25 yıldır hayvancılık yapan Hüseyin Karakuş, yem fiyatlarının hayvancıların belini büktüğünü söyledi.

ÖZEL HABER- ELİF KUŞ BEŞİK

'Hayvancılığı sevmeyen yapamaz' diyen Karakuş ; "25 yıldır hayvancılıkla uğraşıyorum. Hem bu kadar yorucu hem de bu kadar zevkli dinlendiren bir meslek göremiyorum ben. Belki de hayvancılığa olan aşkımızdan geliyordur bu. Çünkü bu işi sevmeyen kimse yapamaz. " dedi.  

“HAYVANCILIK YERLERDE”

Orta Asya'dan beri sürdürülen, Anadolu'da zenginleştirilip büyüyen köklü bir meslek haline gelen hayvancılık günden güne zorlaşıyor. Günümüz de bu zor mesleğin hakkını verebilen kişi sayısının çok az olduğundan da bahseden Karakuş;" Alt yapı olmadan bu işlere girmek çok risk. Şuan en modern gördüğümüz çoğu çiftlik satılık duruma geldi. Bu işe köyde anne-baba destek verirse para kazanılıyor. Yoksa sadece elamanla filan yapılabilecek  bir iş değil. Bu işe yeni başlayanlar için çok zor bir meslek açıkçası hayvancılık. Ciddi para bir kere. Öyle eskisi gibi 'al bunu bas bunu' olmuyor.  O yüzden herkes bildiği işi yapmalı. Hayvancılığa daha eskiden başlayan daha karlı aslında baktığınızda. Bugün başlanacak bir meslek değil maalesef. Şu an yerlerde hayvancılık. Hayvan fiyatları da çok yüksek geliyor evet ama, bir yerde de dolar bu haldeyken iyi durumda. Bir düve 7 milyar 8 milyar. Bir buzağına 3 buçuk 4 milyar çok iyi rakam. Buzağı annesinden 3 ayda 2 milyarlık süt içiyor. Adam bu sütü satsa para kazanır. O yüzden bu fiyatlar çok değil. " şeklinde konuştu.

“ÇOBANLIĞIN TADI KAÇTI”

Çobanlığın her gün kan kaybettiği bir devirde yaşandığına da dikkat çeken bu işin ehli Karakuş şunları söyledi;" Bu işe zaten önce çobanlıktan başlıyorsunuz. Durum imkan varsa hayvancılığa yürüyorsunuz adım adım. Eskiden çobanlığın bir adı vardı. Şimdi sigortası olmayana kız bile vermiyorlar. Bugünümüz de çobanlarımızın dışlandığını gözümüzle görüyoruz. Haliyle bir çobanın çocuğu da bu meslekten kaçıyor en basiti. Eskiden "çoban" denildiğinde epey ağır bir meslek gibi görülür çok saygı duyulurdu. Artık hor görülüyor. Kısacası çobanlığın da tadını kaçırdılar. Keşke çobanlarımıza destek olunsa. Geçen sene üniversite mezunu bir gencimiz üniversite okuduktan sonra çobanlık yapmaya karar vermiş, tam 300 koyuna çobanlık yapıyordu. Çocuk bu iş bana yakın geldi diyor, çok memnunum çünkü bunu seviyorum diyor. Şimdi bu ayıp bir şey mi ? Çobanlıkta bir meslektir, herkesin saygı duyup bir birey olarak görmesi lazım.”

“YEM FİYATLARI RESMEN FIRLADI”

Yem fiyatlarında herhangi bir indirime gidilmemesi besicileri üzüyor. Yem fiyatları arttıkça besiciler içinde problemler artıyor. 25 yıldır bu mesleğe ömrünü verdiğini söyleyen Karakuş kardeşler çiftliği sahibi Hüseyin Karakuş; Bursa ve Türkiye'nin birçok yerine adaklık hayvan, kurban verdiğini söyledi. Besicilikle yaşamını sürdürmeye devam eden Karakuş şu sözlerle konuşmasına devam etti; "Yonca, saman, küspe ve sanayi yemindeki artışlar besiciyi resmen canından bezdirdi. Dolar oynadıkça yem fiyatı her geçen gün daha da fırlıyor. Süt üretimi yapan dostlarımız var  çaresiz kaldıkları için süt ineklerini kesime göndermişlerdi çiğ süt fiyatlarından dolayı. Besicilikte geldiğimiz nokta insanı çıldırtan cinsten. Denizciye mazot var da hayvancılığa yem neden bu kadar zor? Bu sene birçok hayvancılık yapan insanlar iflas durumuna gelebilir.  Hayvancıya teşvik verilmiyor, veriliyor ama koyun başı küpe parası veriyor 20 TL 30 TL . Çiftçiye bile ekerken dikerken destek olunsa bizlere kadar faydası olur. Bursa'da bugün modern çiftlik denen çiftlikler bile hep satılığa çıkmaya başladı. Aklını kullanmayan büyük hatalara düşebilir. Yem fiyatları aldı başını gidiyor biraz normali görmesi lazım. "

“BURSA'DA HAYVAN ÇOK ALAN YOK”

Dolar artsa da zarar düşse de zarar şeklinde konuşan Besici sözlerini şu şekilde sonlandırdı; Doların besicilere her zaman zararı var. Düşüyor zarar, çıkıyor zarar. Dengemizi bozuyor. Hayvanları Kars'tan, Ağrı'dan, Yozgat'tan, Kastamonu'dan gidip alıyorum. Bursa hayvan pazarını yeterli görmüyorum. Zayıf kalıyor. Bursa hayvan pazarında hayvan çok ama alan yok. Bu yüzden Anadolu'ya gidiyorum genelde. Her zaman işimin başındayım, Allaha şükür. Hayvancılık yapan birçok insan yem fiyatlarından dertli. Şu an herkesin gözü kulağı gelmesi beklenen yem fiyatlarının biraz olsun düşmesinde."