Bir an önce bitmesini dört gözle beklediğimiz 2020 yılı nihayet sona eriyor.

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki; çok yordu 2020 yılı herkesi… Geçtiğimiz yılbaşında umutlu bir başlangıç yaptığımız bu sürece, ne yazık ki ardı ardına gelen doğal felaketler ve sonunda da patlayan COVİD-19 salgını nedeniyle umutsuz ve mutsuz bir sonuçla tamamladık. Oldukça kötü geçen 2020 yılı, sağlık dışında ekonomik anlamda da sıkıntılara yol açtı tabii ki…

Bu pandemi krizinin ekonomik, kültürel ve toplumsal yaşantılarımızda epey hasar yarattığı gerçeğinden yola çıkarak biraz ileri doğru baktığımızda; bu genel kriz sorununun ne zaman çözüleceği konusundaki sorularımızı da ardı ardına sıralayabiliriz.

Dünya ekonomisi derin anlamda bir dönüşümü yaşıyor belki de… Mal ve hizmetlere olan talebin daraldığı, nakit para sıkışıklığının çoğaldığı ve büyük müşteri kayıplarının yaşandığı bu günlerde; her şeyin 2020 öncesine döneceğine ve mutlu geleceğe yönelik net bir takvim de verilemiyor.

Belki de en büyük sıkıntı bu… Kimse; elindeki kaynaklarla daha ne kadar ayakta kalabileceğini bilmiyor. Daha da önemlisi; bu salgın krizi bittiğinde, dünyada yeniden nasıl bir düzen kurulacağı konusunda endişeler ve soru işaretleri var.

Uzmanlarca bilinen tek şey; önümüzdeki yıllarda karşımıza net olarak çıkacak yeni dünya düzeninin geçmişten ve bugünkü şartlardan kesinlikle çok farklı olacağı…

                              “DÜNYA ESKİSİNDEN FARKLI OLACAK”

Küresel krizler konusunda oldukça önemli tezlere sahip olan Prof. Dr. Arman Kırım, 2008 yılındaki büyük ekonomik krizin başladığı o zorlu süreçte yayınladığı “Krizden nasıl çıkarız?” isimli kitabında yaşadığımız zor günlere parantezler açmış ve yaşanılan küresel sıkıntının sürecine dair bilgiler vermişti.

Ünlü ekonomist Kırım bu kitabında: “Dünya; en azından 10 yıl daha tüketim yerine tasarrufun, açgözlülük yerine basiretin önemli değerler olarak kabul edileceği yeni bir dünya düzenine gidiyor. Bankacılık ve finans sektörlerinin daha sıkı denetime tabi tutulacağı, sınırsız kredi büyümesinin artık kolay olmayacağı aşikar gibi görünüyor. Dünya eskisinden çok farklı olacak ve olmaya da başladı bile…” diyerek yakın geleceğin fotoğrafının belirlemişti o ileri görüşlülüğü ile…

Prof. Dr. Arman Kırım işletmelerin yeni dünya düzeninde neler yapmaları gerektiğine dair ipuçları da vermişti kitabında... Ünlü Hoca’ya göre; Einstein’in “Delilik sürekli olarak aynı şeyleri yapmak ama farklı sonuçlar beklemektir” sözünü yaşama geçiren işletmeler krizlere daha iyi dayanacaktı.

Kırım’ın kriz yaşayan işletmeler konusundaki hayati yorumu da şöyleydi: “Ekonomik durgunluğun ve talep daralmasının önüne geçmek istiyorsak;  iş yapma şeklimizi, alışkanlıklarımızı, bakış açılarımızı, strateji oluşturma süreçlerini ve şirket yönetim tarzımızı gözden geçirmek ve sorgulamamız gerekiyor. Türkiye’deki şirketlerin çok önemli bir çoğunluğu düşünmemeye, rakiplerinin yaptığını kopya etmeye, bilimsellikten uzak durmaya ve teori kavramının adını bile duymamaya özen gösteriyor. Yenilik ve farklılaşma çabaları yerine sürekli şikayet eden ve sıkıştığında da avazı çıktığı kadar ‘Devletimiz nerede… Neden bize para vermiyor..?’ şeklinde yaygara yapmaya başlayan şirketlerin çoğu vatandaşın parasını nasıl olur da devlet kanalıyla kendi kasamıza aktarırız anlayışını inatla sürdürüyor. Bu ülkenin geleceği çevik şirketlere bağlı… Hızlı ve doğru karar alabilen çevik firmalar, yarınlara daha kolay ulaşacaktır”.

                           AĞIR AĞBİ DÖNEMİ BİTMİŞTİR ARTIK”

Yakalandığı amansız bir hastalık nedeniyle; 2011 yılında daha 57 yaşındayken yaşamını yitiren ama anıları ve yorumları ile bizlere ışık olmaya devam eden Arman Hoca, “Krizden nasıl çıkarız” isimli kitabında şirketlerin tepe yöneticilerine yönelik olarak hazırladığı önerilerin ana başlıklarını da sıralamıştı. Belki de birçok firma için 2021 yılında çok gereksinim duyulacak 5 maddelik öneri listesini sunuyorum şimdi sizlere…

  1. Odağınızı kar/zarar tablosundan çıkarın ve bilançoya çevirin. Nakit durumunuzu dönemsel değil, günlük olarak izleyin.
  2. Nakit başa baş noktanızı aşağı çekin. Likiditeye odaklanmak zorunda olduğunuzu asla unutmayın. Nakit girişinin artması sizi rahatlatır.
  3. Müşteri riskini süreklilik bazında yönetin. Piyasaya çıkın ve dolaşın. Ağır abi dönemi bitti artık... Üst yönetici olarak müşterilerinizi siz de ziyaret edin. Kendinizi hatırlatın.
  4. Yönetici olarak işinizin operasyonel detaylarına daha fazla girin. Tüm beyniniz işinizin üzerinde olsun. Boş şeylerle uğraşmayın.
  5. Yarının en iyileri: çevik şirketler olacak. Kontrollerinizi gerçek zamanlı olarak sıklıkla yapın ve sürekli rakamların içinde olun.

                            YENİ YILINIZ KUTLU,

                 YOLUNUZ AYDINLIK OLSUN..!

İşte bir yıl daha bitti.

Fakat bu kez; bir an önce bitmesini istediğimiz ve acılar-mutsuzluklar yaşadığımız bir 365 gün oldu.

Umutlarımızın tükendiği, kayıplarımızın olduğu ve hastalıklarla uğraştığımız bu yılı tamamlamak ve yeni bir döneme başlamak zorundayız.

Tüm okurlarımızın yeni yılını kutluyorum.

2021 yılınız kutlu, yolunuz aydınlık olsun.

Umut ve sevgiyle kalın.