.


Hayatta her şey değişir, hatta siz de değişirsiniz ama memleket değişmez. Mayanda olan o toprakları nerede görseniz tanırsınız ya hani. Heh işte aynen öyle. Buna bakarsak, gel gelelim güzel topraklarımız bir türlü hak ettiği değeri göremiyor.

Benim güzel memleketim Keles’imin hatta tüm dağ köylerinin bir sürü sorunu, sıkıntısı var. Bunlardan bir tanesi de asırlardır bitmeyen yollar. Dedeler ve ninelerinizden bile duyabilirsiniz. Herkes vaatler veriyor ama bir türlü gülmedi yüzü yol açısından dağ ilçesinin.
SICAK ASFALTLA OLMUYOR O İŞLER
Tünel vaatleri verildi fakat yol üzerinde çalışmalar hiç bitmiyor. Bir gün istinat bir gün yol çalışması köylüler de gidip gelirken zorlanıyor. Yağış olduğu zamanlarda kazalar zaten had safhada. Bir de yağmur yağdığı zaman yol üzerinde resmen çamur deryası ile karşılaşıyorsunuz. Örme istinat duvarı yapmakla çözülmüyor sorunlar sıkıntılar. Bunu kimse fark etmiyor. Fark etse de bir girişimde bulunmuyor. Dağ köyleri gerçekten hak ettiği değeri görmüyor hiçbir şekilde. Bu güzelim toprakları yaşatmak için hiçbir şey yapmıyoruz. (Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla…)
Bu yol cidden insanın yüreğini burkuyor. Yollar çok çok çağın ötesinde. Bunun üzerine hiç çalışmalarda bitmiyor. Yol üzerinde bir tır bir kazı çalışması görmeden mümkün değil köye varamazsınız. Duble yollar ve sıcak asfalt götürmekle çözülse keşke her şey. Kıymetini bilmiyoruz bazı değerlerin. Yıllar sonra bu oksijen dolu köylere muhtaç kalacağız. Niye hep kaybedince anlıyoruz ki değerini?
KÖYLERDE İN-CİN TOP OYNUYOR
Burada tek suç hükümetin ya da bazı kalemlerin değil. Vatandaşlarımızda da var kabahat. Anaları babaları yaşayanlar, dedeleri nineleri yaşayanlar… Hiç köylerine adım atmıyorlar. Köyle ilişiğini kesmiş bir sürü insan var. Ya kardeşim, gitsene köyüne yurduna. Bak bir bulunduğun ortama değerli kalsın köylerimiz. İn-cin top oynuyor köylerde. Tek derdim dağ ilçelerinin köyleri değerli kalsın. Hak ettiği değeri bulsun. Hayvancılık artsın. Üretim artsın. Bir değer verilsin şu köylüye. Bir değer verilsin şu güzel köylere.

KÖYDEN ŞEHİRE GÖÇ ENGELLENSİN
Yok mu şu köylerden şehre göçü engelleyecek projesi olan? Toprak gibisi var mı ya, ana değerimiz, milli duygumuz topraklarımız uzaktan bakıp canı esince gidilecek yerler olmamalı. Haberlerde çıkıyor Bursa’nın Keles ilçesi… Bursa’nın Büyükorhan ilçesi vs. çekmiyor mu ilginizi? En güzel haberler oradan çıkıyor. Çünkü orada dedelerimiz var büyüklerimiz var ne güzel hatıraları, anıları var. Oturup imreneceğimiz. Saatlerce dinleyebileceğimiz… Yöreye yenilik getirecek her kalem, elini taşın altına koyup geri çekiyor. Bazı İlçe Belediye Başkanları düğünden düğüne giderek görevini tamamlıyor. Yazık çok üzülüyorum güzelim dağ yöreme…
Keles’i bir tek Kocayayla şenlikleri zamanı hatırlıyoruz. Kazalarda filan gündem oluyor dağ ilçesinin sorunları. Oysa yazmalıyız… Çok yazmalıyız… Çok konuşmalıyız. Hani turizm… Hani kalkındırma. Ah!.. Ah!..