Loading...

Bm: “Irak’Taki Gelişmeler Endişe Verici”

Asayiş 17 Temmuz 2018 23:56
A
a
Birleşmiş Milletler (BM) Irak’taki gelişmelerden duyduğu endişeyi dile getirerek, hükümetten göstericileri korumaya ve isteklerine saygı duymaya çağırdı.
Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis, Irak’ın güneyinde yaklaşık 10 gündür devam eden kamu hizmeti yetersizliği protestolarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamasında gösterilerin siyasi amaçlara alet edilmemesi gerektiğini vurgulayan Kubis, yeni hükümet kabinesini oluşturmada sürecini hızlandırarak, Irak hükümetinden göstericilerin çağrılarına kulak vermesini istedi. Olayların bu şekilde devam etmesinin ülkenin huzuruna zarar vereceği uyarısında bulunan BM Özel Temsilcisi göstericiler hakkında şiddet başvurulmasından endişe duyduklarını ifade etti.
Öte yandan Irak Başbakanı Haydar İbadi, hükümetinin göstericilerin isteklerini incelediğini vurguladı. İbadi yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerini sorumluluklarını yerine getirmeye ve vatandaşların mal ve can güvenliğini korumaya çağırdı. İbadi, hakları talep etmek için gösteri yapmanın gayet meşru bir hak olduğunu belirterek, gösterilerin şiddete dönüşmemesi gerektiğini altını çizdi. Irak’ın güneyindeki Basra’da geçen hafta başlayan işsizlik ve kamu hizmetleri yetersizliği kısa bir süre içeresinde ülkenin bütün güney kentlerine yayılmış onlarca gösterici ve 30’dan fazla polis gösterilerde yaralanmıştı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat