Çocukluğumun ve ilk gençliğimin büyük keyfiydi…

Hiç üşenmeyip her gün yıkadığım, sildiğim, cilalayıp, yağladığım; bana sünnetimde alınan yeşil renkli, beş vitesli Bisan marka bisikletime atlar; Hisar sokaklarında hayaller kurarak avare avare tur atardım; yorulmak nedir bilmeden. Yağmur, kar, kızgın yaz güneşi, lodos engel olamazdı bana.

Bisiklet özgürlüktü; bisiklet hayaller kurma olanağıydı; bisiklet paylaşmayı öğrenmekti.

O zamanlar mahallede çok az bisiklet vardı; biraz dolaştıktan sonra arkadaşlarıma verirdim bisikletimi gezsinler diye; çünkü, ‘’özendirmek ayıptır’’ diye büyütülmüştüm.

Benim için en güzel araç hala bisiklettir.

O yüzden bisikletle ilgili haberlere kulağım açıktır deyip konuya geçeyim.

OTOMOBİL BAĞIMLILIĞI

17 Eylül’de yayınlanan ‘’Bisikletlerin çoğaldığı yaya öncelikli bir Bursa Hayali’’ başlıklı yazımda değerli dostum, İnşaat Yüksek Mühendisi Mehmet Tözün Bingöl’ün başkanı olduğu  Bursa Kent Konseyi Ulaşım Çalışma Grubu’nun “Hareketlilik Haftası” ile ilgili açıklamasına yer vermiş, şu satırların altını çizmiştim:

“Türkiye’de karbondioksit salımı son 12 yılda %133 arttı. Karbondioksit salımını arttıran en büyük etken motorlu araçlar. 1 litre benzin yakıldığında ortaya çıkan karbondioksit miktarı yaklaşık 2,3 kilogram. Ulaşım nedeniyle oluşan karbon salımında motorlu taşıtlar % 82 ile ilk sırada yer almakta. Hava kirliliğine yol açan etmenler arasında fosil yakıt bazlı CO2 salımı % 65 ile ilk sırada. Özel otomobil bağımlılığı; hareketsizlik ve obezite gibi hastalıklara davetiye çıkardığı gibi kalp sağlığının da düşmanı. Yine trafikte yaşanan stres, günümüz insanının artık neredeyse her gün, her yerde yaşadığı sıradan bir durum haline geldi.’’

Katılıyorum; otomobil endüstrisinin başkenti Bursa’da hava kirliliği giderek artıyor sağlığımızı tehdit eden kritik noktalara geliyor.

Bursa Kent Konseyi Ulaşım Grubu’nun şuönerisi ne güzeldi:

“Bisiklet kullanmak, spor yapmak, bolca hareket etmek ile stresten korunabilir; sağlıklı ve üst düzey bir yaşam alışkanlığı edinebiliriz. Yaşam kalitesi yüksek olan şehirlerin ortak özelliklerinden biri motorlu taşıtların rolünün giderek azalmasıdır.’’

 

PAYLAŞIMLI BİSİKLET HİZMETİ

Sevindiricidir ki, Nilüfer Belediyesi’nin Nilespit Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemini devreye sokmasından sonra; Bursa Büyükşehir Belediyesi’de paylaşımlı bisiklet uygulaması ile Cumhuriyet Caddesi, Mudanya ve Gölyazı’da 7 farklı noktada paylaşımlı bisiklet duraklarını hizmete açtı.

Amaç;  karbon salınımının azaltılması, vatandaş ve kent sağlığına katkı sunulması, çevreci bir yaklaşımla kent içi hareketliliğin ve kentin sürdürülebilirliğinin arttırılması.

AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen ile birlikte Cumhuriyet Caddesi’nde sistemi test eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Özellikle turistlerin ve gençlerin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz, sürdürülebilir bu uygulamanın yaygın şekilde kullanılmasını hedefliyoruz” demiş.

***********************

Bir başka güzellik de şu:

Kendi bisikletlerini kullanan Bursalıların bisikletlerini tamir edebilmeleri için;  Cumhuriyet Caddesi, Pirinç Han, BUDO iskelesi, Gölyazı Meydanı, Hüdavendigar Kent Parkı ve Botanik Park olmak üzere 5 faklı noktaya portatif bisiklet tamir istasyonu kurulumuyapılmış. Bisiklet tamir istasyonları ile vatandaşlar, kendi bisikletlerini kullanırken karşılaştıkları sıkıntıları pratik, hızlı ve ücretsiz bir şekilde giderebilecekler.

*******************

Yaşadığımız salgınaçıkça gösterdi kihiç gecikmeden, insanve doğa odaklı bir başka şehircilik anlayışına geçmemiz şart.Kolay olacağını hiç sanmam ama bir yerden başlamalı. Umarım yaygınlaşır bu doğru girişim.

************************

Az kalsın unutuyordum…

Yunuseli Havaalanı’nın yapılaşmaya açılmasına niçin karşıyım?

Çünkü orası yapılaşmaya açılırsa karbon salınımının azaltılması mümkün olmaz; vatandaş ve kent sağlığına katkı sunulması hayal olur; çevreci bir yaklaşımla kent içi hareketliliğin ve kentin sürdürülebilirliğinin arttırılmasıhiç mi hiç sağlanamaz.

 

NOT: Yazımdaki bisiklet yarışı fotoğrafını Eski Bursalılar Burada sayfasından aldım. Metin Solaklar paylaşımı