derenin temiz akması için meclisin öncelikli işlerinin arasına alınmasını istemişti.
Başkan Sertaslan, hafta sonu sosyal medya hesabında, Karsak Deresi'ne kimyasal atıklar bırakılmasıyla beyaz köpükler halinde akarken çekilmiş bir fotoğraf paylaştı.
Altına da şu notu düşmüş:
"Karsak Deresi'ni bu hale getiren şeref yoksunu, seni elbet bulacağım. Biraz cesaretin varsa ben yaptım de ki, canını okuyayım!"
Başkan tepkisinde son derece haklı.
Nitekim Gemlik'te yaşayanlar dereyi kimin kirlettiğini sorgulamaksızın, "Neden derenin bu şekilde akarak çevreyi ve de denizimizi kirletmesine müsade ediyorsunuz" diyerek faturayı Başkan Sertaslan'a kesiyor.
Kimse kusura bakmasın çünkü vatandaş da haklı.
Peki ya kim haksız?
Doğru bir tane olduğuna göre bu duruma yetkilerini kullanmayarak müsade eden milletin temsilcileridir.
Yapılması gereken iki konu var.
Birincisi, Orhangazi'nin bir an önce kanalizasyon arıtma tesisinin kapasitesi yükseltilecek.
Diğeri ise Karsak Deresi güzergahındaki fabrikaların sıvı atıklarının buraya bırakılmasına izin verilmeyecek.
Karsak ve Çarşı dereleri gibi iki akar suyun ilçe merkezinin içinden geçerek denizle buluştuğu kentimizdeki tek ilçedir Gemlik'tir.
Ama gelin görün ki ikisinin de yanından geçmek istemeyeceğiniz içler acısı durumda.
Halbuki yurt dışına gittiğimizde görüyoruz tıpkı Gemlik gibi bazı şehirlerin arasından akan dereler o kadar güzel korunuyor ki, sandallarla turist yolculuğu dahi yapılıyor.
Çeşitli balık türlerinin de yaşadığı bu dereler o şehirlerin markası, sembolü olmuşlar.
Derelerin kıyılarında insanlar kitap okuyor, güneşleniyor, müzik dinliyor, dolaşıyor, balık tutuyorlar.
Gemlik'in de böyle olmaması için hiç bir neden yok.
Zira yerli otomobil üretim fabrikasının Gemlik'te yapılacak olmasıyla adı öne çıkan ilçemiz de kirlilikle gündeme gelmesi Bursa'nın ayıbı olacaktır.